სამედიცინო მონაცემთა კონფიდენციალურობა
რა არის განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემი?
ჯანმრთელობის შესახებ ინფორმაცია (დიაგნოზი, ანალიზები) არის განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემი, რომლის დამუშავებაც დასაშვებია მხოლოდ პაციენტის წერილობითი თანხმობით ან კანონით გათვალისწინებულ გამონაკლის შემთხვევებში.
სავალდებულოა თუ არა DPO-ს ყოლა კლინიკაში?
დიახ, სამედიცინო დაწესებულებებს, რომლებიც ამუშავებენ ჯანმრთელობის შესახებ მონაცემებს დიდი მასშტაბით, კანონით ევალებათ ჰყავდეთ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცერი (DPO).
რა ჯარიმებია დარღვევაზე?
მონაცემთა დამუშავების წესების დარღვევა იწვევს დაჯარიმებას, რომლის ოდენობა შეიძლება აღწევდეს 10,000 ლარს, ხოლო განმეორების შემთხვევაში — 20,000 ლარს.
როგორ დავიცვა პაციენტის მონაცემები?
საჭიროა ტექნიკური (დაშიფვრა, წვდომის შეზღუდვა) და ორგანიზაციული (პოლიტიკები, ტრენინგები) ზომების მიღება, რაშიც ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან.
შენიშვნა: HIPAA არის ამერიკული კანონი, მაგრამ საქართველოში მოქმედებს მისი ანალოგი — პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონი, რომელიც განსაკუთრებულ რეჟიმს აწესებს ჯანმრთელობის შესახებ მონაცემებზე. ეს სერვისი ფოკუსირებულია სამედიცინო მონაცემთა დაცვასა და კონფიდენციალურობაზე.
სამედიცინო მონაცემთა კონფიდენციალურობა და დაცვა საქართველოში რეგულირდება „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ ახალი კანონით, რომელიც სრულად შეესაბამება ევროპულ GDPR-ს. ჯანმრთელობის შესახებ ინფორმაცია განეკუთვნება „განსაკუთრებული კატეგორიის“ მონაცემებს, რომელთა დამუშავება მოითხოვს დაცვის უმაღლეს სტანდარტებს. კლინიკები, სადაზღვევო კომპანიები და აფთიაქები ვალდებულნი არიან ჰქონდეთ დანერგილი ტექნიკური და ორგანიზაციული ზომები პაციენტის ინფორმაციის დასაცავად. დარღვევა იწვევს უმძიმეს ჯარიმებს (5000 ლარამდე და მეტი). იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში მოიცავს მონაცემთა დაცვის პოლიტიკის შემუშავებას, თანამშრომლების ტრენინგს, ინციდენტებზე რეაგირებას და პაციენტების საჩივრების მართვას.
რას მოიცავს სამედიცინო მონაცემთა დაცვის მომსახურება?
ჩვენი იურისტები ეხმარებიან სამედიცინო სექტორს მონაცემთა უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში:
• შესაბამისობის აუდიტი: კლინიკაში არსებული მონაცემთა დამუშავების პროცესების შემოწმება და GDPR/ადგილობრივ კანონთან შესაბამისობის დადგენა.
• შიდა პოლიტიკა: მონაცემთა დაცვის, არქივირებისა და განადგურების შიდა ინსტრუქციების შემუშავება.
• თანხმობის ფორმები: პაციენტის ინფორმირებული თანხმობის დოკუმენტების მომზადება მონაცემთა დამუშავებაზე.
• მონაცემთა დაცვის ოფიცერი (DPO): DPO-ს ფუნქციების აუთსორსინგი ან კონსულტაცია შიდა ოფიცრისთვის.
• ინციდენტების მართვა: სამართლებრივი რეაგირება მონაცემთა გაჟონვის (Data Breach) შემთხვევაში და ინსპექტორის ინფორმირება.
• ხელშეკრულებები: კონფიდენციალურობის შეთანხმებები (NDA) თანამშრომლებთან და კონტრაქტორებთან (მაგ. IT კომპანიები).
კლინიკები ხშირად არღვევენ კანონს, როდესაც პაციენტის დიაგნოზს გადასცემენ მესამე პირებს (ოჯახის წევრებს, დამსაქმებელს) პაციენტის წერილობითი თანხმობის გარეშე. ასევე, პრობლემურია სამედიცინო ისტორიების შენახვა დაუცველ არქივებში ან კომპიუტერებში. კიბერშეტევის შემთხვევაში, როდესაც პაციენტების ბაზა ხვდება ინტერნეტში, კლინიკას სჭირდება მყისიერი კრიზისული მენეჯმენტი და სამართლებრივი დაცვა.
მთავარი აქტია „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი. ასევე მოქმედებს „პაციენტის უფლებების შესახებ“ კანონი და ჯანდაცვის მინისტრის ბრძანებები სამედიცინო დოკუმენტაციის წარმოების წესზე. ზედამხედველობას ახორციელებს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური.
იურისტი ატარებს აუდიტს: ამოწმებს, ვის აქვს წვდომა მონაცემებზე, როგორ არის დაცული სერვერი და არქივი. მზადდება ხარვეზების აღმოფხვრის გეგმა. იურისტი ამზადებს ყველა საჭირო ფორმას და ატარებს ტრენინგს ექიმებისა და რეგისტრატორებისთვის. დარღვევის აღმოჩენისას, იურისტი წარმოადგენს კლინიკას ინსპექტორთან.
ჯანმრთელობის მონაცემები ყველაზე მგრძნობიარე ინფორმაციაა. ერთი შეცდომა შეიძლება კლინიკის რეპუტაციის განადგურებად დაუჯდეს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან სამედიცინო და მონაცემთა დაცვის სამართალში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან დაიცვათ პაციენტების ნდობა და აირიდოთ მძიმე ჯარიმები. დაიცავით მონაცემები Legal.ge-სთან ერთად.