რა ვადაში უნდა გავასაჩივრო მერიის უარი?
ადმინისტრაციული აქტის გასაჩივრების ვადა არის 1 თვე მისი გაცნობიდან. ვადის გაშვება ხშირად ნიშნავს გასაჩივრების უფლების დაკარგვას.
რა ღირს მიწის დავა სასამართლოში?
ხარჯები მოიცავს ადვოკატის ჰონორარს და სახელმწიფო ბაჟს (დავის საგნის ღირებულების 3%, მაქსიმუმ 3000 ლარი პირველ ინსტანციაში).
შემიძლია თუ არა მეზობლის მშენებლობის შეჩერება?
დიახ, თუ მშენებლობა არღვევს კანონს (მაგ. დისტანციის დაცვა, უსაფრთხოება) და გიქმნით ზიანს, შეგიძლიათ მოითხოვოთ მისი შეჩერება სასამართლოს გზით.
რა ხდება, თუ რეესტრში ჩემი მიწა სხვაგან ჩანს?
ეს არის ე.წ. „გადაფარვა“. საჭიროა საკადასტრო აზომვითი ნახაზის კორექტირება ან სასამართლო დავა, თუ მეზობელი არ ეთანხმება საზღვრების გასწორებას.
მიწის გამოყენების დავები (Land Use Litigation) საქართველოში უძრავი ქონების სამართლის ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური და კომპლექსური სფეროა. მიწა წარმოადგენს ღირებულ აქტივს, ხოლო მასზე საკუთრების, სარგებლობისა და განაშენიანების უფლებებთან დაკავშირებული კონფლიქტები ხშირად წარმოიშობა მესაკუთრეებს, მეზობლებსა და სახელმწიფო ორგანოებს (მერია, საჯარო რეესტრი) შორის. ასეთი დავები შეიძლება ეხებოდეს მშენებლობის ნებართვაზე უარის თქმას, ზონირების სტატუსის შეცვლას, მიწის საზღვრების გადაფარვას ან უკანონო მშენებლობებს. სპეციალიზებული საადვოკატო მომსახურება აუცილებელია კუთვნილი უფლებების დასაცავად, რათა არ მოხდეს ქონების ღირებულების დაკარგვა ან მისი გამოყენების შეზღუდვა.
რას მოიცავს მიწის გამოყენების დავების მომსახურება?
Legal.ge-ს ადვოკატები გთავაზობენ ინტერესების დაცვას სასამართლოსა და ადმინისტრაციულ ორგანოებში შემდეგ საკითხებზე:
• ადმინისტრაციული აქტების გასაჩივრება: მუნიციპალიტეტის ან არქიტექტურის სამსახურის გადაწყვეტილებების (მაგ. მშენებლობის ნებართვაზე უარის, მშენებლობის შეჩერების ბრძანების) გასაჩივრება ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში და სასამართლოში.
• საზღვრების დადგენა და გადაფარვა: დავები მეზობელ ნაკვეთებთან საზღვრების სისწორესა და საკადასტრო მონაცემების გადაფარვაზე.
• ზონირების დავები: დავა მიწის ნაკვეთისთვის მინიჭებული ფუნქციური ზონის (მაგ. სარეკრეაციო ზონა) კანონიერებაზე და მისი შეცვლის მოთხოვნა.
• სერვიტუტის დავები: გზით ან კომუნიკაციებით სარგებლობის უფლების (სერვიტუტის) მოპოვება ან გაუქმება სასამართლო გზით.
• უკანონო მშენებლობა: მესამე პირის (მეზობლის) მიერ განხორციელებული უკანონო მშენებლობის შეჩერება ან დემონტაჟი, რომელიც ლახავს თქვენს უფლებებს (მაგ. ხედის დაფარვა, ინსოლაციის დარღვევა).
• მიწის სტატუსის ცვლილება: სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის სტატუსის შეცვლასთან დაკავშირებული უარის გასაჩივრება.
სამართლებრივი ჩარევა კრიტიკულია, როდესაც:
• მერია უსაფუძვლოდ გეუბნებათ უარს მშენებლობის ნებართვაზე ან გაპ-ის (მიწის ნაკვეთის სამშენებლო გამოყენების პირობები) გაცემაზე.
• მეზობელმა ააშენა ღობე ან ნაგებობა, რომელიც იჭრება თქვენს ტერიტორიაზე.
• თქვენს ნაკვეთს დაედო ყადაღა ან შეზღუდვა არარსებული ვალდებულების ან შეცდომის გამო.
• სახელმწიფომ მოახდინა თქვენი მიწის ექსპროპრიაცია არასათანადო კომპენსაციით.
• საჯარო რეესტრი აჩერებს რეგისტრაციას გადაფარვის ან დოკუმენტური ხარვეზის მოტივით.
მიწის დავები რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით (სანივთო სამართალი), საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით და ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსით. მშენებლობასთან და ზონირებასთან დაკავშირებული დავებისას გადამწყვეტია „საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურისა და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსი“. სასამართლო პრაქტიკა ხშირად ეყრდნობა საკუთრების უფლების ხელშეუვალობის კონსტიტუციურ პრინციპს, თუმცა ბალანსი კერძო და საჯარო ინტერესებს შორის ყოველთვის ინდივიდუალურად დგინდება.
1. საქმის შესწავლა: დოკუმენტაციის (ამონაწერები, საკადასტრო აზომვითი ნახაზები, ადმინისტრაციული აქტები) ანალიზი.
2. სტრატეგიის განსაზღვრა: დავის გადაწყვეტის გზის არჩევა — ადმინისტრაციული საჩივარი თუ პირდაპირ სასამართლო.
3. სარჩელის მომზადება: იურიდიულად დასაბუთებული სარჩელის შედგენა და მტკიცებულებების (მაგ. ექსპერტიზის დასკვნა) მოძიება.
4. წარმომადგენლობა: ადვოკატის მონაწილეობა სასამართლო პროცესებში ყველა ინსტანციაში.
5. აღსრულება: სასამართლო გადაწყვეტილების რეალური აღსრულების მონიტორინგი.
მიწის დავები ხშირად წლობით გრძელდება და მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას როგორც სამოქალაქო, ისე ადმინისტრაციულ სამართალში. Legal.ge გაძლევთ წვდომას გამოცდილ მელიტიგატორებზე (სასამართლო ადვოკატებზე), რომლებმაც იციან, როგორ დაიცვან თქვენი უძრავი ქონება და მიაღწიონ სასურველ შედეგს ბიუროკრატიულ ლაბირინთში.