უნივერსიტეტის შესაბამისობა
რა სიხშირით მოწმდება უნივერსიტეტი?
გეგმიური მონიტორინგი შეიძლება განხორციელდეს ნებისმიერ დროს, თუმცა სავალდებულო რე-ავტორიზაცია ხდება 6 წელიწადში ერთხელ. არაგეგმიური შემოწმება ხდება საჩივრის საფუძველზე.
რა არის თვითშეფასების ანგარიში?
ეს არის დოკუმენტი, რომელშიც უნივერსიტეტი თავად აფასებს საკუთარ შესაბამისობას სტანდარტებთან. ეს არის ავტორიზაციის/აკრედიტაციის საფუძველი.
შეუძლია თუ არა სტუდენტს უჩივლოს უნივერსიტეტს?
დიახ, სტუდენტს შეუძლია უჩივლოს უნივერსიტეტს ხელშეკრულების დარღვევის ან უხარისხო განათლების გამო, ამიტომ შიდა დოკუმენტაცია უნდა იყოს უნაკლო.
სავალდებულოა თუ არა GDPR-ის დაცვა?
დიახ, უნივერსიტეტები ამუშავებენ დიდი რაოდენობით პერსონალურ მონაცემებს, ამიტომ კანონთან შესაბამისობა მკაცრად მოწმდება.
უნივერსიტეტის შესაბამისობა (Compliance) და შიდა ხარისხის უზრუნველყოფა
უნივერსიტეტის ავტორიზაციის მიღება მხოლოდ დასაწყისია. უმაღლესმა საგანმანათლებლო დაწესებულებამ მუდმივად უნდა აკმაყოფილებდეს სახელმწიფოს მიერ დადგენილ სტანდარტებს, წინააღმდეგ შემთხვევაში მას ემუქრება ავტორიზაციის გაუქმება ან შეჩერება. უნივერსიტეტის შესაბამისობა (University Compliance) გულისხმობს შიდა რეგულაციების, საგანმანათლებლო პროგრამების, პერსონალისა და მართვის პროცესების მუდმივ მონიტორინგს კანონმდებლობასთან თანხვედრაში. ეს მოიცავს ყოველწლიურ თვითშეფასებას, პროგრამების აკრედიტაციის ვადების დაცვას, სტუდენტთა უფლებების დაცვასა და მონაცემთა უსაფრთხოებას. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია GDPR-ის (პერსონალურ მონაცემთა დაცვის) და შრომის უსაფრთხოების ნორმების დაცვა საუნივერსიტეტო სივრცეში.
ეს სერვისი განკუთვნილია უნივერსიტეტების რექტორებისთვის, ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურებისა და ადმინისტრაციული მენეჯერებისთვის. Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ გარე აუდიტსა და მუდმივ იურიდიულ მხარდაჭერას, რათა თქვენი დაწესებულება ყოველთვის მზად იყოს სახელმწიფო მონიტორინგისთვის.
რას მოიცავს უნივერსიტეტის შესაბამისობის სერვისი?
ჩვენი მიდგომა არის პრევენციული — პრობლემის მოგვარება მის წარმოქმნამდე. სერვისი მოიცავს:
• შიდა სამართლებრივი აქტების აუდიტი: წესდების, დებულებებისა და შინაგანაწესის პერიოდული განახლება საკანონმდებლო ცვლილებების შესაბამისად.
• საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის მხარდაჭერა: პროგრამების შესაბამისობის დადგენა „ეროვნულ კვალიფიკაციების ჩარჩოსთან“ და აკრედიტაციის პროცესის სამართლებრივი თანხლება.
• სტუდენტთა უფლებების დაცვა: ხელშეკრულებების, მობილობის წესებისა და დავების განხილვის მექანიზმების მოწესრიგება.
• პერსონალურ მონაცემთა დაცვა: უნივერსიტეტის ელექტრონული ბაზებისა და სტუდენტთა პირადი საქმეების მართვის შესაბამისობა „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონთან.
• ყოველწლიური ანგარიშგება: განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში წარსადგენი ანგარიშების სამართლებრივი შემოწმება.
უნივერსიტეტები ხშირად დგებიან შემდეგი რისკების წინაშე:
• მონიტორინგის ვიზიტი: ცენტრმა განახორციელა მოულოდნელი მონიტორინგი და აღმოაჩინა, რომ უნივერსიტეტს ჰყავს იმაზე მეტი სტუდენტი, ვიდრე ავტორიზაციით აქვს განსაზღვრული.
• აკრედიტაციის შეჩერება: პროგრამას შეუჩერდა აკრედიტაცია, რადგან შეიცვალა აკადემიური პერსონალი და უნივერსიტეტმა დროულად არ აცnობა ცენტრს ან არ შეცვალა სილაბუსები.
• მონაცემთა გაჟონვა: სტუდენტთა ნიშნები ან პირადი ინფორმაცია გასაჯაროვდა, რამაც გამოიწვია დავა და დაჯარიმება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის მიერ.
• შრომითი დავები: პროფესორებთან გაფორმებული კონტრაქტები არ შეესაბამებოდა შრომის კოდექსის ახალ რეგულაციებს.
შესაბამისობის უზრუნველყოფა ეფუძნება „უმაღლესი განათლების შესახებ“ კანონს, „განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ“ კანონს და ავტორიზაციისა და აკრედიტაციის დებულებებს. ასევე კრიტიკულია „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი და შრომის კოდექსი. უნივერსიტეტი ვალდებულია დაიცვას არა მხოლოდ საგანმანათლებლო, არამედ ზოგადი ადმინისტრაციული კანონმდებლობაც.
1. დიაგნოსტიკა: არსებული მდგომარეობის დეტალური შესწავლა და „წითელი ხაზების“ გამოვლენა.
2. რეკომენდაციები: კონკრეტული სამოქმედო გეგმის შემუშავება ხარვეზების აღმოსაფხვრელად.
3. დოკუმენტაციის განახლება: შიდა რეგულაციებში ცვლილებების შეტანა.
4. ტრენინგი პერსონალისთვის: ადმინისტრაციის ინფორმირება ახალი რეგულაციების შესახებ.
უნივერსიტეტის მართვა დინამიური პროცესია. კანონმდებლობა ხშირად იცვლება და შიდა რესურსებით მისი მუდმივი დევნა რთულია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი უნივერსიტეტის სამართლებრივ უსაფრთხოებას და სტაბილურ ფუნქციონირებას.