აშშ-ს მუდმივი რეზიდენტის სტატუსის, ანუ ეგრეთ წოდებული "მწვანე ბარათის" (Green Card) მოპოვება საქართველოდან ბევრი მოქალაქის ოცნებაა, თუმცა ეს პროცესი ხშირად რთულ და დამაბნეველ ბიუროკრატიულ პროცედურებთანაა დაკავშირებული. Green Card-ის მოპოვების რამდენიმე გზა არსებობს: ოჯახური იმიგრაცია, სამუშაო ვიზები, ინვესტიციები და ყოველწლიური გათამაშება (DV Lottery). თითოეულ ამ გზას აქვს თავისი სპეციფიკური მოთხოვნები, დოკუმენტაციის ნუსხა და გასაუბრების პროცედურა აშშ-ს საკონსულოში. არასწორად შევსებული განაცხადი (DS-260) ან დოკუმენტების არასრული წარდგენა ხშირად ხდება უარის მიზეზი, რაც წლობით ლოდინს წყალში ყრის. ეს სერვისი შექმნილია იმისთვის, რომ განმცხადებლებს გაუადვილოთ ეს რთული გზა და თავიდან აარიდოთ გავრცელებული შეცდომები.
code Code download content_copy expand_lessეს სერვისი ფარავს აშშ-ს საიმიგრაციო ვიზებისა და Green Card-ის განაცხადის მომზადების სრულ პროცესს საქართველოში. მომსახურება მოიცავს: DV ლატარიის მოგების შემთხვევაში DS-260 ანკეტის პროფესიონალურ შევსებას; ოჯახის გაერთიანების პეტიციების (I-130) მომზადებას; სამუშაო ვიზებისთვის საჭირო დოკუმენტაციის აუდიტს; საკონსულო გასაუბრებისთვის მოსამზადებელ სიმულაციებს; და საჭირო სამედიცინო შემოწმებებისა და ნასამართლეობის ცნობების ორგანიზებას. იურისტები ასევე დაგეხმარებიან იმ შემთხვევაში, თუ წარსულში გქონდათ სავიზო რეჟიმის დარღვევა ან დეპორტაცია აშშ-დან, და გჭირდებათ სპეციალური ნებართვის (Waiver) მოთხოვნა.
რეალურ ცხოვრებაში ეს სერვისი კრიტიკულია სხვადასხვა სცენარში. მაგალითად, ოჯახმა მოიგო DV ლატარია, მაგრამ მთავარ განმცხადებელს შეცდომა ჰქონდა პირველად განაცხადში (მაგ. შვილის არასწორი დაბადების თარიღი). კვალიფიციურ იურისტს შეუძლია დაეხმაროს ამ ხარვეზის გამოსწორებაში ისე, რომ არ მოხდეს დისკვალიფიკაცია. მეორე სცენარი: აშშ-ს მოქალაქე ქმარი ითხოვს ქართველი მეუღლის ჩამოყვანას (IR1/CR1 ვიზა), მაგრამ მათ არ აქვთ საკმარისი მტკიცებულებები ქორწინების ნამდვილობის შესახებ. იურისტი ეხმარება ალტერნატიული მტკიცებულებების (ფოტოები, მიმოწერა, ფინანსური დოკუმენტები) შეგროვებაში. მესამე შემთხვევა: ინვესტორს სურს EB-5 ვიზით სარგებლობა, რაც მოითხოვს რთულ ფინანსურ აუდიტს და ბიზნეს გეგმის მომზადებას.
პროცესი რეგულირდება აშშ-ს საიმიგრაციო და მოქალაქეობის კანონით (INA). განაცხადები იგზავნება აშშ-ს მოქალაქეობისა და იმიგრაციის სამსახურში (USCIS) ან ეროვნულ სავიზო ცენტრში (NVC), ხოლო საბოლოო გადაწყვეტილებას იღებს აშშ-ს კონსული თბილისში. საკონსულო ოფიცერს აქვს ფართო დისკრეცია, და მისი გადაწყვეტილება ხშირად დამოკიდებულია იმაზე, თუ რამდენად დამაჯერებლად არის წარმოდგენილი საქმე. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ ცრუ ინფორმაციის მიწოდება იწვევს სამუდამო აკრძალვას აშშ-ში შესვლაზე.
პროცესი იწყება თქვენი საიმიგრაციო პოტენციალის შეფასებით. იურისტი არჩევს ვიზის შესაბამის კატეგორიას. შემდეგ ივსება ფორმები და ითარგმნება დოკუმენტები. გასაუბრებამდე ტარდება „მოკ-ინტერვიუ“, სადაც განიხილება სავარაუდო კითხვები და პასუხები. თუ ვიზაზე უარი ითქვა, იურისტი აფასებს გასაჩივრების ან ხელახალი განაცხადის შანსებს. ყველა ეტაპზე თქვენ გყავთ პროფესიონალი მრჩეველი.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი ამერიკული ოცნებისკენ მიმავალ გზაზე. ჩვენი პლატფორმა გაკავშირებთ გამოცდილ საიმიგრაციო ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ აშშ-ს საელჩოსთან მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება. ნუ გარისკავთ თქვენი მომავლით ტექნიკური შეცდომების გამო. მიიღეთ კვალიფიციური დახმარება Legal.ge-ზე.