რა ჯარიმებია მონაცემთა დაცვის დარღვევისთვის?
ახალი კანონმდებლობით, ჯარიმები საგრძნობლად გაიზარდა და შეიძლება შეადგინოს კომპანიის ბრუნვის გარკვეული პროცენტი ან ფიქსირებული თანხა (მაგალითად, 10,000 ლარამდე და მეტი, დარღვევის სიმძიმის მიხედვით).
სავალდებულოა თუ არა DPO-ს (მონაცემთა დაცვის ოფიცრის) ყოლა?
DPO-ს ყოლა სავალდებულოა საჯარო დაწესებულებებისთვის, სადაზღვევო კომპანიებისთვის, ბანკებისთვის და იმ ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც დიდი მოცულობით ამუშავებენ მონაცემებს.
რა უნდა გავაკეთო ჰაკერული შეტევის დროს?
პირველ რიგში, უნდა მოხდეს ინციდენტის აღრიცხვა და შეფასება. თუ ინციდენტი საფრთხეს უქმნის ადამიანთა უფლებებს, 72 საათის განმავლობაში უნდა ეცნობოს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურს.
ეხება თუ არა კანონი უცხოურ კომპანიებს საქართველოში?
დიახ, თუ უცხოური კომპანია საქართველოში მყოფი პირების მონაცემებს ამუშავებს, ის ვალდებულია დაემორჩილოს საქართველოს კანონმდებლობას.
კიბერ რისკების მართვა: ციფრული უსაფრთხოება და სამართლებრივი შესაბამისობა
ციფრულ ეპოქაში კიბერუსაფრთხოება აღარ არის მხოლოდ IT დეპარტამენტის საზრუნავი; ეს არის უმნიშვნელოვანესი სამართლებრივი საკითხი. საქართველოში კიბერ რისკების მართვა გულისხმობს კომპანიის მონაცემთა დაცვას, პერსონალური ინფორმაციის უსაფრთხოებას და კანონმდებლობასთან სრულ შესაბამისობას. კიბერშეტევები, მონაცემთა გაჟონვა და სისტემური ხარვეზები არა მხოლოდ ფინანსურ ზარალს იწვევს, არამედ კომპანიას უქმნის სერიოზულ სამართლებრივ პასუხისმგებლობას მარეგულირებელი ორგანოების წინაშე (მაგალითად, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური). კანონმდებლობის გამკაცრებასთან ერთად, ორგანიზაციებს მოეთხოვებათ არა მხოლოდ ტექნიკური დაცვა, არამედ შესაბამისი პოლიტიკის დოკუმენტების არსებობა, ინციდენტებზე რეაგირების გეგმები და თანამშრომელთა ინფორმირება. კიბერ რისკების მართვის სერვისი ეხმარება ბიზნესს, თავიდან აიცილოს ჯარიმები, შეინარჩუნოს კლიენტების ნდობა და დაიცვას კომერციული საიდუმლოებები ციფრულ სივრცეში.
კიბერ რისკების მართვის სამართლებრივი მომსახურება აერთიანებს იურიდიულ და ტექნიკურ კომპონენტებს:
• შესაბამისობის აუდიტი (Compliance Audit): კომპანიის არსებული სისტემებისა და პროცედურების შემოწმება საქართველოს კანონმდებლობასთან და საერთაშორისო სტანდარტებთან (ISO 27001, GDPR) შესაბამისობაზე.
• შიდა პოლიტიკის შემუშავება: ინფორმაციული უსაფრთხოების, მონაცემთა დაცვისა და კონფიდენციალურობის პოლიტიკის დოკუმენტების მომზადება.
• მონაცემთა დაცვის ოფიცრის (DPO) მომსახურება: კანონით სავალდებულო შემთხვევებში, კვალიფიციური DPO-ს უზრუნველყოფა ან კონსულტირება.
• ინციდენტებზე რეაგირების მართვა: კიბერინციდენტის (მონაცემთა გაჟონვა, ჰაკერული შეტევა) შემთხვევაში სამართლებრივი ნაბიჯების გადადგმა, მარეგულირებლის ინფორმირება და ზიანის მინიმალიზაცია.
• ხელშეკრულებების კიბერ-უსაფრთხოება: მომწოდებლებთან და პარტნიორებთან დადებულ ხელშეკრულებებში ინფორმაციული უსაფრთხოების გარანტიების ჩადება.
• თანამშრომელთა ტრენინგი: პერსონალის გადამზადება სამართლებრივი ვალდებულებებისა და კიბერჰიგიენის საკითხებში.
კიბერ რისკების მართვა აუცილებელია შემდეგ სიტუაციებში:
• მონაცემთა გაჟონვა: თუ კომპანიის კლიენტების ბაზა საჯარო გახდა ან ჰაკერებმა მოიპარეს, აუცილებელია სასწრაფო სამართლებრივი რეაგირება, რათა თავიდან აიცილოთ მძიმე ჯარიმები.
• ახალი ციფრული პროდუქტის გაშვება: აპლიკაციის ან ვებ-გვერდის შექმნისას, რომელიც ამუშავებს მომხმარებლის მონაცემებს, საჭიროა „Privacy by Design“ პრინციპების გათვალისწინება.
• მარეგულირებლის შემოწმება: პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის მიერ დაგეგმილი ან არაგეგმიური ინსპექტირებისას ინტერესების დაცვა.
• დისტანციურ მუშაობაზე გადასვლა: თანამშრომლების სახლიდან მუშაობისას ინფორმაციის დაცვის სამართლებრივი რეგულირება.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ (ახალი რედაქცია), რომელიც აწესებს მკაცრ მოთხოვნებს მონაცემთა დამუშავებაზე და ითვალისწინებს მაღალ ჯარიმებს დარღვევებისთვის. კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სუბიექტებისთვის ასევე მოქმედებს საქართველოს კანონი „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“, რომელიც ავალდებულებს ორგანიზაციებს, დანერგონ უსაფრთხოების კონკრეტული სტანდარტები. კიბერდანაშაულთან დაკავშირებულ საკითხებს არეგულირებს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი. საბანკო სექტორისთვის ასევე რელევანტურია ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი კიბერუსაფრთხოების წესები.
პროცესი იწყება „Gap Analysis“-ით — არსებული ხარვეზების იდენტიფიცირებით. იურისტები და IT აუდიტორები ამოწმებენ, რამდენად შეესაბამება თქვენი პროცესები კანონს. ამის საფუძველზე იქმნება სამოქმედო გეგმა: იწერება ან ახლდება შიდა პოლიტიკა, ინერგება მონაცემთა სუბიექტის უფლებების დაცვის მექანიზმები და ფორმდება ხელშეკრულებები მონაცემთა დამამუშავებლებთან. ინციდენტის შემთხვევაში, სპეციალისტები უზრუნველყოფენ 72 საათის განმავლობაში მარეგულირებლის ინფორმირებას (თუ ეს სავალდებულოა) და მტკიცებულებების შეგროვებას შემდგომი სამართლებრივი დაცვისთვის.
კიბერუსაფრთხოება მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელიც სცდება ტრადიციული იურისპრუდენციის ფარგლებს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან ტექნოლოგიურ სამართალში (Tech Law) და მონაცემთა დაცვაში. მათ ესმით როგორც კოდექსის, ისე პროგრამული კოდის ენა. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას, დაიცვათ თქვენი ბიზნესი ციფრული საფრთხეებისგან კვალიფიციური ექსპერტების დახმარებით, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენს შესაბამისობას საქართველოს უახლეს რეგულაციებთან.