მილსადენის სამართალი საქართველოს ენერგეტიკული სექტორის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ნაწილია, რაც განპირობებულია ქვეყნის ტერიტორიაზე გამავალი საერთაშორისო ნავთობ და გაზსადენებით (ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანი, სამხრეთ კავკასიური მილსადენი). მილსადენების მშენებლობა და ექსპლუატაცია რეგულირდება სპეციფიკური სამართლებრივი რეჟიმით, რომელიც მოიცავს საერთაშორისო ხელშეკრულებებს, მასპინძელი მთავრობის ხელშეკრულებებს (HGA) და ადგილობრივ კანონმდებლობას. ამ სფეროში სამართლებრივი ურთიერთობები ეხება მიწის უფლებებს (სერვიტუტი), უსაფრთხოების ზონებს, გარემოს დაცვასა და სატრანზიტო ტარიფებს. დავები ხშირად წარმოიშობა მილსადენის ოპერატორებსა და მიწის მესაკუთრეებს შორის კომპენსაციის თაობაზე, ასევე უსაფრთხოების ნორმების დარღვევის გამო.
რას მოიცავს მილსადენის სამართლის მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ექსპერტები გთავაზობენ მომსახურებას მილსადენებთან დაკავშირებულ საკითხებზე:
- მიწის უფლებები და კომპენსაცია: იურიდიული დახმარება მიწის მესაკუთრეებისთვის, რომელთა ნაკვეთზეც გადის მილსადენი; კომპენსაციის ოდენობის განსაზღვრა და მოლაპარაკება ოპერატორ კომპანიებთან (მაგ. BP, GOGC).
- სერვიტუტები: მილსადენის გაყვანისთვის საჭირო სერვიტუტის (სხვისი მიწით სარგებლობის უფლება) რეგისტრაცია და პირობების შეთანხმება.
- უსაფრთხოების ზონები: კონსულტაცია მილსადენის დაცვის ზონებში დაწესებული შეზღუდვების შესახებ (მშენებლობის ან სოფლის მეურნეობის აკრძალვა) და დარღვევების შემთხვევაში დაცვა.
- გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობა: დავები მილსადენიდან გაჟონვის ან ავარიის შედეგად გარემოსთვის ან კერძო საკუთრებისთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურებაზე.
- მარეგულირებელი შესაბამისობა: კონსულტაცია მილსადენის ოპერირების ტექნიკურ და უსაფრთხოების რეგულაციებთან შესაბამისობაზე.
- საერთაშორისო ხელშეკრულებები: მასპინძელი მთავრობის ხელშეკრულებების (HGA) და მთავრობათაშორისი შეთანხმებების (IGA) ანალიზი კონკრეტული დავის კონტექსტში.
იურიდიული დახმარება აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
- როდესაც მილსადენის კომპანია გთავაზობთ მიწის კომპენსაციას, რომელიც არ შეესაბამება საბაზრო ღირებულებას.
- თუ მილსადენის მშენებლობამ დააზიანა თქვენი სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები ან ინფრასტრუქტურა.
- როდესაც გსურთ მშენებლობა თქვენს ნაკვეთზე, მაგრამ მილსადენის ოპერატორი გიზღუდავთ ამ უფლებას უსაფრთხოების ზონის მოტივით.
- თუ მოხდა ნავთობის გაჟონვა და დაბინძურდა თქვენი ტერიტორია.
მილსადენებთან დაკავშირებული საკითხები რეგულირდება საქართველოს კანონით „ნავთობისა და გაზის შესახებ“ და სამოქალაქო კოდექსით (სერვიტუტის ნაწილში). თუმცა, მსხვილი საერთაშორისო მილსადენებისთვის (BTC, SCP) უპირატესი ძალა აქვს მასპინძელი მთავრობის ხელშეკრულებებს (HGA), რომლებიც რატიფიცირებულია პარლამენტის მიერ და წარმოადგენს კანონმდებლობის ნაწილს. ეს ხელშეკრულებები ხშირად ადგენენ სპეციალურ რეჟიმს მიწის გამოსყიდვისა და კომპენსაციისთვის.
- უფლებების ანალიზი: მიწის საკუთრების დოკუმენტებისა და მილსადენის მარშრუტის რუკების შესწავლა.
- შეფასება: მიყენებული ზიანის ან მიწის ღირებულების ალტერნატიული აუდიტის ჩატარება.
- მოლაპარაკება: კომუნიკაცია მილსადენის ოპერატორ კომპანიასთან კომპენსაციის გაზრდის მიზნით.
- სასამართლო: სარჩელის წარდგენა, თუ შეთანხმება ვერ იქნა მიღწეული.
მილსადენის სამართალი მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას საერთაშორისო შეთანხმებებსა და ენერგეტიკულ რეგულაციებში. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება მსხვილ ენერგეტიკულ კომპანიებთან ურთიერთობაში და შეუძლიათ ეფექტურად დაიცვან მიწის მესაკუთრეთა და ბიზნესის ინტერესები.