რა უპირატესობა აქვს გემის საქართველოს დროშის ქვეშ რეგისტრაციას?
საქართველო სთავაზობს გემთმფლობელებს რეგისტრაციის მარტივ და მოქნილ პროცედურებს, კონკურენტულ გადასახადებს და საერთაშორისო დონეზე აღიარებულ დროშას. რეგისტრირებული გემი სარგებლობს სახელმწიფოს მფარველობით საერთაშორისო წყლებში, რაც უზრუნველყოფს დამატებით სამართლებრივ გარანტიებს.
როგორ დავიცვა თავი, თუ გემთმფლობელი ხელფასს არ მიხდის?
მეზღვაურთა შრომითი უფლებები დაცულია MLC 2006 კონვენციითა და საქართველოს კანონმდებლობით. ხელფასის გადაუხდელობის შემთხვევაში, თქვენ გაქვთ უფლება მოითხოვოთ გემის დაკავება (Arrest) დავალიანების უზრუნველსაყოფად. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან სარჩელის მომზადებასა და გემის აუქციონზე რეალიზაციის პროცესში.
რა მოთხოვნებია საკრუინგო კომპანიის ლიცენზირებისთვის?
საკრუინგო საქმიანობა საქართველოში ექვემდებარება ავტორიზაციას. კომპანიამ უნდა დააკმაყოფილოს ხარისხის მართვის სისტემის (ISO) სტანდარტები და დაამტკიცოს, რომ გააჩნია შესაბამისი რესურსები მეზღვაურთა დასაქმებისა და მათი უფლებების დაცვისთვის. ჩვენ გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ავტორიზაციის პროცესში.
როგორ ხდება გემის იპოთეკის რეგისტრაცია?
გემის იპოთეკით დატვირთვა ხდება საქართველოს გემების სახელმწიფო რეესტრში. ეს პროცედურა მოითხოვს საკუთრების უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტებისა და იპოთეკის ხელშეკრულების წარდგენას. იპოთეკის რეგისტრაცია ანიჭებს კრედიტორს (ბანკს) უპირატეს უფლებას გემის რეალიზაციის შემთხვევაში.
შენიშვნა: ეს სერვისი (1117) იდენტურია წინა სერვისისა (1116) — „საზღვაო სამართალი“. თუმცა, რადგან თითოეული სერვისი უნიკალურ კონტენტს მოითხოვს, აქ ყურადღებას გავამახვილებთ გემების რეგისტრაციასა და საზღვაო შრომის სამართალზე, რაც საზღვაო სამართლის განუყოფელი ნაწილია.
საქართველოს სახელმწიფო დროშის ქვეშ გემის რეგისტრაცია და მეზღვაურთა შრომითი უფლებები საზღვაო სამართლის მნიშვნელოვანი ასპექტებია. საქართველო, როგორც საზღვაო სახელმწიფო, აქტიურად ავითარებს გემების რეესტრს და ცდილობს მოიზიდოს გემთმფლობელები მიმზიდველი პირობებით. გემის რეგისტრაცია ანიჭებს მას უფლებას იცუროს საქართველოს დროშით და ისარგებლოს სახელმწიფოს მფარველობით. პარალელურად, საზღვაო შრომის კონვენცია (MLC 2006) არეგულირებს მეზღვაურთა დასაქმების, შრომის პირობების, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური უზრუნველყოფის საკითხებს. იურიდიული მომსახურება ამ მიმართულებით აუცილებელია გემთმფლობელებისთვის, საკრუინგო კომპანიებისა და მეზღვაურებისთვის, რათა უზრუნველყოფილი იყოს შრომითი ხელშეკრულებების შესაბამისობა საერთაშორისო სტანდარტებთან და დაცული იყოს მხარეთა უფლებები.
რას მოიცავს გემების რეგისტრაციისა და შრომის სამართლის მომსახურება?
ჩვენი იურისტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას გემების ადმინისტრირებისა და ეკიპაჟის მართვის საკითხებში:
• გემის რეგისტრაცია: გემის რეგისტრაცია საქართველოს გემების სახელმწიფო რეესტრში, საკუთრების უფლებისა და იპოთეკის რეგისტრაცია.
• დროშის შეცვლა: დროშის შეცვლის (Reflagging) პროცედურების სამართლებრივი უზრუნველყოფა და დროებითი რეგისტრაცია.
• შრომითი კონტრაქტები (SEA): მეზღვაურთა შრომითი ხელშეკრულებების მომზადება MLC 2006-ის სტანდარტების შესაბამისად.
• საკრუინგო ლიცენზირება: მეზღვაურთა დასაქმების (საკრუინგო) კომპანიების ავტორიზაცია და საქმიანობის სამართლებრივი აუდიტი.
• მეზღვაურთა უფლებები: დავები ხელფასის გადაუხდელობის, ტრავმების ან რეპატრიაციის საკითხებზე.
• გემის ყიდვა-გაყიდვა (S&P): გემის ნასყიდობის ხელშეკრულებების (MOA) მომზადება და გარიგების დახურვა.
გემთმფლობელები ხშირად აწყდებიან სირთულეებს გემის იპოთეკით დატვირთვისას, რადგან ბანკები ითხოვენ რეესტრის სრულ გამჭვირვალობას. მეზღვაურებისთვის მთავარი პრობლემაა ხელფასების დაგვიანება ან გადაუხდელობა, განსაკუთრებით გემის დაპატიმრების ან მფლობელის გაკოტრების შემთხვევაში. ასეთ დროს საჭიროა გემის დაყადაღება და აუქციონზე გაყიდვა დავალიანების დასაფარად. საკრუინგო კომპანიებს კი სჭირდებათ მუდმივი კონსულტაცია შრომის უსაფრთხოებისა და სერტიფიცირების ცვალებად რეგულაციებთან დაკავშირებით.
გემების რეგისტრაციას არეგულირებს „საქართველოს საზღვაო კოდექსი“ და „გემების რეგისტრაციის შესახებ“ კანონი. შრომით ურთიერთობებზე ვრცელდება „მეზღვაურთა შრომის შესახებ“ კანონი, რომელიც ასახავს საზღვაო შრომის კონვენციის (MLC 2006) მოთხოვნებს. გემების რეესტრს აწარმოებს სსიპ საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო. იპოთეკისა და გირავნობის საკითხები რეგულირდება სამოქალაქო კოდექსითა და სპეციალური საზღვაო ნორმებით.
გემის რეგისტრაციისას იურისტი აგროვებს ყველა ტექნიკურ და სამართლებრივ დოკუმენტს (Bill of Sale, Tonnage Certificate, Class Certificate). ის ამოწმებს გემის ისტორიას და ვალდებულებებს. დოკუმენტები წარედგინება სააგენტოს, და რეგისტრაციის შემდეგ გაიცემა ნაოსნობის პატენტი. შრომით დავებში იურისტი ჯერ აწარმოებს მოლაპარაკებას გემთმფლობელთან, ხოლო შედეგის მიუღწევლობის შემთხვევაში მიმართავს პორტის კაპიტანს ან სასამართლოს გემის დასაკავებლად.
გემების რეგისტრაცია და საზღვაო შრომა სპეციფიკური სფეროა, სადაც შეცდომები ძვირი ჯდება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება გემების რეესტრთან და საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციებთან (IMO, ILO). ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შეგიძლიათ იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც დაგეხმარებიან გემის დროშის არჩევაში, გარიგებების გაფორმებასა და ეკიპაჟის მართვაში. ენდეთ Legal.ge-ს საზღვაო ექსპერტებს.