არის თუ არა სავალდებულო მამხილებელთა პროგრამა კერძო კომპანიისთვის?
კანონმდებლობით პირდაპირი ვალდებულება არ არსებობს, გარდა ფინანსური ინსტიტუტებისა, თუმცა ეს საუკეთესო პრაქტიკაა და ხშირად მოითხოვება ინვესტორების მიერ.
როგორ დავიცვათ მამხილებლის ანონიმურობა?
გამოიყენება დაშიფრული IT პლატფორმები და იურიდიული ვალდებულებები, რომლებიც კრძალავს მამხილებლის ვინაობის გამჟღავნებას მისი თანხმობის გარეშე.
რა ხდება, თუ მამხილებლის ინფორმაცია მცდარი აღმოჩნდა?
თუ მამხილებელი კეთილსინდისიერად ცდებოდა, ის დაცულია. განზრახ ცრუ ინფორმაციის მიწოდება კი შეიძლება დისციპლინური პასუხისმგებლობის საფუძველი გახდეს.
ვინ უნდა მართოს ცხელი ხაზი?
რეკომენდებულია, რომ ეს ფუნქცია შეასრულოს დამოუკიდებელმა პირმა (მაგ. შიდა აუდიტმა, იურისტმა) ან გარე აუთსორსინგულმა კომპანიამ ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან ასაცილებლად.
მამხილებელთა პროგრამების (Whistleblower Programs) დანერგვა თანამედროვე კორპორატიული მართვის კულტურის განუყოფელი ნაწილია, რაც გულისხმობს კომპანიის შიგნით ისეთი მექანიზმების შექმნას, რომლებიც თანამშრომლებს საშუალებას აძლევს უსაფრთხოდ და კონფიდენციალურად განაცხადონ კანონდარღვევის, არაეთიკური ქცევის ან კორუფციის შესახებ. საქართველოში, სადაც კორპორატიული გამჭვირვალობის სტანდარტები სულ უფრო იხვეწება, მსგავსი პროგრამების არსებობა არა მხოლოდ რეპუტაციული პრესტიჟის საკითხია, არამედ რისკების მართვის ეფექტური ინსტრუმენტიც. მამხილებელთა სისტემა ეხმარება მენეჯმენტს, ადრეულ ეტაპზე აღმოაჩინოს შიდა თაღლითობა, ინტერესთა კონფლიქტი ან უსაფრთხოების ნორმების დარღვევა, სანამ ეს პრობლემები საჯარო სკანდალში ან სამართლებრივ დავაში გადაიზრდება. სწორად აგებული პროგრამა უზრუნველყოფს ანონიმურობას და იცავს მამხილებელს დევნისგან, რაც ზრდის თანამშრომელთა ნდობას და ლოიალობას კომპანიის მიმართ.
რას მოიცავს მამხილებელთა პროგრამების სერვისი?
ჩვენი მომსახურება ფოკუსირებულია ეფექტური და კანონმდებლობასთან შესაბამისი შიდა სისტემების შექმნაზე:
• პოლიტიკის შემუშავება: დეტალური დოკუმენტის (Whistleblowing Policy) შექმნა, რომელიც განსაზღვრავს, თუ რა ითვლება დარღვევად, როგორ ხდება შეტყობინება და რა გარანტიებს იღებს მამხილებელი.
• ცხელი ხაზის დანერგვა: ანონიმური საკომუნიკაციო არხების (ელ-ფოსტა, სატელეფონო ხაზი, ონლაინ პლატფორმა) ტექნიკური და სამართლებრივი გამართვა.
• რეაგირების პროცედურები: შემოსული შეტყობინებების განხილვის, გამოძიების და გადაწყვეტილების მიღების გამჭვირვალე პროცესის გაწერა.
• ტრენინგი და კომუნიკაცია: თანამშრომლებისა და მენეჯერების ინფორმირება პროგრამის არსებობისა და მისი გამოყენების წესების შესახებ.
• დაცვის მექანიზმები: იურიდიული ბერკეტების შექმნა, რათა მამხილებლის წინააღმდეგ არ განხორციელდეს შურისძიება (გათავისუფლება, დაქვეითება).
მამხილებელთა პროგრამები კრიტიკულია შემდეგ სიტუაციებში: შიდა თაღლითობა: ბუღალტერი აღმოაჩენს, რომ ფინანსური დირექტორი კომპანიის თანხებს პირადი მიზნებისთვის იყენებს. ინტერესთა კონფლიქტი: შესყიდვების მენეჯერი კონტრაქტს აფორმებს თავისი ნათესავის კომპანიასთან ტენდერის გარეშე. უსაფრთხოების დარღვევა: ქარხნის თანამშრომელი ხედავს, რომ ირღვევა შრომის უსაფრთხოების ნორმები, რაც საფრთხეს უქმნის სიცოცხლეს. დისკრიმინაცია და შევიწროება: თანამშრომელი ხდება ბულინგის მსხვერპლი მენეჯერის მხრიდან და სჭირდება უსაფრთხო არხი ამის გასაჟღერებლად.
მამხილებელთა ინსტიტუტი საქართველოში რეგულირდება „საჯარო დაწესებულებაში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონით, რომელიც განსაზღვრავს მხილების წესებს და მამხილებლის დაცვის გარანტიებს საჯარო სექტორში. კერძო სექტორში ეს სფერო ნაკლებად რეგულირებულია, თუმცა ეყრდნობა შრომის კოდექსს (დისკრიმინაციის აკრძალვა), სისხლის სამართლის კოდექსს და საერთაშორისო სტანდარტებს (მაგ. ISO 37002). ასევე, „ფულის გათეთრების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი ავალდებულებს გარკვეულ სუბიექტებს (ბანკებს, ფინანსურ ინსტიტუტებს) ჰქონდეთ შიდა მონიტორინგისა და ანგარიშგების სისტემები.
პროგრამის დანერგვა იწყება კომპანიის რისკების შეფასებით. იურისტები ადგენენ პოლიტიკის დოკუმენტს, რომელიც მტკიცდება დირექტორთა საბჭოს მიერ. შემდეგ იქმნება ანონიმური არხი (მაგ. დაშიფრული ვებ-ფორმა). ინიშნება პასუხისმგებელი პირი (Compliance Officer), რომელიც განიხილავს შემოსულ განცხადებებს. ტარდება პრეზენტაციები თანამშრომლებისთვის. სისტემის ამოქმედების შემდეგ, პერიოდულად ხდება მისი აუდიტი, რათა დავრწმუნდეთ მის ეფექტურობასა და ანონიმურობის დაცვაში.
მამხილებელთა ეფექტური პროგრამა არის ჯანსაღი ბიზნესის ნიშანი. Legal.ge გაკავშირებთ კორპორატიულ იურისტებთან და კომპლაენს ოფიცრებთან, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო დონის სისტემების დანერგვის გამოცდილება. ჩვენ დაგეხმარებით შექმნათ ნდობაზე დაფუძნებული გარემო, სადაც პრობლემების მოგვარება ხდება სახლში და არა სასამართლოში. დაიცავით თქვენი ბიზნესი შიდა საფრთხეებისგან Legal.ge-სთან ერთად.