შესაბამისობის მონიტორინგი (Compliance Monitoring) არის ბიზნესის უწყვეტი ზედამხედველობის პროცესი, რომლის მიზანია უზრუნველყოს ორგანიზაციის საქმიანობის სრული თანხვედრა მოქმედ კანონმდებლობასთან, მარეგულირებელ მოთხოვნებთან და შიდა კორპორაციულ პოლიტიკასთან. საქართველოში კანონმდებლობა დინამიურად იცვლება — ახალი რეგულაციები შემოდის შრომის უსაფრთხოების, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის, გადასახადებისა და ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით. კომპანიისთვის რთულია დამოუკიდებლად თვალი ადევნოს ყველა ცვლილებას და მყისიერად მოახდინოს რეაგირება. შესაბამისობის მონიტორინგი არ არის ერთჯერადი აუდიტი; ეს არის სისტემატური პროცესი, რომელიც ამცირებს დაჯარიმების, ლიცენზის დაკარგვისა და რეპუტაციული ზიანის რისკებს. ეს სერვისი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია რეგულირებადი სფეროებისთვის (ბანკები, სადაზღვევო კომპანიები, სამედიცინო დაწესებულებები, ენერგეტიკა), თუმცა საშუალო და მსხვილი ბიზნესისთვისაც კრიტიკულია ოპერაციული სტაბილურობის შესანარჩუნებლად.
შესაბამისობის მონიტორინგის სერვისი კომპლექსურია და ფარავს ბიზნესის ყველა კრიტიკულ მიმართულებას:
- საკანონმდებლო ცვლილებების მონიტორინგი (Regulatory Tracking): ახალი კანონებისა და კანონქვემდებარე აქტების მუდმივი ანალიზი და მენეჯმენტის ინფორმირება იმის შესახებ, თუ როგორ აისახება ეს ცვლილებები კომპანიაზე.
- შიდა პროცესების აუდიტი: კომპანიის არსებული პროცედურების (შესყიდვები, HR, ფინანსები) პერიოდული შემოწმება კანონთან შესაბამისობაზე.
- საანგარიშგებო ვალდებულებების კონტროლი: ვადების დაცვის მონიტორინგი სახელმწიფო უწყებებთან (შემოსავლების სამსახური, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, სემეკი და ა.შ.) ანგარიშების წარდგენისას.
- რისკების რუკის განახლება: ოპერაციული და სამართლებრივი რისკების იდენტიფიცირება და მათი მართვის გეგმის კორექტირება რეალურ დროში.
- თანამშრომლების ქცევის მონიტორინგი: ეთიკის კოდექსისა და ანტიკორუფციული პოლიტიკის დაცვის კონტროლი ორგანიზაციის შიგნით.
მონიტორინგის საჭიროება დგება შემდეგი ტიპის სცენარებში:
- შრომის ინსპექციის მოთხოვნები: შეიცვალა შრომის უსაფრთხოების სტანდარტები. მონიტორინგის ჯგუფი ამოწმებს, დანერგა თუ არა კომპანიამ ახალი პროტოკოლები ჯარიმების თავიდან ასაცილებლად.
- პერსონალური მონაცემები: ახალი კანონის ამოქმედების შემდეგ, კომპანიამ უნდა შეცვალოს მონაცემთა დამუშავების წესები. მონიტორინგი ავლენს, იცავენ თუ არა მარკეტინგის თანამშრომლები ახალ რეგულაციებს კლიენტებთან კომუნიკაციისას.
- სანქციების რეჟიმი: კომპანია მუშაობს საერთაშორისო პარტნიორებთან. საჭიროა მუდმივი შემოწმება, ხომ არ მოხვდა რომელიმე კონტრაგენტი საერთაშორისო სანქციების სიაში.
- სალიცენზიო პირობები: ენერგოკომპანიამ უნდა დაიცვას გარემოსდაცვითი პარამეტრები. მონიტორინგი უზრუნველყოფს, რომ ემისიები არ აღემატებოდეს ლიცენზიით დადგენილ ზღვარს.
შესაბამისობის მონიტორინგი ეყრდნობა მრავალ სამართლებრივ აქტს ინდუსტრიის მიხედვით. უნივერსალურია საქართველოს ორგანული კანონი „შრომის კოდექსი“, „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი და საგადასახადო კოდექსი. ფინანსური სექტორისთვის გადამწყვეტია „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი და ეროვნული ბანკის დებულებები. მონაცემთა დაცვის კუთხით მოქმედებს „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი. მონიტორინგის სპეციალისტი ვალდებულია იცოდეს არა მხოლოდ კანონები, არამედ მარეგულირებელი ორგანოების (SARAS, კონკურენციის სააგენტო, შრომის ინსპექცია) პრაქტიკა.
იურისტი პირველ რიგში სწავლობს კომპანიის საქმიანობის სფეროს და ადგენს „სავალდებულო შესაბამისობის რეესტრს“ (ყველა კანონი, რომელიც ეხება კომპანიას). შემდეგ დგება მონიტორინგის გეგმა: რა სიხშირით მოწმდება თითოეული დეპარტამენტი. იურისტი იყენებს „ჩეკლისტებს“ და აუდიტის მეთოდებს. გამოვლენილი დარღვევების შესახებ დგება ანგარიში, სადაც მითითებულია რისკის დონე და გამოსწორების რეკომენდაციები. ეს ანგარიში წარედგინება დირექტორთა საბჭოს.
შესაბამისობის მონიტორინგი მოითხოვს სისტემურ მიდგომას და ღრმა იურიდიულ ექსპერტიზას. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან Compliance სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სხვადასხვა ინდუსტრიაში. ჩვენ არ გთავაზობთ მხოლოდ პრობლემის კონსტატაციას; ჩვენ გთავაზობთ პრევენციულ მექანიზმებს, რათა თქვენი ბიზნესი მუდამ იყოს „მწვანე ზონაში“ კანონმდებლებთან და მარეგულირებლებთან მიმართებით. დაიზღვიეთ თავი მოულოდნელი ჯარიმებისგან Legal.ge-სთან ერთად.