უფინანსდება თუ არა ყველას ბაღის გაშენება?
არა, დაფინანსება გაიცემა მხოლოდ კონკურსის წესით, კრიტერიუმების (მიწის ფართობი, კულტურის სახეობა) დაკმაყოფილების შემთხვევაში.
რა არის თანადაფინანსების პროცენტი?
პროგრამების უმეტესობაში სახელმწიფო აფინანსებს ხარჯების 50%-დან 70%-მდე (ნერგები, სარწყავი სისტემა).
შემიძლია თუ არა ტრაქტორის ყიდვა გრანტით?
დიახ, არსებობს ტექნიკისა და იმპლემენტების თანადაფინანსების პროგრამა, რომელიც ფარავს ღირებულების ნაწილს.
რა ხდება, თუ ბაღი გახმა?
თუ ეს მოხდა ფორს-მაჟორის ან არასათანადო მოვლის გამო, შეიძლება დადგეს დაფინანსების უკან დაბრუნების საკითხი. აუცილებელია ხელშეკრულების პირობების ცოდნა.
ფერმერული სუბსიდიები და სახელმწიფო გრანტები საქართველოში აგრობიზნესის განვითარების მნიშვნელოვანი სტიმულია. სახელმწიფო პროგრამები, როგორიცაა „დანერგე მომავალი“, „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ და „აგროდაზღვევა“, ფერმერებს სთავაზობს თანადაფინანსებას ბაღების გაშენების, ტექნიკის შეძენის ან გადამამუშავებელი საწარმოების მოწყობისთვის. თუმცა, დაფინანსების მოპოვება დაკავშირებულია რთულ ბიუროკრატიულ პროცედურებთან და მკაცრი კრიტერიუმების დაკმაყოფილებასთან. განაცხადის არასწორად შევსება ან მიწის დოკუმენტაციის ხარვეზი ხშირად იწვევს დაფინანსებაზე უარის თქმას. იურიდიული დახმარება უზრუნველყოფს, რომ თქვენი განაცხადი იყოს სრულყოფილი და მაქსიმალურად გაზარდოს დაფინანსების მიღების შანსი.
რას მოიცავს სუბსიდიების მოპოვების მომსახურება?
Legal.ge-ს ექსპერტები დაგეხმარებიან გრანტების მოძიებასა და ადმინისტრირებაში:
• პროგრამების შერჩევა: თქვენი მეურნეობის საჭიროებებზე მორგებული აქტიური სახელმწიფო ან დონორი ორგანიზაციების (USAID, ENPARD) პროგრამების იდენტიფიცირება.
• დოკუმენტაციის მომზადება: მიწის საკუთრების დამადასტურებელი საბუთების, ამონაწერების, იჯარის ხელშეკრულებებისა და ბიზნეს გეგმის იურიდიული ნაწილის მომზადება.
• ხელშეკრულების გაფორმება: სოფლის განვითარების სააგენტოსთან (RDA) გასაფორმებელი ხელშეკრულების პირობების ანალიზი და რისკების შეფასება.
• მონიტორინგის მხარდაჭერა: პროექტის განხორციელების ეტაპზე სააგენტოს მონიტორინგის ჯგუფთან ურთიერთობა და ვალდებულებების შესრულების დოკუმენტირება.
• დავები: დაფინანსებაზე უარის თქმის ან ხელშეკრულების შეწყვეტის შემთხვევაში ინტერესების დაცვა ადმინისტრაციულ ორგანოებსა და სასამართლოში.
პოპულარული პროგრამები
ჩვენ ვეხმარებით ფერმერებს მონაწილეობა მიიღონ ისეთ პროგრამებში, როგორიცაა:
• მრავალწლიანი ბაღების გაშენება.
• სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსება.
• მოსავლის ამღები ტექნიკის შეძენა.
• სასათბურე მეურნეობების მოწყობა.
სუბსიდიების გაცემა რეგულირდება საქართველოს მთავრობის შესაბამისი დადგენილებებით (მაგ. დადგენილება №55 „დანერგე მომავალი“). პროგრამებს ახორციელებს სოფლის განვითარების სააგენტო (RDA). დაფინანსების მიღების წინაპირობა ხშირად არის მიწის რეგისტრაცია და გადასახადების გადახდა.
1. კონსულტაცია: პროექტის თავსებადობის შემოწმება პროგრამის კრიტერიუმებთან.
2. შეგროვება: საჭირო ცნობებისა და პროექტების შეგროვება.
3. განაცხადი: ელექტრონული ან მატერიალური განაცხადის შეტანა სააგენტოში.
4. ხელშეკრულება: დაფინანსების ხელშეკრულების გაფორმება.
ბიუროკრატიული ბარიერები ხშირად აფრთხობს ფერმერებს. Legal.ge-ს სპეციალისტები იღებენ თავის თავზე დოკუმენტურ „თავის ტკივილს“, რათა თქვენ შეძლოთ ფოკუსირება მეურნეობის განვითარებაზე და მიიღოთ კუთვნილი სახელმწიფო დახმარება.