სამშენებლო საარბიტრაჟო დავები და აღსრულება
სამშენებლო ბიზნესი სავსეა რისკებით, რომლებიც ხშირად გადაიზრდება ხოლმე ხანგრძლივ და ძვირადღირებულ დავებში. სამშენებლო არბიტრაჟი არის დავების მოგვარების სპეციალიზებული ფორმატი, რომელიც ფოკუსირებულია ტექნიკური და სახელშეკრულებო უთანხმოებების სწრაფ და კომპეტენტურ გადაჭრაზე. ეს სერვისი განკუთვნილია დეველოპერებისთვის, სამშენებლო კომპანიებისთვის, არქიტექტორებისა და ინვესტორებისთვის, რომლებსაც ესაჭიროებათ არა ზოგადი იურიდიული მომსახურება, არამედ დარგობრივი ექსპერტიზა. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას სამშენებლო სამართლის ექსპერტებზე, რომლებსაც ესმით როგორც იურიდიული ნიუანსები, ისე სამშენებლო პროცესების ტექნოლოგიური მხარე.
განსხვავებით წინა სერვისისგან, რომელიც უფრო ზოგად მიმოხილვას გვთავაზობდა, ეს სერვისი აქცენტს აკეთებს არბიტრაჟის პრაქტიკულ ასპექტებსა და აღსრულების მექანიზმებზე. სამშენებლო დავებში ხშირად გადამწყვეტია არა მხოლოდ გადაწყვეტილების მიღება, არამედ მისი რეალური აღსრულება, რაც მოითხოვს სპეციფიკურ სტრატეგიას. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც დაგეხმარებიან თქვენი კანონიერი უფლებების რეალიზებაში.
მომსახურება მოიცავს სამშენებლო დავების მართვის სრულ სპექტრს, განსაკუთრებული აქცენტით ტექნიკურ და ფინანსურ დეტალებზე:
- საარბიტრაჟო სტრატეგიის შემუშავება: დავის რისკების შეფასება და ოპტიმალური სტრატეგიის დაგეგმვა (ხარჯი vs. სარგებელი).
- საინჟინრო-ტექნიკური ექსპერტიზის კოორდინაცია: არბიტრაჟისთვის საჭირო ექსპერტების მოძიება, კითხვების ფორმულირება და დასკვნების სამართლებრივი ანალიზი.
- ხარჯთაღრიცხვისა და აქტების (ფორმების) დავა: შესრულებული სამუშაოების აქტების (მაგ. ფორმა 2) სისწორესთან დაკავშირებული დავების წარმართვა.
- საბანკო გარანტიების დავა: შესრულების გარანტიების ან ავანსის გარანტიების გამოხმობასთან დაკავშირებული დავები და მათი შეჩერება (უზრუნველყოფის ღონისძიებები).
- საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების აღსრულება: ქონებაზე ყადაღის დადება და იძულებითი აუქციონის პროცედურები მშენებარე ან დასრულებულ ობიექტებზე.
დავები ხშირად წარმოიშობა შემდეგ გარემოებებში:
- ფარული სამუშაოების აქტები: კონტრაქტორი ითხოვს ანაზღაურებას მიწისქვეშა სამუშაოებისთვის, რომლის მოცულობასაც დამკვეთი ეჭვქვეშ აყენებს.
- მასალების ფასთა ცვლილება: ინფლაციის გამო სამშენებლო მასალების გაძვირება და კონტრაქტორის მოთხოვნა ფასის გადახედვაზე.
- საბანკო გარანტიის არასამართლიანი გამოძახება: დამკვეთმა მოითხოვა ბანკისგან თანხა უსაფუძვლოდ, რის შესაჩერებლადაც კონტრაქტორი მიმართავს არბიტრაჟს.
- მიუღებელი შემოსავალი: დეველოპერმა ვერ ჩააბარა ბინა დროულად, რის გამოც მყიდველმა (ინვესტორმა) დაკარგა პოტენციური საიჯარო შემოსავალი.
სამშენებლო არბიტრაჟში ხშირად გამოიყენება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის ნორმები (ნარდობა, ზიანის ანაზღაურება) და კანონი არბიტრაჟის შესახებ. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის ის ნაწილები, რომლებიც არეგულირებენ სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიებებს. მაგალითად, არბიტრაჟის დაწყებამდე ან მის პარალელურად შესაძლებელია სასამართლოსთვის მიმართვა საბანკო გარანტიის გამოხმობის შესაჩერებლად, რაც კრიტიკულია სამშენებლო კომპანიის ლიკვიდობისთვის.
აღსრულების ნაწილში მოქმედებს „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც არეგულირებს საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების საფუძველზე გაცემული სააღსრულებო ფურცლის აღსრულების წესებს.
- რისკების ანალიზი: იურისტი აფასებს დავის პერსპექტივას და ექსპერტიზის საჭიროებას.
- უზრუნველყოფის მოთხოვნა: აქტივების ან გარანტიის დასაცავად სასამართლოსთვის მიმართვა.
- არბიტრაჟის ინიციირება: სარჩელის შეტანა და არბიტრის დანიშვნა.
- ტექნიკური მოსმენა: ექსპერტების დაკითხვა და მტკიცებულებების გამოკვლევა.
- გადაწყვეტილება: არბიტრაჟის შემაჯამებელი აქტი.
- აღსრულება: იძულებითი აღსრულების ბიუროს ჩართვა თანხის ამოსაღებად.
ჩვენს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები არიან არა მხოლოდ იურისტები, არამედ სამშენებლო ინდუსტრიის სტრატეგიული მრჩევლები. ისინი დაგეხმარებიან რთული ტექნიკური დავების მოგვარებაში ისე, რომ მინიმუმამდე დაიყვანოთ ფინანსური ზარალი და შეინარჩუნოთ რეპუტაცია. Legal.ge არის თქვენი გზამკვლევი სამშენებლო სამართლის ლაბირინთში.