ფინანსური ტექნოლოგიების (Fintech) სექტორი საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი და ამავდროულად ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი დარგია. ეროვნულმა ბანკმა (სებ) ბოლო წლებში მნიშვნელოვნად გაამკაცრა რეგულაციები, განსაკუთრებით ვირტუალური აქტივების (კრიპტოვალუტის) პროვაიდერებისა (VASP) და საგადახდო მომსახურების პროვაიდერებისთვის (PSP). ფინტექ კომპანიებმა უნდა დააკმაყოფილონ ფულის გათეთრების (AML/CFT) წინააღმდეგ ბრძოლის მკაცრი სტანდარტები, კლიენტის იდენტიფიკაციის (KYC) წესები და კაპიტალის ადეკვატურობის მოთხოვნები. ამ რეგულაციების შეუსრულებლობა იწვევს უმძიმეს ჯარიმებს და რეგისტრაციის გაუქმებას. ფინტექ რეგულატორული შესაბამისობის სერვისი გულისხმობს კომპანიის სრულ სამართლებრივ მომზადებას ლიცენზიის/რეგისტრაციის მისაღებად და შემდგომ ოპერირებას ეროვნული ბანკის მოთხოვნების სრული დაცვით.
ფინტექ შესაბამისობის სერვისი კომპლექსურია:
- ლიცენზირება და რეგისტრაცია: VASP-ის (ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერი) რეგისტრაცია, საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის ან მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის ლიცენზიის მოპოვება ეროვნულ ბანკში.
- AML/CFT პოლიტიკების შემუშავება: ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის შიდა ინსტრუქციების მომზადება, რომელიც სრულად შეესაბამება კანონს და ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის მოთხოვნებს.
- KYC (Know Your Customer) პროცედურები: კლიენტის დისტანციური და პირისპირ იდენტიფიკაციის პროცესების სამართლებრივი გამართვა.
- შიდა აუდიტი და მონიტორინგი: შესაბამისობის სისტემის პერიოდული შემოწმება და ანგარიშგება მარეგულირებელთან.
- კონტრაქტები და რისკები: მომხმარებელთან ხელშეკრულებების, პარტნიორ ბანკებთან ურთიერთობისა და ტექნოლოგიური აუთსორსინგის სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
ფინტექ სფეროში იურისტის დახმარება კრიტიკულია:
- კრიპტო ბირჟის გახსნა: კომპანიას სურს კრიპტოვალუტის გადაცვლის სერვისის შეთავაზება. მას სჭირდება VASP რეგისტრაცია, რაც მოითხოვს ადმინისტრატორების „შესაფერისობის“ შემოწმებას და კომპლექსურ AML პროგრამას.
- ელექტრონული საფულე: სტარტაპი ქმნის აპლიკაციას გადახდებისთვის. ეს არის საგადახდო მომსახურება, რომელსაც სჭირდება სებ-ის ლიცენზია და კაპიტალის მოთხოვნების დაკმაყოფილება.
- უცხოური ინვესტიცია: უცხოელი ინვესტორი შემოდის ქართულ ფინტექ ბაზარზე. საჭიროა წარმომავლობის დადასტურება და ბენეფიციარი მესაკუთრეების გამჭვირვალობა რეგულატორისთვის.
- სებ-ის შემოწმება: ეროვნული ბანკი ატარებს გეგმიურ შემოწმებას. იურისტი ამზადებს კომპანიას და ესწრება შემოწმების პროცესს ჯარიმების მინიმიზაციისთვის.
მთავარი მარეგულირებელია საქართველოს ეროვნული ბანკი. ძირითადი კანონებია: „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ ორგანული კანონი, „საგადახდო სისტემისა და საგადახდო მომსახურების შესახებ“ კანონი და „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი. ასევე მოქმედებს სებ-ის პრეზიდენტის ბრძანებები VASP-ების რეგისტრაციისა და რეგულირების შესახებ. ეს რეგულაციები მუდმივად იცვლება საერთაშორისო სტანდარტებთან (FATF) შესაბამისობისთვის.
იურისტი პირველ რიგში აფასებს ბიზნეს-მოდელს და განსაზღვრავს რეგულირების ტიპს. შემდეგ მზადდება სრული სარეგისტრაციო პაკეტი (პოლიტიკები, ბიზნეს-გეგმა, დამფუძნებლების დოკუმენტაცია). რეგისტრაციის შემდეგ, იურისტი ეხმარება კომპანიას ყოველდღიურ ოპერაციებში: საეჭვო ტრანზაქციების რეპორტინგი, პოლიტიკების განახლება და მარეგულირებელთან კომუნიკაცია.
ფინანსური რეგულაციები ურთულესი სფეროა, სადაც შეცდომა შეიძლება ბიზნესის დახურვად დაგიჯდეთ. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან იურისტები, რომლებსაც აქვთ ეროვნულ ბანკთან მუშაობისა და ლიცენზიების მოპოვების რეალური გამოცდილება. ჩვენ დაგეხმარებით გაიაროთ რთული ბიუროკრატიული ლაბირინთი და ააშენოთ კანონიერი, სანდო ფინტექ ბიზნესი.