სამედიცინო დაზღვევის აპელაციები
რა ვადაში უნდა გავასაჩივრო უარი?
ვადა დამოკიდებულია ხელშეკრულებაზე ან ადმინისტრაციულ აქტზე. როგორც წესი, ეს არის 30 დღე გადაწყვეტილების ჩაბარებიდან.
ღირს თუ არა აპელაცია?
დიახ, სტატისტიკურად, დასაბუთებული აპელაციების მნიშვნელოვანი ნაწილი კმაყოფილდება, განსაკუთრებით თუ წარმოდგენილია დამატებითი სამედიცინო მტკიცებულებები.
ვის მივმართო სადაზღვევოს წინააღმდეგ?
თავდაპირველად თავად კომპანიის პრეტენზიების განყოფილებას, შემდეგ დაზღვევის მედიატორს, და ბოლოს სასამართლოს.
რა საბუთებია საჭირო?
აუცილებელია ფორმა 100, კალკულაცია, უარის თქმის წერილი და პოლისის ასლი.
სამედიცინო დაზღვევის აპელაციები გულისხმობს სადაზღვევო კომპანიის ან სახელმწიფო პროგრამის მიერ მიღებული უარყოფითი გადაწყვეტილების გასაჩივრებას სამედიცინო მომსახურების დაფინანსებაზე. საქართველოში, სადაც საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა და კერძო დაზღვევა პარალელურად მოქმედებს, პაციენტები ხშირად აწყდებიან პრობლემას, როდესაც მათ უარს ეუბნებიან ოპერაციის, მედიკამენტის ან მკურნალობის კურსის ანაზღაურებაზე. ეს გადაწყვეტილებები ხშირად ეფუძნება ბიუროკრატიულ შეცდომებს, დოკუმენტაციის არასრულყოფილებას ან სადაზღვევო პოლისის პირობების არასწორ ინტერპრეტაციას. აპელაციის პროცესი არის კრიტიკული მექანიზმი, რომელიც საშუალებას აძლევს პაციენტს დაიცვას თავისი უფლებები და მიიღოს სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი სამედიცინო დახმარება. ეს სერვისი ეხმარება პაციენტებსა და კლინიკებს, გაიარონ რთული ადმინისტრაციული პროცედურები და მიაღწიონ დაფინანსების დამტკიცებას.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კვალიფიციურ იურიდიულ დახმარებას სადაზღვევო აპელაციების პროცესში:
• საქმის შესწავლა და ანალიზი: უარის თქმის მიზეზების სამართლებრივი შეფასება და სადაზღვევო ხელშეკრულების ან სახელმწიფო პროგრამის პირობების ანალიზი.
• საპრეტენზიო წერილის მომზადება: დასაბუთებული საჩივრის შედგენა სადაზღვევო კომპანიის შიდა განხილვის საბჭოსთვის ან ჯანდაცვის სამინისტროსთვის.
• სამედიცინო დოკუმენტაციის აუდიტი: სამედიცინო ჩანაწერების (ფორმა IV-100/ა) შემოწმება და დამატებითი მტკიცებულებების შეგროვება, რაც დაადასტურებს მკურნალობის აუცილებლობას.
• წარმომადგენლობა მედიაციაში: მონაწილეობა სადაზღვევო მედიაციის პროცესში დაზღვევის ზედამხედველობის სამსახურში ან კერძო არბიტრაჟში.
• სასამართლო დავები: ინტერესების დაცვა სასამართლოში, თუ ადმინისტრაციული აპელაცია უშედეგოდ დასრულდა.
პრაქტიკაში ყველაზე ხშირი დავები უკავშირდება ე.წ. "გამონაკლისებს" და "მოლოდინის პერიოდს". მაგალითად, სადაზღვევო კომპანია უარს ამბობს ოპერაციის დაფინანსებაზე იმ მოტივით, რომ დაავადება იყო "ქრონიკული" ან "თანდაყოლილი", რაც პოლისით არ იფარება. ხშირად ეს კვალიფიკაცია სადავოა და საჭიროებს ექსპერტიზას. ასევე პრობლემურია საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში "გადაუდებელი" და "გეგმიური" შემთხვევების გამიჯვნა — თუ კლინიკამ პაციენტი მიიღო როგორც გადაუდებელი, ხოლო სააგენტომ ჩათვალა გეგმიურად, დაფინანსება არ გაიცემა. ამ დროს კლინიკა ან პაციენტი დგება აუცილებლობის წინაშე, გაასაჩივროს გადაწყვეტილება.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს კანონი „დაზღვევის შესახებ“, „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ კანონი და საქართველოს მთავრობის დადგენილება №36 „საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის დამტკიცების შესახებ“. მნიშვნელოვანია ასევე საქართველოს დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის რეგულაციები, რომლებიც ავალდებულებს კომპანიებს ჰქონდეთ მომხმარებელთა პრეტენზიების განხილვის ეფექტური მექანიზმი. სამოქალაქო კოდექსი კი განსაზღვრავს სახელშეკრულებო ვალდებულებების შესრულების სტანდარტებს.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება უარის თქმის წერილის დეტალური შესწავლით. იურისტი ეხმარება პაციენტს მოიპოვოს ექიმისგან დამატებითი დასაბუთება (სამედიცინო ჩვენება), რომ კონკრეტული სერვისი იყო სასიცოცხლოდ აუცილებელი და არა კოსმეტიკური ან არჩევითი. ხშირად, კვალიფიციურად შედგენილი პირველივე საჩივარი საკმარისია გადაწყვეტილების შესაცვლელად, რაც ზოგავს დროსა და ფინანსებს.
Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან სადაზღვევო სამართალში. ჯანმრთელობაზე ზრუნვა არ უნდა იყოს დამოკიდებული ბიუროკრატიულ დაბრკოლებებზე. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ მიიღოთ ის დაფინანსება, რომელიც კანონიერად გეკუთვნით.