საზღვრის დავები (Boundary Disputes) არის უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული კონფლიქტების ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული და რთული კატეგორია საქართველოში. ეს დავები წარმოიშობა, როდესაც მეზობელი მიწის ნაკვეთების მესაკუთრეები ვერ თანხმდებიან გამყოფი ხაზის მდებარეობაზე. პრობლემა ხშირად გამოწვეულია ძველი საკადასტრო აზომვების უზუსტობით, ფაქტობრივი მოსარგებლეობისა და რეგისტრირებული საზღვრების შეუსაბამობით (ე.წ. „ზედდება“), ან უბრალოდ მეზობლის მიერ ღობის თვითნებური გადაწევით. საზღვრის დავა შეიძლება წლობით გაგრძელდეს და გააფუჭოს მეზობლური ურთიერთობები, ასევე ხელი შეუშალოს ქონების გაყიდვას ან მშენებლობას. ასეთ დროს აუცილებელია არა მხოლოდ კარგი იურისტი, არამედ კვალიფიციური ამზომველისა და ექსპერტის ჩართულობა. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას უძრავი ქონების სამართლის სპეციალისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან საზღვრების დაზუსტებაში, ზედდების გასწორებასა და საკუთრების უფლების დაცვაში.
რას მოიცავს საზღვრის დავების მომსახურება?
ეს სერვისი აერთიანებს იურიდიულ და კარტოგრაფიულ ექსპერტიზას. ადვოკატები მუშაობენ შემდეგ საკითხებზე:
- ზედდების (Overlap) გასწორება: სიტუაციები, როდესაც საჯარო რეესტრში ერთი ნაკვეთის საზღვარი „აწევს“ მეორეს. ადვოკატი მართავს პროცესს რეესტრსა და სასამართლოში ამ ხარვეზის გამოსასწორებლად.
- საზღვრის დადგენა (მიჯნის დადგენა): სასამართლოს მეშვეობით სადავო საზღვრის ზუსტი კოორდინატების განსაზღვრა ისტორიული დოკუმენტებისა და ექსპერტიზის საფუძველზე.
- უკანონო ნაგებობების დემონტაჟი: თუ მეზობელმა ააშენა ღობე ან შენობა თქვენს ტერიტორიაზე, სარჩელი ხელშეშლის აღკვეთისა და ნაგებობის აღების მოთხოვნით.
- მედიაცია მეზობლებს შორის: მოლაპარაკების წარმართვა კომპრომისული ვარიანტის მოსაძებნად (მაგ. საზღვრის კორექტირება ან კომპენსაცია), რაც უფრო იაფი და სწრაფია, ვიდრე სასამართლო.
- რეგისტრაციის გასაჩივრება: საჯარო რეესტრის გადაწყვეტილების გასაჩივრება, თუ მეზობელმა უკანონოდ დაირეგისტრირა თქვენი მიწის ნაწილი.
მაგალითად, თქვენ გადაწყვიტეთ სახლის აშენება და ტოპოგრაფიული აგეგმვისას აღმოაჩინეთ, რომ მეზობლის ღობე შემოჭრილია თქვენს ნაკვეთში 2 მეტრით. მეზობელი ამტკიცებს, რომ ღობე იქ „სულ იდგა“. რეესტრის მონაცემები თქვენს სასარგებლოა, მაგრამ ფაქტობრივი მდგომარეობა — არა. ადვოკატი დაგეხმარებათ ვინდიკაციური სარჩელის (ნივთის გამოთხოვა უკანონო მფლობელობიდან) აღძვრაში. მეორე შემთხვევა: გსურთ მიწის რეგისტრაცია, მაგრამ რეესტრი გეუბნებათ, რომ არის „ზედდება“ მეზობელთან. მეზობელი უარს ამბობს თანხმობაზე. თქვენ გჭირდებათ იურისტი, რათა სასამართლო წესით დაამტკიცოთ თქვენი საზღვრის სისწორე და გააბათილოთ მეზობლის არასწორი რეგისტრაცია.
საზღვრის დავები რეგულირდება „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით“ (მეზობლური სამართალი, საკუთრება) და „საჯარო რეესტრის შესახებ“ კანონით. მნიშვნელოვანია სსკ-ის 180-ე მუხლი (საზღვრის დადგენა), რომელიც ამბობს, რომ თუ საზღვარი გაურკვეველია, გადამწყვეტია ფაქტობრივი მფლობელობა, ხოლო თუ ესეც ვერ დგინდება — სადავო ნაწილი იყოფა შუაზე. ასევე მოქმედებს სპეციალური ინსტრუქციები საკადასტრო აზომვითი ნახაზების შესახებ. 2021 წლიდან ამოქმედდა მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმა, რამაც ბევრი დავა წარმოშვა, მაგრამ ასევე შექმნა მათი მოგვარების ახალი მექანიზმები.
1. აზომვა: კვალიფიციური ამზომველის მიერ ახალი საკადასტრო ნახაზის მომზადება. 2. სიტუაციური გეგმა: რეესტრიდან ინფორმაციის გამოთხოვა ზედდების შესახებ. 3. მოლაპარაკება: მეზობელთან შეთანხმების მცდელობა (ხშირად ამზომველთან ერთად). 4. მედიაცია: ნოტარიუსთა პალატის ან სასამართლო მედიაციის გამოყენება (სავალდებულოა მიწის დავებზე გარკვეულ რეგიონებში). 5. სასამართლო: სარჩელის შეტანა საზღვრის დადგენის ან ხელშეშლის აღკვეთის მოთხოვნით.
მიწის დავა არ არის მხოლოდ იურიდიული საკითხი; ეს არის გეომეტრია და სამართალი ერთად. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც ესმით საკადასტრო რუკები და მჭიდროდ თანამშრომლობენ საუკეთესო ამზომველებთან. სწორი ნახაზი და სწორი სარჩელი — ეს არის წარმატების ფორმულა.