რა არის DAB (დავების განმხილველი საბჭო)?
DAB არის FIDIC-ის კონტრაქტებით გათვალისწინებული მექანიზმი, სადაც დამოუკიდებელი ექსპერტები იხილავენ დავას მშენებლობის მიმდინარეობისას, რათა თავიდან აიცილონ არბიტრაჟი.
შეუძლია თუ არა არბიტრს ადგილზე დაათვალიეროს ობიექტი?
დიახ, სამშენებლო არბიტრაჟში ხშირად ხდება ობიექტის ადგილზე დათვალიერება ფაქტობრივი გარემოებების და დეფექტების უკეთ შესაფასებლად.
რა ღირს სამშენებლო არბიტრაჟი?
ღირებულება დამოკიდებულია დავის საგანზე და არჩეულ ინსტიტუტზე. რთული ტექნიკური დავები შესაძლოა ძვირადღირებული იყოს ექსპერტიზის ხარჯების გამო.
რამდენად სავალდებულოა FIDIC-ის წესების დაცვა?
თუ მხარეებმა ხელი მოაწერეს FIDIC-ის კონტრაქტს, მისი პირობები, მათ შორის დავების გადაწყვეტის წესი, სავალდებულოა შესასრულებლად.
სამშენებლო არბიტრაჟი და დავების გადაწყვეტა
სამშენებლო სექტორი საქართველოს ეკონომიკის ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური და სწრაფად მზარდი დარგია, თუმცა ამავდროულად ხასიათდება კომპლექსური დავებით. სამშენებლო არბიტრაჟი წარმოადგენს სპეციალიზებულ მექანიზმს, რომელიც იდეალურად ერგება ინფრასტრუქტურულ და დეველოპერულ პროექტებში წარმოქმნილი კონფლიქტების გადაჭრას. ჩვეულებრივი სასამართლოსგან განსხვავებით, სადაც მოსამართლეებს შესაძლოა არ ჰქონდეთ ტექნიკური ცოდნა, არბიტრაჟი საშუალებას გაძლევთ დავა განიხილონ სამშენებლო სამართლისა და ინჟინერიის ექსპერტებმა. ეს უზრუნველყოფს გადაწყვეტილების კომპეტენტურობას და პროცესის სისწრაფეს, რაც კრიტიკულად მნიშვნელოვანია შეჩერებული პროექტების თავიდან ასაცილებლად. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას საუკეთესო სპეციალისტებთან, რომლებსაც აქვთ FIDIC-ის კონტრაქტებთან და საერთაშორისო სამშენებლო სტანდარტებთან მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება.
სამშენებლო დავები ხშირად მოიცავს მრავალ მხარეს (დამკვეთი, კონტრაქტორი, ქვეკონტრაქტორები, არქიტექტორები) და დიდ ტექნიკურ დოკუმენტაციას. სპეციალიზებული იურისტები დაგეხმარებიან არა მხოლოდ არბიტრაჟში წარმომადგენლობაში, არამედ დავების საბჭოებში (Dispute Adjudication Boards - DAB) მონაწილეობასა და პრეტენზიების მართვაში. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით პროფესიონალებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ინვესტიციას და უზრუნველყოფენ დავის ეფექტურ გადაწყვეტას.
რას მოიცავს სამშენებლო არბიტრაჟის მომსახურება?
ეს სერვისი ფარავს სამშენებლო დავის სრულ სასიცოცხლო ციკლს, პრევენციიდან აღსრულებამდე:
• FIDIC და სხვა კონტრაქტების ანალიზი: ხელშეკრულებებში დავების გადაწყვეტის მექანიზმების სწორად გაწერა და რისკების შეფასება.
• პრეტენზიების (Claims) მომზადება და მართვა: ვადების გადაცილების, დამატებითი სამუშაოების და ხარჯების ანაზღაურების თაობაზე დასაბუთებული პრეტენზიების მომზადება.
• წარმომადგენლობა დავების განმხილველ საბჭოებში (DAB/DRB): არბიტრაჟამდე არსებულ ეტაპზე ინტერესების დაცვა, რაც ხშირად სავალდებულოა საერთაშორისო პროექტებში.
• ტექნიკური ექსპერტიზის მართვა: ექსპერტებთან მუშაობა მშენებლობის ხარისხის, დეფექტების და ვადების დაგვიანების მიზეზების დასადგენად.
• სრულმასშტაბიანი საარბიტრაჟო წარმომადგენლობა: ინტერესების დაცვა როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო საარბიტრაჟო ინსტიტუტებში (მაგ. ICC, GIAC).
