გარემოსდაცვითი ნებართვები და გადაწყვეტილებები აუცილებელია ნებისმიერი საქმიანობისთვის, რომელსაც პოტენციურად შეუძლია მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინოს გარემოზე ან ადამიანის ჯანმრთელობაზე. საქართველოში გარემოსდაცვითი რეგულაციები ევროკავშირის სტანდარტებთან ჰარმონიზაციის პროცესშია, რაც ნიშნავს მკაცრ მოთხოვნებს ბიზნესისთვის. მშენებლობა, მრეწველობა, ენერგეტიკა, ნარჩენების მართვა და ინფრასტრუქტურული პროექტები ექვემდებარება სავალდებულო პროცედურებს, როგორიცაა გარემოზე ზემოქმედების შეფასება (გზშ), სკრინინგი და სკოპინგი. ამ ნებართვების გარეშე საქმიანობის დაწყება იწვევს მძიმე ფინანსურ სანქციებს და პროექტის შეჩერებას. კვალიფიციური იურისტისა და ეკოლოგის ტანდემი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი პროექტი აკმაყოფილებდეს ყველა საკანონმდებლო მოთხოვნას.
რას მოიცავს გარემოსდაცვითი ნებართვების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ გარემოსდაცვით-სამართლებრივ მხარდაჭერას:
- სკრინინგი (Screening): განაცხადის მომზადება სამინისტროში იმის დასადგენად, ექვემდებარება თუ არა დაგეგმილი საქმიანობა გზშ-ს ჩატარებას.
- სკოპინგი (Scoping): გზშ-ს ჩატარებამდე მოსამზადებელი ეტაპი, სადაც განისაზღვრება კვლევის არეალი და საკითხები. სკოპინგის ანგარიშის მომზადება და საჯარო განხილვების ორგანიზება.
- გარემოზე ზემოქმედების შეფასება (გზშ): კომპლექსური ანგარიშის მომზადების იურიდიული ზედამხედველობა და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღება.
- ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურება: ზღვრულად დასაშვები გაფრქვევის ნორმების პროექტის შეთანხმება.
- ნარჩენების მართვა: ნარჩენების მართვის გეგმის შემუშავება და შეთანხმება, ნარჩენების მართვის მენეჯერის დანიშვნასთან დაკავშირებული პროცედურები.
- ეკოლოგიური ექსპერტიზა: ძველი ნებართვების განახლება ან ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნის მოპოვება.
საქმიანობები, რომლებსაც ესაჭიროებათ ნებართვა
კანონმდებლობა საქმიანობებს ყოფს I და II დანართის ქმედებებად:
- მძიმე მრეწველობა: ქიმიური ქარხნები, მეტალურგია, ცემენტის წარმოება.
- ენერგეტიკა: ჰესები, თბოსადგურები, მაღალი ძაბვის გადამცემი ხაზები.
- ინფრასტრუქტურა: გზები, გვირაბები, აეროპორტები, პორტები.
- სხვა: დიდი ფერმები, სასაკლაოები, ნაგავსაყრელები, კარიერები.
მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“, რომელიც ადგენს გზშ-ს პროცედურებს და საზოგადოების ჩართულობის წესებს (ორჰუსის კონვენციის შესაბამისად). ასევე მოქმედებს კანონები „გარემოს დაცვის შესახებ“, „ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ“ და „ნარჩენების მართვის კოდექსი“. ნებართვის გამცემი ორგანოა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო.
- იდენტიფიკაცია: პროექტის კლასიფიკაცია (საჭიროებს თუ არა გზშ-ს).
- კვლევა: გარემოსდაცვითი კონსულტანტების მიერ საველე და კამერალური სამუშაოების ჩატარება.
- საჯარო განხილვა: ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრების ორგანიზება და ოქმების წარმოება.
- გადაწყვეტილება: სამინისტროს მიერ გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემა.
გარემოსდაცვითი ნებართვის მიღება ხანგრძლივი და ტექნიკურად რთული პროცესია. ხშირია შემთხვევები, როდესაც არასწორად წარმართული საჯარო განხილვების გამო პროექტი ჩერდება. Legal.ge-ს გუნდი უზრუნველყოფს პროცესის სამართლებრივ გამართულობას, რაც ამცირებს რისკებს და აჩქარებს პროექტის დაწყებას.