სააფთიაქო საქმიანობის ლიცენზირება და ნებართვები
აფთიაქის გახსნა საქართველოში მომგებიანი, მაგრამ რთული ბიზნესია, რომელიც მოითხოვს მკაცრი სახელმწიფო კრიტერიუმების დაკმაყოფილებას. კანონმდებლობა აფთიაქებს ყოფს ჯგუფებად (I, II, III), რომელთაც განსხვავებული სანებართვო რეჟიმი აქვთ. განსაკუთრებით რთულია I ჯგუფის აფთიაქის (რომელსაც უფლება აქვს გაყიდოს ფსიქოტროპული და ნარკოტიკული საშუალებები) გახსნა, რადგან ის ექვემდებარება სავალდებულო ლიცენზირებას და დაცვის მაღალ სტანდარტებს. II და III ჯგუფის აფთიაქებს სჭირდებათ ავტორიზაცია/შეტყობინება. არასწორად შერჩეული ფართი, სავალდებულო ინვენტარის არქონა ან კვალიფიციური პერსონალის დეფიციტი ავტომატურად იწვევს უარს ლიცენზიის გაცემაზე.
Legal.ge გთავაზობთ „გასაღების ჩაბარების“ პრინციპით იურიდიულ მომსახურებას აფთიაქის ლიცენზირებისთვის. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან საწყისი ეტაპიდან — ფართის შერჩევიდან, საბოლოო ეტაპამდე — ლიცენზიის მიღებამდე. ჩვენ ვზრუნავთ, რომ თქვენი ობიექტი სრულად აკმაყოფილებდეს ჯანდაცვის სამინისტროს ტექნიკურ რეგლამენტებს, რაც გამორიცხავს შეფერხებებს და ფინანსურ დანაკარგებს.
რას მოიცავს სააფთიაქო ლიცენზირების სერვისი?
ჩვენი მომსახურება ფარავს ყველა ბიუროკრატიულ და ტექნიკურ ნიუანსს:
- ფართის წინასწარი აუდიტი: შერჩეული ფართის შემოწმება ტექნიკურ რეგლამენტთან შესაბამისობაზე (ფართობი, ჭერის სიმაღლე, დამოუკიდებელი შესასვლელი, ვენტილაცია).
- ლიცენზიის ტიპის განსაზღვრა: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ რომელი ტიპის აფთიაქის (I, II თუ III ჯგუფი) გახსნაა ოპტიმალური თქვენი ბიზნეს მოდელისთვის.
- სანებართვო დოკუმენტაციის მომზადება: განაცხადის შევსება და თანდართული დოკუმენტების (საკადასტრო ამონაწერი, პერსონალის დიპლომები, ინვენტარიზაციის აქტი) კომპლექტაცია.
- ინვენტარისა და აღჭურვილობის სია: კონსულტაცია სავალდებულო ინვენტარის (მაცივრები, სეიფები, თერმომეტრები) შეძენაზე სტანდარტების მიხედვით.
- წარმომადგენლობა სააგენტოში: დოკუმენტების წარდგენა სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტოში და კომუნიკაციის მართვა.
- ინსპექტირებისთვის მზადება: ობიექტის მომზადება სააგენტოს ინსპექტორების ვიზიტისთვის, რათა შემოწმებამ ხარვეზების გარეშე ჩაიაროს.
ტიპური შეცდომაა ფართის არასწორი შერჩევა. მაგალითად, მეწარმემ იქირავა ფართი, რომელსაც აქვს საერთო შესასვლელი სხვა კომერციულ ობიექტთან. კანონმდებლობა მოითხოვს იზოლირებულ შესასვლელს. ამ ერთი დეტალის გამო ლიცენზია არ გაიცემა, ხოლო რემონტის ხარჯები წყალში იყრება. იურისტი წინასწარ აფასებს ობიექტს ამ რისკის თავიდან ასაცილებლად.
მეორე სცენარია პერსონალის კვალიფიკაცია. ლიცენზიის მისაღებად აუცილებელია, რომ გამგე (პასუხისმგებელი ფარმაცევტი) აკმაყოფილებდეს გარკვეულ კრიტერიუმებს და ჰქონდეს ვალიდური სერტიფიკატი. იურისტი ამოწმებს პერსონალის დოკუმენტაციას წარდგენამდე.
ლიცენზირების პროცესს არეგულირებს „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი და „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ კანონი. ტექნიკური პირობები გაწერილია საქართველოს მთავრობის დადგენილებაში „ფარმაცევტული წარმოების და ფარმაცევტული პროდუქტის რეალიზაციის ნებართვების გაცემის წესისა და პირობების შესახებ“. I ჯგუფის აფთიაქებისთვის დამატებით მოქმედებს შსს-ს დაცვის პოლიციის მოთხოვნები სიგნალიზაციაზე.
პროცესი იწყება ობიექტის დათვალიერებით. იურისტი და არქიტექტორი (საჭიროების შემთხვევაში) ამოწმებენ ნახაზს. შემდეგ ხდება დოკუმენტების შეგროვება და განაცხადის შეტანა. I ჯგუფის აფთიაქისთვის ლიცენზიის გაცემის ვადაა 30 დღე, ხოლო II ჯგუფისთვის (ნებართვა) — 20 დღე. Legal.ge-ს იურისტი მონიტორინგს უწევს განხილვას და ესწრება ინსპექტირებას. ლიცენზიის მიღების შემდეგ, ჩვენ ასევე გეხმარებით საქმიანობის დაწყების შეტყობინების გაგზავნაში.
აფთიაქის გახსნა დიდი ინვესტიციაა. დაიცავით თქვენი კაპიტალი პროფესიონალი იურისტების დახმარებით.
სააფთიაქო ლიცენზირება სავსეა ტექნიკური დეტალებით (მაგ. ჰაერის ტენიანობის რეჟიმი, სეიფის კედლის სისქე). Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც არაერთი აფთიაქი აქვთ „ჩაბარებული“ და ზეპირად იციან სააგენტოს მოთხოვნები.