გარემოზე ზემოქმედების შეფასება
რა განსხვავებაა სკრინინგსა და სკოპინგს შორის?
სკრინინგი ადგენს, საერთოდ საჭიროა თუ არა გზშ, ხოლო სკოპინგი განსაზღვრავს გზშ-ს ანგარიშში შესატან საკითხთა წრეს და კვლევის მასშტაბს.
რამდენი დრო სჭირდება გზშ-ს პროცედურას?
სრული ციკლი (სკოპინგიდან გადაწყვეტილებამდე) კანონით განსაზღვრული ვადებით დაახლოებით 3-5 თვე გრძელდება, თუმცა კვლევის მომზადების დრო ამაში არ შედის.
აუცილებელია თუ არა მოსახლეობასთან შეხვედრა?
დიახ, საჯარო განხილვა სავალდებულოა. მოსახლეობას უნდა ჰქონდეს საშუალება გამოთქვას მოსაზრებები, რაც უნდა აისახოს გადაწყვეტილებაში.
რა ღირს გზშ-ს მომზადება?
ღირებულება დამოკიდებულია პროექტის სირთულესა და საჭირო ექსპერტების რაოდენობაზე (ეკოლოგები, ჰიდროლოგები და ა.შ.). სახელმწიფო მოსაკრებელი მხოლოდ 500 ლარია.
გარემოზე ზემოქმედების შეფასება (გზშ) არის სავალდებულო და კრიტიკული მნიშვნელობის სამართლებრივი პროცედურა საქართველოში ნებისმიერი მსხვილი საინვესტიციო პროექტის განსახორციელებლად. ეს პროცესი მიზნად ისახავს დაგეგმილი საქმიანობის გარემოსა და ადამიანის ჯანმრთელობაზე პოტენციური უარყოფითი გავლენის იდენტიფიცირებას და შემარბილებელი ღონისძიებების დაგეგმვას. გზშ-ს გარეშე ვერ განხორციელდება ისეთი პროექტები, როგორიცაა ჰესების, ქარხნების, გზების მშენებლობა ან წიაღისეულის მოპოვება. პროცედურა რთულია და მოიცავს სკრინინგის, სკოპინგის და ანგარიშის მომზადების ეტაპებს, ასევე საზოგადოებრივ განხილვებს. ამ პროცესში დაშვებული შეცდომები ხშირად იწვევს ნებართვის გაცემაზე უარს, პროექტის შეჩერებას ან სასამართლო დავებს გარემოსდამცველებთან.
რას მოიცავს გარემოზე ზემოქმედების შეფასების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები და გარემოსდაცვითი კონსულტანტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ და ტექნიკურ მხარდაჭერას:
• სკრინინგი (Screening): განაცხადის მომზადება სამინისტროში იმის დასადგენად, ექვემდებარება თუ არა საქმიანობა გზშ-ს (თუ საქმიანობა არ არის პირდაპირ I დანართში).
• სკოპინგი (Scoping): კვლევის არეალისა და საკითხების განსაზღვრა; სკოპინგის ანგარიშის მომზადება და საჯარო განხილვის ორგანიზება.
• გზშ-ს ანგარიშის მომზადება: ექსპერტთა ჯგუფის (ეკოლოგები, გეოლოგები, სოციოლოგები) კოორდინაცია და კომპლექსური ანგარიშის მომზადება კანონმდებლობის შესაბამისად.
• საჯარო განხილვები: ადგილობრივ მოსახლეობასთან და დაინტერესებულ მხარეებთან შეხვედრების ორგანიზება, ოქმების წარმოება და შენიშვნების გათვალისწინება.
• გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღება: სამინისტროსთან კომუნიკაცია და საბოლოო ნებართვის მოპოვება.
• შესაბამისობის მონიტორინგი: საქმიანობის დაწყების შემდეგ გზშ-ით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების იურიდიული ზედამხედველობა.
რომელი საქმიანობები საჭიროებს გზშ-ს?
გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი საქმიანობებს ყოფს ორ კატეგორიად. I დანართის საქმიანობები (მაგ. ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნები, დიდი ჰესები, ქიმიური წარმოება, ნაგავსაყრელები) ექვემდებარება სავალდებულო გზშ-ს. II დანართის საქმიანობები (მაგ. სოფლის მეურნეობის პროექტები, მცირე წარმოება) გადის სკრინინგს, რის შედეგადაც წყდება, საჭიროა თუ არა გზშ.
პროცედურა რეგულირდება „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით“, რომელიც სრულად შეესაბამება ევროკავშირის დირექტივებსა და ორჰუსის კონვენციას. გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო. კანონი განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს საზოგადოების ჩართულობას — ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა და გადაწყვეტილების მიღებაში მონაწილეობა სავალდებულოა.
1. აუდიტი: პროექტის მახასიათებლების შესწავლა და კლასიფიკაცია.
2. განაცხადი: სკრინინგის ან სკოპინგის განაცხადის შეტანა სამინისტროში.
3. კვლევა: საველე სამუშაოები და ლაბორატორიული კვლევები ანგარიშისთვის.
4. ნებართვა: გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღება.
გზშ-ს პროცესი არ არის მხოლოდ ტექნიკური დოკუმენტის დაწერა; ეს არის რთული ადმინისტრაციული პროცედურა. არასწორად ჩატარებული საჯარო განხილვა ან ხარვეზიანი ანგარიში შეიძლება გახდეს პროექტის გაჩერების მიზეზი წლების განმავლობაში. Legal.ge-ს გუნდი უზრუნველყოფს პროცესის იურიდიულ გამართულობას, რაც ამცირებს რისკებს და ზოგავს დროს.