შენიშვნა: ეს სერვისი (1121) არის „მილსადენის სამართალი“, რომელიც იდენტურია წინა სერვისისა (1120). უნიკალური შინაარსის შესაქმნელად, აქ ფოკუსირებას გავაკეთებთ გაზსადენებისა და ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის სპეციფიკაზე, რაც მილსადენის სამართლის მნიშვნელოვანი ნაწილია.
გაზსადენებისა და ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის სამართალი არეგულირებს ბუნებრივი გაზის ტრანსპორტირების, განაწილებისა და მიწოდების ქსელების მშენებლობასა და ოპერირებას. საქართველოში გაზის სექტორი რეგულირდება როგორც ადგილობრივი კანონმდებლობით, ისე ევროკავშირის მესამე ენერგეტიკული პაკეტით, რომლის დანერგვაც მიმდინარეობს. ეს გულისხმობს გადამცემი და გამანაწილებელი სისტემების ოპერატორების განცალკევებას (Unbundling) და მესამე მხარის დაშვებას ქსელზე. სამართლებრივი მომსახურება ამ სფეროში მოიცავს ლიცენზირებას, ტარიფების დადგენას, ქსელზე მიერთების პროცედურებსა და დავებს მარეგულირებელთან (სემეკი). ეს სერვისი კრიტიკულია ენერგოკომპანიებისთვის, დეველოპერებისთვის და მსხვილი ინდუსტრიული მომხმარებლებისთვის, რომლებსაც ესაჭიროებათ გაზმომარაგების ინფრასტრუქტურის განვითარება ან არსებულ ქსელზე მიერთება.
რას მოიცავს გაზსადენების სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი იურისტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას გაზის ინფრასტრუქტურულ პროექტებში:
- ლიცენზირება და ავტორიზაცია: ბუნებრივი გაზის განაწილების ან ტრანსპორტირების ლიცენზიის მოპოვება და სალიცენზიო პირობების შესრულების მონიტორინგი.
- ქსელზე მიერთება: ახალი ობიექტების (ქარხნები, კორპუსები) გაზის ქსელზე მიერთების ხელშეკრულებების სამართლებრივი ანალიზი და ვადების კონტროლი.
- ტარიფები და რეგულაციები: სემეკის მიერ დადგენილი ტარიფების სამართლებრივი ექსპერტიზა და სატარიფო განაცხადების მომზადება.
- ინფრასტრუქტურის მშენებლობა: გაზსადენის მშენებლობის ნებართვების მოპოვება და მიწის სერვიტუტების გაფორმება კერძო მესაკუთრეებთან.
- დავები მარეგულირებელთან: წარმომადგენლობა სემეკში საჯარიმო სანქციების, მიერთების საფასურის ან ტექნიკური პირობების გასაჩივრებისას.
- უსაფრთხოების ნორმები: გაზის მეურნეობის უსაფრთხოების წესების დაცვის აუდიტი და ინციდენტების სამართლებრივი მართვა.
დეველოპერები ხშირად აწყდებიან პრობლემებს, როდესაც გამანაწილებელი კომპანია აგვიანებს გაზის ქსელზე მიერთებას ან ითხოვს დაუსაბუთებლად მაღალ საფასურს. ასეთ დროს საჭიროა სემეკში საჩივრის შეტანა. ასევე, ხშირია დავები „მიტაცებულ“ ბუნებრივ გაზთან დაკავშირებით, როდესაც კომპანიას ედავებიან მრიცხველის გვერდის ავლით მოხმარებას. გაზის ტრანსპორტირების კომპანიებისთვის კი აქტუალურია მიწის საკითხები — როდესაც მოსახლეობა ეწინააღმდეგება მაგისტრალური გაზსადენის რეაბილიტაციას მათ ნაკვეთებზე.
სფეროს არეგულირებს „ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ“ კანონი, რომელიც განსაზღვრავს ბაზრის სტრუქტურას. მნიშვნელოვანია სემეკის დადგენილებები „ბუნებრივი გაზის მიწოდებისა და მოხმარების წესების“ და „ქსელის წესების“ შესახებ. უსაფრთხოების კუთხით მოქმედებს მთავრობის ტექნიკური რეგლამენტი „გაზის სისტემების უსაფრთხოების შესახებ“. მიწის საკითხებს არეგულირებს სამოქალაქო კოდექსი და კანონი „აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ“.
მიერთების დავის შემთხვევაში, იურისტი სწავლობს ტექნიკურ პირობებს და ხელშეკრულებას. თუ დარღვევა სახეზეა, მზადდება საჩივარი ენერგოომბუდსმენთან ან სემეკში. ლიცენზირების პროცესში იურისტი ამზადებს სრულ სატარიფო და ტექნიკურ დოკუმენტაციას ეკონომისტებთან ერთად. მიწის დავებისას, იურისტი აწარმოებს მოლაპარაკებას მესაკუთრეებთან კომპენსაციაზე ან მიმართავს სასამართლოს ექსპროპრიაციის უფლების მოსაპოვებლად.
გაზის სექტორი რეგულაციებით დატვირთული სფეროა, სადაც მუდმივად იცვლება თამაშის წესები. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ენერგეტიკული სამართლის ვიწრო პროფილის სპეციალისტებზე, რომლებსაც აქვთ სემეკთან და გაზის კომპანიებთან მუშაობის გამოცდილება. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შეგიძლიათ დაიცვათ თქვენი ბიზნესის ინტერესები, მოიპოვოთ საჭირო ნებართვები და უზრუნველყოთ სტაბილური ენერგომომარაგება. ენდეთ Legal.ge-ს.