ტელეფარმაცია სამართლებრივი მომსახურება
შემიძლია თუ არა ონლაინ გავყიდო ანტიბიოტიკები?
მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ პაციენტს აქვს მოქმედი ელექტრონული რეცეპტი. რეცეპტის გარეშე გაყიდვა ისჯება კანონით.
შეიძლება თუ არა წამლის დაბრუნება?
არა, წამალი მიეკუთვნება იმ პროდუქტების კატეგორიას, რომლებიც დაბრუნებას არ ექვემდებარება, თუ არ აღმოაჩნდა ქარხნული წუნი.
სჭირდება თუ არა კურიერს სპეციალური ნებართვა?
კურიერს არ სჭირდება ფარმაცევტული ლიცენზია, მაგრამ მან უნდა დაიცვას ტრანსპორტირების პირობები (ტემპერატურული რეჟიმი).
რა არის I ჯგუფის წამლები?
ეს არის სპეციალურ კონტროლს დაქვემდებარებული (ფსიქოტროპული) ნივთიერებები, რომელთა ონლაინ რეალიზაცია და მიწოდება მკაცრად შეზღუდულია.
ტელეფარმაცია — მედიკამენტების დისტანციური გაყიდვა და ფარმაცევტული კონსულტაცია — არის სწრაფად მზარდი, მაგრამ მკაცრად რეგულირებადი სფერო საქართველოში. წამლის ონლაინ რეალიზაცია უკავშირდება საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის რისკებს, ამიტომ კანონმდებლობა აწესებს კონკრეტულ შეზღუდვებს. მთავარი გამოწვევაა რეცეპტურული მედიკამენტების (განსაკუთრებით ფსიქოტროპული საშუალებების და ანტიბიოტიკების) კონტროლირებული გაცემა. ტელეფარმაციის სერვისები ასევე მოიცავს ელექტრონული რეცეპტების (Form N3) მართვას და წამლის უსაფრთხო ტრანსპორტირებას (ცივი ჯაჭვის დაცვა). ონლაინ აფთიაქებს სჭირდებათ იგივე ავტორიზაცია, რაც ფიზიკურ აფთიაქებს, პლუს დამატებითი ციფრული შესაბამისობა.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ონლაინ ფარმაცევტული საქმიანობისთვის:
• ონლაინ აფთიაქის ავტორიზაცია: დახმარება ფარმაცევტული საქმიანობის ნებართვის მოპოვებაში, რომელიც მოიცავს ონლაინ რეალიზაციის კომპონენტს.
• ელექტრონული რეცეპტების სისტემა: კონსულტაცია სახელმწიფო E-Health სისტემასთან ინტეგრაციის სამართლებრივ ასპექტებზე.
• მიწოდების სერვისის რეგულაციები: კურიერული მომსახურების ხელშეკრულებების მომზადება, რომლებიც ითვალისწინებს მედიკამენტების ტრანსპორტირების სპეციალურ პირობებს.
• აკრძალული მედიკამენტების სია: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ რომელი ჯგუფის წამლების გაყიდვაა აკრძალული ინტერნეტით (მაგ. ფსიქოტროპული ნივთიერებები).
• ფარმაცევტის დისტანციური კონსულტაცია: სამართლებრივი ჩარჩოს შექმნა ვიდეო ან ჩატ კონსულტაციებისთვის პაციენტებთან.
პრაქტიკაში ყველაზე დიდი რისკი უკავშირდება რეცეპტის გარეშე წამლის გაცემას. თუ ონლაინ პლატფორმა არ ამოწმებს ელექტრონულ რეცეპტს სათანადოდ და გასცემს ანტიბიოტიკს ან დამამშვიდებელს, კომპანიას ემუქრება სოლიდური ჯარიმა ან ლიცენზია/ნებართვის გაუქმება. ასევე პრობლემურია მიწოდების საკითხი: თუ კურიერს არ აქვს სპეციალური თერმოჩანთა და წამალი გაფუჭდა ტრანსპორტირებისას, პასუხისმგებლობა ეკისრება აფთიაქს. ტელეფარმაციის სტარტაპებმა უნდა გაითვალისწინონ, რომ ისინი ვერ იფუნქციონირებენ როგორც უბრალო "E-commerce" მაღაზია.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს კანონი „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“. კანონი მკაცრად განსაზღვრავს I და II ჯგუფის ფარმაცევტული პროდუქტების რეალიზაციის წესებს. ელექტრონული რეცეპტების სისტემა სავალდებულოა, და მისი გვერდის ავლა დასჯადია. ონლაინ ვაჭრობის ნაწილში ასევე მოქმედებს „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი, თუმცა მედიკამენტების დაბრუნებაზე ვრცელდება სპეციალური გამონაკლისები (წამალი უკან არ ბრუნდება).
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება ბიზნეს მოდელის აუდიტით. იურისტი შეგირჩევთ სწორ ფორმას: გჭირდებათ საკუთარი სასაწყობო მეურნეობა თუ შეგიძლიათ ითანამშრომლოთ არსებულ სააფთიაქო ქსელებთან (აგრეგატორის მოდელი). იურისტი ასევე უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ვებ-გვერდი შეიცავდეს ყველა სავალდებულო გაფრთხილებას და ინფორმაციას წამლის გვერდითი ეფექტების შესახებ.
Legal.ge არის პლატფორმა, სადაც ფარმაცევტული ბიზნესი და ტექნოლოგიები ხვდება სამართალს. ონლაინ აფთიაქი პერსპექტიული ბიზნესია, მაგრამ "დანის პირზე" სიარულს ჰგავს რეგულაციების კუთხით. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ ეს სიარული იყოს უსაფრთხო და კანონიერი.