ნავთობისა და გაზის სამართალი საქართველოში სტრატეგიული მნიშვნელობის სფეროა, რაც განპირობებულია ქვეყნის გეოპოლიტიკური მდებარეობითა და სატრანზიტო ფუნქციით. საქართველოზე გადის საერთაშორისო მნიშვნელობის მილსადენები (ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანი, სამხრეთ კავკასიური მილსადენი), ასევე აქტიურად მიმდინარეობს ადგილობრივი რესურსების ძიება-მოპოვება. ეს სამართლებრივი სფერო არეგულირებს სახელმწიფოსა და ინვესტორებს შორის ურთიერთობებს ნავთობისა და გაზის ძიების, მოპოვების, გადამუშავებისა და ტრანსპორტირების პროცესში. სექტორი ხასიათდება მაღალი საინვესტიციო რისკებით, რთული სახელშეკრულებო სტრუქტურებით (მაგალითად, პროდუქციის წილობრივი განაწილების ხელშეკრულებები - PSA) და მკაცრი გარემოსდაცვითი რეგულაციებით. კვალიფიციური იურიდიული მხარდაჭერა აუცილებელია როგორც საერთაშორისო კორპორაციებისთვის, ისე ადგილობრივი ქვეკონტრაქტორებისთვის, რათა უზრუნველყოფილი იყოს კანონმდებლობასთან შესაბამისობა და ინვესტიციების დაცვა.
რას მოიცავს ნავთობისა და გაზის სამართლებრივი მომსახურება?
ნავთობისა და გაზის სფეროში მომუშავე იურისტები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას პროექტის დაწყებიდან მის დასრულებამდე:
- ლიცენზირება და ხელშეკრულებები: ნავთობისა და გაზის რესურსებით სარგებლობის გენერალური ლიცენზიის მოპოვება და სახელმწიფოსთან პროდუქციის წილობრივი განაწილების ხელშეკრულების (PSA) გაფორმება.
- მარეგულირებელთან ურთიერთობა: ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტოსთან და ენერგეტიკის მარეგულირებელ კომისიასთან (სემეკი) ურთიერთობების მართვა.
- მიწის უფლებები: მილსადენების მარშრუტებისა და ჭაბურღილების განთავსების ადგილებზე მიწის სერვიტუტის, იჯარის ან გამოსყიდვის ხელშეკრულებების გაფორმება.
- გარემოსდაცვითი შესაბამისობა: გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) მომზადება და გარემოსდაცვითი ნებართვების მოპოვება.
- ტრანზიტი და ტრანსპორტირება: ნავთობისა და გაზის ტრანსპორტირების ხელშეკრულებების სამართლებრივი ანალიზი და სატარიფო რეგულაციებთან შესაბამისობა.
- დავების გადაწყვეტა: საინვესტიციო დავები სახელმწიფოსთან, ასევე კომერციული დავები პარტნიორებსა და კონტრაქტორებს შორის.
ნავთობისა და გაზის კომპანიები ხშირად აწყდებიან გამოწვევებს ადგილობრივ მოსახლეობასთან ურთიერთობისას, როდესაც საჭირო ხდება კერძო მიწების გამოყენება ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის. ხშირია დავები გარემოსდაცვითი ვალდებულებების შესრულებასთან დაკავშირებით, მაგალითად, ბურღვის პროცესში ნიადაგის ან წყლის დაბინძურების ბრალდებით. ასევე, ინვესტორებს ესაჭიროებათ დახმარება საგადასახადო რეჟიმების ოპტიმიზაციაში, რადგან ნავთობის სექტორს სპეციფიკური საგადასახადო წესები გააჩნია. კიდევ ერთი აქტუალური საკითხია ქვეკონტრაქტორებთან ურთიერთობა — მომსახურების, ტექნიკისა და სამუშაო ძალის მიწოდების ხელშეკრულებების გაფორმება საერთაშორისო სტანდარტების (FIDIC და ა.შ.) გათვალისწინებით.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელი აქტია „საქართველოს კანონი ნავთობისა და გაზის შესახებ“, რომელიც ადგენს რესურსებით სარგებლობის ძირითად პრინციპებსა და ლიცენზირების რეჟიმს. მნიშვნელოვანია „საქართველოს კანონი ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ და „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“, რომელიც განსაზღვრავს პროექტების ეკოლოგიურ ექსპერტიზას. საგადასახადო ვალდებულებები რეგულირდება „საქართველოს საგადასახადო კოდექსით“ და PSA ხელშეკრულებების სპეციფიკური პირობებით, რომლებსაც კანონის ძალა აქვთ. ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტო არის ძირითადი მაკონტროლებელი ორგანო, რომელიც ზედამხედველობს ოპერაციების უსაფრთხოებასა და გეგმების შესრულებას.
იურისტის მუშაობა იწყება საინვესტიციო გარემოსა და რეგულაციების ანალიზით (Due Diligence). ტენდერში გამარჯვების შემთხვევაში, იურისტი ამზადებს და აწარმოებს მოლაპარაკებებს სახელმწიფოსთან ხელშეკრულების პირობებზე. საოპერაციო ეტაპზე სპეციალისტი უზრუნველყოფს ყოველდღიურ სამართლებრივ მხარდაჭერას: ნებართვების განახლებას, შრომითი ურთიერთობების რეგულირებას და უსაფრთხოების ნორმების დაცვის მონიტორინგს. ინციდენტების შემთხვევაში (მაგ., დაღვრა), იურისტი მართავს კრიზისულ სიტუაციას, ურთიერთობს მარეგულირებელთან და სადაზღვევო კომპანიებთან ზარალის მინიმიზაციის მიზნით.
ენერგეტიკული პროექტები მოითხოვს ვიწრო პროფილის ცოდნას და საერთაშორისო გამოცდილებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ენერგეტიკული სამართლის ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ ნავთობისა და გაზის სექტორში მუშაობის მრავალწლიანი პრაქტიკა. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შეგიძლიათ იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც დაგეხმარებიან რთული მარეგულირებელი ჩარჩოს ნავიგაციაში და თქვენი ბიზნესის ინტერესების დაცვაში. აირჩიეთ პროფესიონალები Legal.ge-ზე წარმატებული ენერგეტიკული პროექტებისთვის.