დირექტორის მოვალეობები და პასუხისმგებლობა
რა არის „ბიზნეს განსჯის წესი“?
ეს არის პრინციპი, რომელიც იცავს დირექტორს პასუხისმგებლობისგან, თუ ის მოქმედებდა ინფორმირებულად, კეთილსინდისიერად და კომპანიის საუკეთესო ინტერესების რწმენით, თუნდაც შედეგი უარყოფითი იყოს.
შეიძლება თუ არა დირექტორს დაეკისროს კომპანიის საგადასახადო დავალიანება?
დიახ, გარკვეულ შემთხვევებში, თუ დადასტურდა დირექტორის არაკეთილსინდისიერი ქმედება ან გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების დაგვიანება, მას შეიძლება დაეკისროს პირადი პასუხისმგებლობა.
როგორ ავიცილოთ თავიდან ინტერესთა კონფლიქტი?
აუცილებელია ნებისმიერი კონფლიქტის დეკლარირება და ასეთ საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღებისგან თავის შეკავება (excusal).
რა არის D&O დაზღვევა?
ეს არის დირექტორთა და ოფიცერთა პასუხისმგებლობის დაზღვევა, რომელიც ფარავს სამართლებრივ ხარჯებსა და ზარალს დირექტორის წინააღმდეგ სარჩელის შემთხვევაში.
დირექტორის მოვალეობები და პასუხისმგებლობა არის კორპორაციული სამართლის ერთ-ერთი ყველაზე კრიტიკული და რისკიანი სფერო. „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს ახალმა კანონმა მნიშვნელოვნად გაამკაცრა და დააკონკრეტა ხელმძღვანელი პირების ვალდებულებები. დირექტორები აღარ არიან მხოლოდ „ხელმომწერები“; მათ აკისრიათ ფიდუციური მოვალეობები — „ზრუნვის“ და „ერთგულების“ მოვალეობა კომპანიის წინაშე. ამ მოვალეობების დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს დირექტორის პირადი, ქონებრივი პასუხისმგებლობა, ანუ მან შესაძლოა საკუთარი ქონებით აგოს პასუხი კომპანიისთვის მიყენებული ზიანისთვის. ეს რისკი განსაკუთრებით მაღალია ფინანსური კრიზისის, გადახდისუუნარობის ან ინტერესთა კონფლიქტის დროს. Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი იურისტები გეხმარებიან ამ რისკების გააზრებასა და მართვაში, რათა დირექტორებმა შეძლონ თამამი ბიზნეს გადაწყვეტილებების მიღება კანონის ჩარჩოებში, პირადი საფრთხის გარეშე.
რას მოიცავს დირექტორის მოვალეობებისა და პასუხისმგებლობის სერვისი?
ჩვენი სერვისი მიზნად ისახავს დირექტორებისა და საბჭოს წევრების დაცვას და ინფორმირებას. მომსახურება მოიცავს:
• ფიდუციური მოვალეობების განმარტებას: დეტალური კონსულტაცია იმაზე, თუ რას ნიშნავს „კეთილსინდისიერი და გონიერი ხელმძღვანელი“ კონკრეტულ სიტუაციებში.
• ბიზნეს განსჯის წესის (Business Judgment Rule) გამოყენებას: მექანიზმების შემუშავება, რომლებიც დაიცავს დირექტორს პასუხისმგებლობისგან, თუ მისი გადაწყვეტილება, თუნდაც წარუმატებელი, იყო ინფორმირებული და კეთილსინდისიერი.
• ინტერესთა კონფლიქტის მართვას: პოლიტიკის შექმნა, თუ როგორ უნდა მოხდეს აფილირებულ პირებთან გარიგებების დამტკიცება, რათა დირექტორს არ დაეკისროს პასუხისმგებლობა.
• პასუხისმგებლობის დაზღვევის (D&O Insurance) კონსულტაციას: დახმარება სადაზღვევო პოლისის პირობების გარჩევაში, რომელიც ფარავს დირექტორის პირად პასუხისმგებლობას.
• გადახდისუუნარობის რისკების მართვას: დირექტორის სპეციალური მოვალეობები კომპანიის ფინანსური სირთულეების დროს, რათა თავიდან იქნეს აცილებული კრედიტორების წინაშე პირადი პასუხისმგებლობა.
პასუხისმგებლობის საკითხი დგება დღის წესრიგში, როდესაც:
• სარისკო გარიგების დადება: დირექტორი გეგმავს მსხვილ ინვესტიციას ან აქტივის გასხვისებას და სურს დარწმუნდეს, რომ თუ პროექტი ჩავარდება, მას არ უჩივლებენ აქციონერები.
• აქციონერთა დავა: როდესაც აქციონერები უჩივიან დირექტორს კომპანიისთვის ზიანის მიყენების გამო (ე.წ. დერივაციული სარჩელი).
• გადახდისუუნარობის წინა პერიოდი: კომპანიას უჭირს ვალების გადახდა. დირექტორმა უნდა იცოდეს, როდის არის ვალდებული განაცხადოს გადახდისუუნარობაზე, რომ არ დაეკისროს ვალები პირადად.
• მომსახურების ხელშეკრულების გაფორმება: დირექტორად დანიშვნისას მნიშვნელოვანია ხელშეკრულებაში გაიწეროს პასუხისმგებლობის შეზღუდვის (Indemnification) პუნქტები.
დირექტორის პასუხისმგებლობა რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონით (განსაკუთრებით მუხლები, რომლებიც ეხება ზრუნვისა და ერთგულების მოვალეობას) და სამოქალაქო კოდექსით. ახალი კანონი ნერგავს „ბიზნეს განსჯის წესს“, რომელიც დირექტორისთვის ერთგვარი ფარია, თუ ის მოქმედებდა ინფორმირებულად და ინტერესთა კონფლიქტის გარეშე. ასევე, „რეაბილიტაციისა და კრედიტორთა კოლექტიური დაკმაყოფილების შესახებ“ კანონი აწესებს მკაცრ პასუხისმგებლობას დირექტორისთვის, თუ მან დროულად არ მიმართა სასამართლოს გადახდისუუნარობისას. იურისტის კონსულტაცია დაგეხმარებათ ამ რთულ საკანონმდებლო ლაბირინთში ნავიგაციაში.
Legal.ge-ზე ამ სერვისის მიღება მოიცავს:
1. რისკების ანალიზი: კონკრეტული გარიგების ან სიტუაციის შეფასება დირექტორის პერსონალური პასუხისმგებლობის კუთხით.
2. დოკუმენტაციის მომზადება: კრებების ოქმებისა და დასაბუთებების მომზადება, რაც ადასტურებს, რომ გადაწყვეტილება იყო „გონივრული“.
3. ხელშეკრულების რევიზია: დირექტორის შრომითი/მომსახურების ხელშეკრულებაში დამცავი მექანიზმების ჩადება.
4. წარმომადგენლობა დავაში: თუ დირექტორის წინააღმდეგ აღიძრა სარჩელი, მისი ინტერესების დაცვა სასამართლოში.
დირექტორის პასუხისმგებლობა არ არის თეორიული საფრთხე; ეს არის რეალური რისკი, რომელიც შეიძლება ძვირად დაუჯდეს ხელმძღვანელს. Legal.ge-ს სპეციალისტები კარგად იცნობენ ქართულ სასამართლო პრაქტიკას და კორპორატიულ სტანდარტებს. ჩვენ გეხმარებით, იყოთ დაცული, რათა ფოკუსირება მოახდინოთ ბიზნესის ზრდაზე და არა სასამართლო დავებზე.