სავალდებულოა თუ არა ყველა უცხოელის რეგისტრაცია?
დიახ, თუ უცხოელს არ აქვს მუდმივი ბინადრობის ნებართვა, მისი შრომითი ხელშეკრულება აუცილებლად უნდა დარეგისტრირდეს ჯანდაცვის სამინისტროს ბაზაში.
რა არის ჯარიმა დაურეგისტრირებლობისთვის?
ჯარიმა შეადგენს 1000 ლარს თითოეულ დაურეგისტრირებელ თანამშრომელზე. განმეორების შემთხვევაში ჯარიმა იზრდება.
რა ვადაში უნდა მოხდეს რეგისტრაცია?
შრომითი ხელშეკრულების დადებიდან 30 კალენდარული დღის განმავლობაში.
სჭირდება თუ არა რეგისტრაცია დისტანციურ თანამშრომლებს?
თუ უცხოელი ფიზიკურად არ იმყოფება საქართველოში, რეგისტრაცია სავალდებულო არ არის, მაგრამ თუ ის ჩამოვა და გააგრძელებს მუშაობას, რეგისტრაცია აუცილებელი ხდება.
შრომითი მიგრაციის წესების დაცვა (I-9 შესაბამისობის ქართული ანალოგი) წარმოადგენს დამსაქმებლის ვალდებულებას, უზრუნველყოს თავისი უცხოელი თანამშრომლების ლეგალური დასაქმება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად. თუმცა ტერმინი "I-9" ამერიკული სამართლიდან მოდის, საქართველოში 2023-2024 წლებში ამოქმედდა „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ ახალი კანონი, რომელმაც დააწესა მსგავსი მკაცრი მოთხოვნები ადგილობრივი დამსაქმებლებისთვის. კერძოდ, ნებისმიერი კომპანია, რომელიც ასაქმებს უცხო ქვეყნის მოქალაქეს (მათ შორის, ბინადრობის ნებართვის არმქონეს), ვალდებულია დაარეგისტრიროს შრომითი ხელშეკრულება ჯანდაცვის სამინისტროს სპეციალურ ელექტრონულ ბაზაში. ამ ვალდებულების შეუსრულებლობა იწვევს სოლიდურ ფულად ჯარიმებს, რაც ბევრი კომპანიისთვის მოულოდნელი აღმოჩნდა.
ეს სერვისი ფარავს დამსაქმებლის სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას შრომითი მიგრაციის ახალი რეგულაციების შესრულებაში. მომსახურება მოიცავს: უცხოელი თანამშრომლების აუდიტს მათი საიმიგრაციო სტატუსის დასადგენად; შრომითი ხელშეკრულებების რეგისტრაციას ჯანდაცვის სამინისტროს პორტალზე კანონით დადგენილ 30-დღიან ვადაში; შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის ან ცვლილების შესახებ ინფორმაციის დროულ მიწოდებას სახელმწიფო უწყებებისთვის; და კონსულტაციას იმის შესახებ, თუ რომელი ტიპის ვიზა ან ბინადრობის ნებართვა აძლევს უცხოელს მუშაობის უფლებას. იურისტები ასევე ეხმარებიან კომპანიებს შრომის ინსპექციის მიერ ჩატარებული შემოწმებების დროს და წარმოადგენენ მათ ინტერესებს დავების შემთხვევაში.
რეალურ ცხოვრებაში ეს პროცესი ხშირად რთულდება. მაგალითად, IT კომპანიამ დისტანციურად დაიქირავა უცხოელები, რომლებიც მოგვიანებით ჩამოვიდნენ საქართველოში. კომპანიამ არ იცოდა, რომ მათი ჩამოსვლიდან და ხელშეკრულების გაფორმებიდან 30 დღეში ვალდებული იყო მონაცემები შეეტანა ბაზაში. შედეგად, შრომის ინსპექციამ კომპანია თითოეულ დაურეგისტრირებელ თანამშრომელზე 1000 ლარით დააჯარიმა. მეორე სცენარი: რესტორანმა აიყვანა უცხოელი სტუდენტი, რომელსაც ჰქონდა სასწავლო ბინადრობა, მაგრამ არ ჰქონდა შრომის უფლება (რაც ზოგიერთ ქვეყანაში შეზღუდულია, თუმცა საქართველოში სასწავლო ბინადრობა ჩვეულებრივ იძლევა მუშაობის უფლებას, მთავარია რეგისტრაცია). ამ შემთხვევაშიც, გადამწყვეტია ბაზაში რეგისტრაციის ფაქტი.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ საქართველოს კანონს. კანონი ავალდებულებს დამსაქმებელს, შეამოწმოს უცხოელის ლეგალური სტატუსი სამსახურში აყვანამდე. უფრო მეტიც, თუ უცხოელს არ აქვს ბინადრობის ნებართვა, დამსაქმებელმა უნდა დაასაბუთოს, რატომ ვერ მოხერხდა ადგილობრივი კადრის აყვანა (შრომის ბაზრის ტესტი), თუმცა ეს მოთხოვნა გარკვეულ კატეგორიებზე არ ვრცელდება. მონაცემთა ბაზაში რეგისტრაცია სავალდებულოა როგორც შრომითი ხელშეკრულების გაფორმებისას, ისე მისი შეწყვეტისას.
პროცესი იწყება კომპანიის HR დეპარტამენტთან თანამშრომლობით. იურისტი ამოწმებს ყველა უცხოელი თანამშრომლის პასპორტს და ბინადრობის მოწმობას. შემდეგ ხდება ავტორიზაცია ჯანდაცვის სამინისტროს პორტალზე და მონაცემების შეყვანა (თანამშრომლის ვინაობა, პოზიცია, ხელშეკრულების ვადა). სისტემა ავტომატურად ამოწმებს უცხოელის ლეგალურ სტატუსს. რეგისტრაციის დადასტურება ინახება კომპანიის დოკუმენტაციაში, რაც შრომის ინსპექციის შემოწმებისას წარმოადგენს შესაბამისობის მტკიცებულებას.
Legal.ge დაგეხმარებათ, თავიდან აიცილოთ ადმინისტრაციული ჯარიმები და შეინარჩუნოთ რეპუტაცია. ჩვენი სპეციალისტები უზრუნველყოფენ თქვენი კომპანიის სრულ შესაბამისობას შრომითი მიგრაციის ახალ წესებთან. ნუ დაელოდებით ინსპექციას — მოაწესრიგეთ დოკუმენტაცია Legal.ge-ს დახმარებით.