• გადაწყვეტილების აღსრულება: საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების საფუძველზე თანხის ამოღება ან ვალდებულების შესრულების იძულება.
სამშენებლო არბიტრაჟს მიმართავენ შემდეგი ტიპის კონფლიქტების დროს:
• ვადების დარღვევა და ჯარიმები: კონტრაქტორმა ვერ დაასრულა ობიექტი შეთანხმებულ ვადაში, რის გამოც დამკვეთი ითხოვს პირგასამტეხლოს გადახდას, ხოლო კონტრაქტორი ამტკიცებს, რომ დაგვიანება დამკვეთის ბრალით მოხდა.
• უხარისხო შესრულება (დეფექტები): ექსპლუატაციაში მიღების შემდეგ შენობას აღმოაჩნდა ფარული დეფექტები. მხარეები ვერ თანხმდებიან, არის თუ არა ეს მშენებლის შეცდომა თუ მასალების წუნი.
• დამატებითი სამუშაოების ანაზღაურება: მშენებლობის პროცესში შეიცვალა პროექტი, რამაც გაზარდა ხარჯები. დამკვეთი უარს ამბობს დამატებითი თანხის გადახდაზე, რაც ხდება დავის საგანი.
• ხელშეკრულების შეწყვეტა: ერთ-ერთმა მხარემ ცალმხრივად შეწყვიტა კონტრაქტი ვალდებულებების შეუსრულებლობის მოტივით, რასაც მეორე მხარე უკანონოდ მიიჩნევს და ითხოვს ზიანის ანაზღაურებას.
სამშენებლო არბიტრაჟი ეფუძნება „საქართველოს კანონს არბიტრაჟის შესახებ“ და საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს (ნარდობის ხელშეკრულების ნორმებს). საერთაშორისო დაფინანსებით განხორციელებულ პროექტებში (მაგ. მსოფლიო ბანკი, აზიის განვითარების ბანკი) ხშირად გამოიყენება FIDIC-ის (ინჟინერ-კონსულტანტთა საერთაშორისო ფედერაცია) პროფორმები, რომლებსაც ქართული კანონმდებლობა აღიარებს მხარეთა შეთანხმების ფარგლებში.
მნიშვნელოვანია ასევე „საქართველოს კანონი მშენებლობის შესახებ“ (ან შესაბამისი სივრცითი დაგეგმარების კოდექსი), რომელიც განსაზღვრავს ტექნიკურ რეგულაციებსა და უსაფრთხოების სტანდარტებს. არბიტრაჟში დავის გადაწყვეტისას ხშირად ხდება მითითება სწორედ ამ სამშენებლო ნორმებსა და წესებზე.
1. წინასაარბიტრაჟო მოლაპარაკება: მხარეები ცდილობენ დავის მოგვარებას მოლაპარაკების ან ინჟინრის გადაწყვეტილების გზით (FIDIC-ის შემთხვევაში).
2. საარბიტრაჟო შეტყობინება: ინიციატორი მხარე აგზავნის შეტყობინებას არბიტრაჟის დაწყების შესახებ და ასახელებს თავის არბიტრს.
3. სპეციალიზებული ტრიბუნალის დაკომპლექტება: ირჩევა არბიტრები, რომლებსაც ხშირად აქვთ არა მხოლოდ იურიდიული, არამედ სამშენებლო-საინჟინრო გამოცდილებაც.
4. დოკუმენტაციის გაცვლა: ხდება ნახაზების, ჟურნალების, ექსპერტიზის დასკვნების და ფინანსური დოკუმენტების წარდგენა.
5. ადგილზე დათვალიერება: საჭიროების შემთხვევაში, ტრიბუნალი ათვალიერებს სამშენებლო ობიექტს ფაქტობრივი გარემოებების დასადგენად.
6. გადაწყვეტილება და აღსრულება: ტრიბუნალი იღებს გადაწყვეტილებას, რომელიც სავალდებულოა შესასრულებლად.
სამშენებლო დავები მოითხოვს ვიწრო სპეციალიზაციას. Legal.ge გაძლევთ უნიკალურ შესაძლებლობას, დაუკავშირდეთ იმ იურისტებსა და არბიტრებს, რომლებსაც აქვთ კონკრეტულად სამშენებლო სამართლისა და FIDIC-ის კონტრაქტების ღრმა ცოდნა. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც შეუძლიათ რთული ტექნიკური დეტალების სამართლებრივ ენაზე თარგმნა და თქვენი პოზიციის ეფექტური დაცვა.