საავადმყოფოს შესაბამისობა (Hospital Compliance) არის კრიტიკული მნიშვნელობის პროცესი, რომელიც უზრუნველყოფს კლინიკის ფუნქციონირებას საქართველოს კანონმდებლობის, სანიტარული ნორმებისა და ხარისხის სტანდარტების სრული დაცვით. სამედიცინო სექტორი ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი სფეროა, სადაც ნებისმიერი გადაცდომა — იქნება ეს ინფექციური კონტროლის დარღვევა, სამედიცინო ნარჩენების არასწორი მართვა თუ დოკუმენტაციის ხარვეზი — იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს, საქმიანობის შეჩერებას ან ლიცენზიის გაუქმებას. სახელმწიფო მარეგულირებელი ორგანო (სამედიცინო და ფარმაცევტული საქმიანობის რეგულირების სააგენტო) რეგულარულად ამოწმებს კლინიკებს, რაც მუდმივ მზადყოფნას მოითხოვს. ეს სერვისი ეხმარება ჰოსპიტლებს, იყვნენ მუდმივად "ფორმაში" და თავიდან აიცილონ სანქციები.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულყოფილ აუდიტსა და შესაბამისობის სერვისებს:
- მარეგულირებელი აუდიტი: კლინიკის ინფრასტრუქტურისა და პროცესების შემოწმება მოქმედ ტექნიკურ რეგლამენტებთან (მაგ. რეანიმაციის, ქირურგიის სტანდარტები) შესაბამისობაზე.
- სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმები: ინფექციური კონტროლის სისტემების სამართლებრივი შეფასება და დოკუმენტური უზრუნველყოფა.
- პერსონალის დოკუმენტაცია: ექიმთა სერტიფიკატების, უწყვეტი განათლების (CME) კრედიტებისა და შრომითი ხელშეკრულებების ვალიდურობის მონიტორინგი.
- სამედიცინო ნარჩენების მართვა: ნარჩენების სეპარაციისა და გატანის პროცესის შესაბამისობა გარემოსდაცვით რეგულაციებთან.
- საყოველთაო ჯანდაცვის მოთხოვნები: სახელმწიფო პროგრამაში მონაწილეობის კრიტერიუმების დაკმაყოფილების მონიტორინგი.
პრაქტიკაში ყველაზე ხშირი პრობლემები უკავშირდება ე.წ. "სანებართვო პირობების" დარღვევას. მაგალითად, კლინიკას შეიძლება ჰქონდეს ნებართვა ქირურგიაზე, მაგრამ არ ჰქონდეს საკმარისი რაოდენობის ანესთეზიოლოგი მორიგეობაში, რაც უხეში დარღვევაა. ასევე ხშირია პრობლემები მაღალტექნოლოგიური კვლევების (CT, MRI) წარმოებისას, თუ აპარატურა არ არის სათანადოდ რეგისტრირებული ან პერსონალს არ აქვს სპეციალური მომზადება რადიაციულ უსაფრთხოებაში. სახელმწიფო აუდიტის დროს ასეთი დარღვევები იწვევს არა მხოლოდ ჯარიმას, არამედ დაფინანსების შეწყვეტას საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამიდან.
საქართველოში საავადმყოფოს შესაბამისობას არეგულირებს კანონი „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ და მთავრობის დადგენილება №385. ეს აქტები დეტალურად გაწერს, რა ფართობი, აღჭურვილობა და პერსონალია საჭირო თითოეული სამედიცინო სერვისისთვის. გარდა ამისა, მოქმედებს ბრძანებები ნოზოკომიური ინფექციების კონტროლისა და ანტიბიოტიკების რაციონალური გამოყენების შესახებ, რაც ასევე შემოწმების საგანია.
სპეციალისტთან მუშაობა გულისხმობს "იმიტირებულ შემოწმებას" (Mock Audit). იურისტი და ჯანდაცვის ექსპერტი წინასწარ ამოწმებენ კლინიკას ზუსტად იმ კრიტერიუმებით, რითაც შეამოწმებდა სახელმწიფო. ისინი ამზადებენ ხარვეზების აღმოფხვრის გეგმას და ეხმარებიან მენეჯმენტს პოლიტიკების დანერგვაში. ეს პროაქტიული მიდგომა უზრუნველყოფს მშვიდ მუშაობას რეალური შემოწმების დროს.
Legal.ge არის თქვენი დაცვის მექანიზმი მარეგულირებელი რისკებისგან. საავადმყოფოს მართვა რთული ბიზნესია, სადაც დეტალებს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს. ჩვენი პლატფორმის ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი კლინიკა იყოს სანიმუშო კანონის წინაშე.