შრომის უსაფრთხოების ინსპექტირება
ეხება თუ არა შრომის უსაფრთხოების კანონი ოფისებს?
დიახ, კანონი ეხება ყველა ეკონომიკურ საქმიანობას, მათ შორის საოფისე სამუშაოს. ოფისებშიც სავალდებულოა რისკების შეფასება და უსაფრთხოების სპეციალისტის ყოლა (შესაძლებელია გარე მომსახურებით).
რა სიხშირით ტარდება ინსტრუქტაჟი?
ინსტრუქტაჟი ტარდება თანამშრომლის მიღებისას, სამუშაო ადგილის შეცვლისას და პერიოდულად, სულ მცირე 6 თვეში ერთხელ (რისკების მიხედვით).
რა ჯარიმაა უსაფრთხოების ნორმების დარღვევისთვის?
ჯარიმები დამოკიდებულია დარღვევის სიმძიმესა და კომპანიის ბრუნვაზე. კრიტიკული შეუსაბამობა იწვევს საქმიანობის შეჩერებას და 50,000 ლარამდე ჯარიმას.
სავალდებულოა თუ არა ექიმის დანიშნვა?
მძიმე და მავნე სამუშაოების შემთხვევაში, სავალდებულოა პერიოდული სამედიცინო შემოწმება და კომპანიაში პირველადი დახმარების აღმოჩენაზე პასუხისმგებელი პირის ყოლა.
შრომის უსაფრთხოების ინსპექტირება და აუდიტი: სტანდარტების დაცვა სამუშაო ადგილზე
შრომის უსაფრთხოების ინსპექტირება არის კრიტიკული პროცესი ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელსაც ჰყავს დასაქმებული პერსონალი. საქართველოს ორგანული კანონი "შრომის უსაფრთხოების შესახებ" ავალდებულებს ყველა დამსაქმებელს, მიუხედავად საქმიანობის სფეროსა და კომპანიის ზომისა, დაიცვას უსაფრთხოების მინიმალური სტანდარტები. ეს მოიცავს რისკების შეფასებას, თანამშრომელთა ინსტრუქტაჟს, ინდივიდუალური დაცვის საშუალებებით (PPE) აღჭურვას და უსაფრთხო გარემოს შექმნას. შრომის ინსპექციის სამსახურის მიერ ჩატარებული შემოწმებები ხშირად სრულდება მაღალი ჯარიმებით დოკუმენტური შეუსაბამობების გამო. გარდა ამისა, უსაფრთხოების ნორმების დაცვა ამცირებს უბედური შემთხვევების რისკს და იცავს დამსაქმებელს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან. კვალიფიციური იურიდიული და ტექნიკური მხარდაჭერა დაგეხმარებათ გაიაროთ ინსპექტირება უმტკივნეულოდ და შექმნათ უსაფრთხო სამუშაო გარემო.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ შრომის უსაფრთხოების სრულ აუთსორსინგსა და აუდიტს:
• სრული აუდიტი: არსებული მდგომარეობის შემოწმება (Gap Analysis), რისკების გამოვლენა და კანონმდებლობასთან შეუსაბამობების იდენტიფიცირება.
• დოკუმენტაციის შემუშავება: რისკების შეფასების დოკუმენტის, შრომის უსაფრთხოების პოლიტიკის, ინსტრუქციების, საგანგებო სიტუაციების მართვის გეგმისა და ჟურნალების მომზადება.
• პერსონალის ტრენინგი: თანამშრომლებისთვის სავალდებულო ინსტრუქტაჟების ჩატარება და სწავლება (მაგ. ხანძარსაწინააღმდეგო უსაფრთხოება, პირველადი დახმარება).
• ინსპექციასთან ურთიერთობა: შრომის ინსპექციის შემოწმების პროცესში დამსაქმებლის ინტერესების დაცვა, მითითებების შესრულების მონიტორინგი და ჯარიმების გასაჩივრება.
• უბედური შემთხვევის მოკვლევა: საწარმოო ტრავმის შემთხვევაში, მოკვლევის პროცესის სამართლებრივი მართვა და დასკვნის მომზადება.
• სერტიფიცირებული სპეციალისტი: კანონით სავალდებულო სერტიფიცირებული შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის მომსახურების მიწოდება.
შრომის უსაფრთხოების საკითხები ხშირად წარმოშობს სერიოზულ პრობლემებს ბიზნესისთვის:
• გეგმიური შემოწმება: მიიღეთ შეტყობინება შრომის ინსპექციისგან გეგმიური შემოწმების შესახებ და არ გაქვთ წესრიგში დოკუმენტაცია.
• უბედური შემთხვევა: სამსახურში თანამშრომელი დაშავდა, რაც მოითხოვს დაუყოვნებლივ რეაგირებას, მოკვლევას და შრომის ინსპექციის ინფორმირებას 24 საათში.
• თანამშრომლის საჩივარი: დასაქმებულმა გიჩივლათ არაუსაფრთხო გარემოს გამო, რაც საფუძველი გახდა არაგეგმიური ინსპექტირების.
• ჯარიმა: დაგეკისრათ ჯარიმა უსაფრთხოების ნორმების დარღვევისთვის და გსურთ მისი შემცირება ან გაუქმება სასამართლო გზით.
• სპეციალისტის არყოლა: კომპანიას არ ჰყავს შტატში უსაფრთხოების მენეჯერი, რაც კანონის უხეში დარღვევაა.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს ორგანული კანონი "შრომის უსაფრთხოების შესახებ", ასევე საქართველოს შრომის კოდექსი. ტექნიკური ნაწილი განსაზღვრულია მთავრობის დადგენილებებით, როგორიცაა "სამუშაო სივრცეში უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობის დაცვის მინიმალური მოთხოვნების შესახებ" ტექნიკური რეგლამენტი. ეს აქტები ადგენენ დამსაქმებლის ვალდებულებას, შეაფასოს ყველა რისკი და მიიღოს პრევენციული ზომები.
შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტთან მუშაობა მოიცავს:
1. ვიზიტი ობიექტზე: სამუშაო გარემოს ფიზიკური დათვალიერება საფრთხეების გამოსავლენად.
2. შეფასება: რისკების შეფასების ანგარიშის მომზადება წერილობითი ფორმით.
3. გეგმა: პრევენციული ღონისძიებების გეგმის შედგენა (მაგ. ბარიერების დაყენება, PPE-ს შეძენა).
4. დანერგვა: უსაფრთხოების სისტემის პრაქტიკული დანერგვა და დოკუმენტაციის წარმოება.
5. მონიტორინგი: პერიოდული აუდიტი სისტემის ეფექტურობის შესამოწმებლად.
შრომის უსაფრთხოება არ არის მხოლოდ ჩაფხუტი და ჟილეტი; ეს არის რთული იურიდიული და ტექნიკური სისტემა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას აკრედიტებულ სპეციალისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან შექმნათ უსაფრთხო სამუშაო გარემო, დააკმაყოფილოთ კანონის მოთხოვნები და აირიდოთ ფინანსური თუ რეპუტაციული ზიანი. იპოვეთ თქვენი უსაფრთხოების პარტნიორი Legal.ge-ზე.