ტელემედიცინის ლიცენზირება საქართველოში ხშირად იწვევს დაბნეულობას სამედიცინო პერსონალში. მნიშვნელოვანია გვესმოდეს, რომ საქართველოს კანონმდებლობა ამ ეტაპზე არ ითვალისწინებს ცალკე "ტელემედიცინის ლიცენზიას" ფიზიკური პირებისთვის (ექიმებისთვის). დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობის უფლებას ანიჭებს სახელმწიფო სერტიფიკატი შესაბამის სპეციალობაში. თუმცა, დისტანციური მომსახურების გაწევისას ექიმი ვალდებულია დაიცვას იგივე პროფესიული სტანდარტები, რაც ფიზიკური ვიზიტისას. მთავარი სამართლებრივი გამოწვევა აქ არის არა ახალი ლიცენზიის მოპოვება, არამედ არსებული სახელმწიფო სერტიფიკატის მოქმედების ფარგლების განსაზღვრა ციფრულ სივრცეში, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც პაციენტი იმყოფება სხვა რეგიონში ან ქვეყანაში.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ საკონსულტაციო მომსახურებას საექიმო საქმიანობის უფლებრივ ასპექტებზე ტელემედიცინაში:
- სერტიფიკატის ვალიდურობის ანალიზი: შეფასება, აძლევს თუ არა თქვენი არსებული სახელმწიფო სერტიფიკატი (მაგ. ოჯახის ექიმი, კარდიოლოგი) დისტანციური კონსულტაციის უფლებას კონკრეტულ შემთხვევებში.
- სუბსპეციალობების რეგულირება: კონსულტაცია ვიწრო სპეციალობების (მაგ. ტელედერმატოლოგია, ტელერადიოლოგია) სამართლებრივ ჩარჩოზე.
- უცხოური სერტიფიკატების აღიარება: დახმარება უცხოეთში მიღებული განათლებისა და ლიცენზიის საქართველოში აღიარების პროცესში, რაც აუცილებელია ადგილობრივი პაციენტების მოსამსახურებლად.
- უწყვეტი სამედიცინო განათლება (CME): ინფორმაცია და სამართლებრივი მხარდაჭერა ტელემედიცინის კუთხით აკრედიტებული ტრენინგების გავლის ვალდებულებებზე.
- სამართლებრივი რისკების შეფასება: იმის განსაზღვრა, სად გადის ზღვარი "კონსულტაციასა" და "მკურნალობას" შორის, რაც გავლენას ახდენს ლიცენზირების მოთხოვნებზე.
პრაქტიკაში პრობლემები ჩნდება მაშინ, როდესაც ექიმი ცდილობს გასცდეს თავისი სპეციალობის კომპეტენციას ონლაინ რეჟიმში. მაგალითად, ზოგადი პროფილის ექიმი, რომელიც ატარებს დერმატოლოგიურ კონსულტაციას ვიდეო ზარით, რისკავს პროფესიულ პასუხისმგებლობას, რადგან მისი სერტიფიკატი ამას არ ფარავს. ასევე, ხშირია შემთხვევები, როდესაც უცხოელი ექიმები (ექსპატები) ცდილობენ პრაქტიკას საქართველოში ადგილობრივი სერტიფიკატის გარეშე, რაც უკანონო საექიმო საქმიანობად ითვლება (სისხლის სამართლის კოდექსის დარღვევა). კიდევ ერთი საკითხია ექთნებისა და დამხმარე პერსონალის როლი ტელემედიცინაში — რისი უფლება აქვთ მათ დამოუკიდებლად?
საქართველოში ექიმთა საქმიანობას არეგულირებს კანონი „საექიმო საქმიანობის შესახებ“. კანონის თანახმად, დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობის უფლება აქვს მხოლოდ სახელმწიფო სერტიფიკატის მქონე პირს. ტელემედიცინა განიხილება როგორც სამედიცინო მომსახურების მიწოდების ფორმა და არა ცალკე სპეციალობა. შესაბამისად, ექიმს უნდა ჰქონდეს მოქმედი სერტიფიკატი იმ დარგში, რომელშიც უწევს კონსულტაციას. „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ კანონი ასევე ზღუდავს რეცეპტის გამოწერის უფლებას მხოლოდ სერტიფიცირებული ექიმებისთვის.
სპეციალისტთან მუშაობა მოიცავს თქვენი პროფესიული დოსიეს შემოწმებას. იურისტი დაგეხმარებათ გაიაროთ რეგისტრაცია ჯანდაცვის სამინისტროს შესაბამის რეესტრებში და დარწმუნდეთ, რომ თქვენი საქმიანობა სრულ შესაბამისობაშია კანონთან. თუ გეგმავთ საერთაშორისო პრაქტიკას, იურისტი მოიკვლევს სამიზნე ქვეყნის სალიცენზიო მოთხოვნებსაც.
Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან სამედიცინო ლიცენზირებაში. ნუ დააყენებთ თქვენს კარიერას რისკის ქვეშ — დარწმუნდით, რომ თქვენი ტელემედიცინის პრაქტიკა ლეგალურია და დაცული.