უკანონო ტყის მოჭრა (ხე-ტყის უკანონო მოპოვება) საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული და მკაცრად დასჯადი ეკოლოგიური დანაშაულია. საქართველოს ტყეები ეროვნულ სიმდიდრეს წარმოადგენს და მათი დაცვა სახელმწიფო პრიორიტეტია. უკანონო ჭრა გულისხმობს ხე-ტყის მოპოვებას შესაბამისი ნებართვის გარეშე, მონიშვნის გარეშე, ან აკრძალულ ტერიტორიებზე (დაცულ ტერიტორიებზე, სახელმწიფო ტყის ფონდში). კანონმდებლობა განასხვავებს ადმინისტრაციულ გადაცდომასა და სისხლის სამართლის დანაშაულს, რაც დამოკიდებულია გარემოსთვის მიყენებული ზიანის ოდენობაზე. მოქალაქეები ხშირად ხდებიან პასუხისმგებლობის სუბიექტები როგორც შეშის პირადი მოხმარებისთვის მოჭრის, ისე კომერციული მიზნით ხე-ტყის დამზადების გამო. ამ სერვისის მიზანია კვალიფიციური იურიდიული დახმარების გაწევა იმ პირებისა და კომპანიებისთვის, რომლებსაც ბრალი ედებათ ხე-ტყის უკანონო მოპოვებაში, ტრანსპორტირებასა თუ გადამუშავებაში.
რას მოიცავს უკანონო ტყის მოჭრის სერვისი
აღნიშნული სერვისი ფარავს სამართლებრივი დაცვის ფართო სპექტრს, დაწყებული ადმინისტრაციული ჯარიმების გასაჩივრებიდან, დამთავრებული რთული სისხლის სამართლის საქმეებით. იურისტების მომსახურება მოიცავს:
- დაცვა სისხლის სამართლის საქმეებზე: საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 303-ე მუხლით (ხე-ბუჩქნარის უკანონო გაჩეხვა) გათვალისწინებულ ბრალდებებზე დაცვა, რაც გულისხმობს მნიშვნელოვანი ზიანის მიყენებას ან დანაშაულის არაერთგზის ჩადენას.
- ადმინისტრაციული საქმისწარმოება: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის მიერ გამოწერილი ოქმების გასაჩივრება სასამართლოში, ჯარიმის გაუქმების ან შემცირების მიზნით.
- ტრანსპორტირების წესების დარღვევა: ხე-ტყის წარმოშობის დოკუმენტის გარეშე ტრანსპორტირებისას ავტომობილის ჩამორთმევისა და ტვირთის კონფისკაციის საკითხებზე მუშაობა.
- სახერხი საამქროების დაცვა: არარეგისტრირებული სახერხი საამქროების ან რეგისტრირებულ საამქროებში უკანონო ხე-ტყის აღმოჩენის ფაქტებზე იურიდიული დახმარება.
- ზიანის ანაზღაურების დავა: გარემოსთვის მიყენებული ზიანის კალკულაციის სისწორის შემოწმება და, საჭიროების შემთხვევაში, ალტერნატიული აუდიტის ჩატარება თანხის შესამცირებლად.
გავრცელებული რეალური სიტუაციები
ხე-ტყის უკანონო მოპოვებასთან დაკავშირებული პრობლემები ხშირად წარმოიშობა შემდეგ გარემოებებში:
- შეშის მოჭრა ნებართვის გარეშე: სოფლად მცხოვრებმა პირმა მოჭრა რამდენიმე ხე ზამთრისთვის, მაგრამ არ ჰქონდა მიღებული ხე-ტყის დამზადების ბილეთი. გარემოსდამცველებმა დააფიქსირეს ფაქტი და დააკისრეს ჯარიმა, ასევე დათვალეს გარემოსთვის მიყენებული ზიანი.
- ტრანსპორტირება ზედნადების გარეშე: სატვირთო ავტომობილი გადაადგილებდა მორებს, მაგრამ მძღოლს არ ჰქონდა ელექტრონული ზედნადები ან მასში მითითებული მონაცემები (მოცულობა/სახეობა) არ ემთხვეოდა რეალურს. ეს იწვევს ავტომობილის საჯარიმოზე გადაყვანას.
- დაცულ ტერიტორიაზე ჭრა: პირმა მოჭრა ხეები ეროვნული პარკის ან აღკვეთილის ტერიტორიაზე. ასეთ შემთხვევაში, ზიანის ოდენობა მრავლდება კოეფიციენტზე, რაც ავტომატურად იწვევს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას.
- აუღრიცხავი ხე-ტყე სახერხ საამქროში: შემოწმებისას სახერხ საამქროში აღმოაჩინეს მორები, რომელთა წარმოშობის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია არ არსებობდა.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს ტყის კოდექსი, რომელიც ადგენს ტყით სარგებლობის წესებს. სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას განსაზღვრავს სსკ-ის 303-ე მუხლი (ხე-ბუჩქნარის უკანონო გაჩეხვა). ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა გაწერილია ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში (მუხლები 64-66, ასევე ტრანსპორტირების წესების დარღვევა). ხე-ტყის მოძრაობის წესები და ტექნიკური რეგლამენტი განსაზღვრულია საქართველოს მთავრობის დადგენილებით "ტყით სარგებლობის წესის დამტკიცების შესახებ". ზიანის გაანგარიშება ხდება სპეციალური მეთოდიკით, სადაც თითოეულ ხეს აქვს თავისი ღირებულება დიამეტრისა და სახეობის მიხედვით.
პროცესი: რას უნდა ელოდეთ
სამართლებრივი პროცესი იწყება სამართალდარღვევის ოქმის შედგენით ან სისხლის სამართლის საქმის აღძვრით. ადვოკატის ჩართულობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია საწყის ეტაპზევე. ადვოკატი ამოწმებს, სწორად მოხდა თუ არა ხეების დიამეტრის გაზომვა და სახეობის განსაზღვრა (რაზეც პირდაპირაა დამოკიდებული ზიანის თანხა). ხშირია შემთხვევები, როდესაც გამხმარი ხეები გაფორმებულია როგორც საღი, რაც ზრდის ზიანს. ადვოკატი ასევე მუშაობს სატრანსპორტო საშუალების დაბრუნების საკითხზე, რომელიც ხშირად თვეობით რჩება საჯარიმო სადგომზე. სისხლის სამართლის საქმეზე მიმდინარეობს მოლაპარაკება პროკურატურასთან საპროცესო შეთანხმებაზე ან განრიდებაზე, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ნასამართლობა.
Legal.ge გაკავშირებთ გამოცდილ ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ ტყის კანონმდებლობისა და გარემოსდაცვითი დანაშაულების საქმეებზე მუშაობის მრავალწლიანი პრაქტიკა. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი ინტერესები, შეამციროთ ფინანსური ზიანი და თავიდან აიცილოთ მძიმე სამართლებრივი შედეგები. იპოვეთ თქვენი დამცველი Legal.ge-ზე.