ბიზნეს იმიგრაციის კონსულტაცია (Business Immigration Advisory) არის კომპლექსური სერვისი, რომელიც განკუთვნილია უცხოელი ინვესტორებისთვის, მეწარმეებისა და კომპანიებისთვის, რომლებსაც სურთ ბიზნესის დაფუძნება ან განვითარება საქართველოში. საქართველო იზიდავს ინვესტორებს ლიბერალური საგადასახადო გარემოთი და მარტივი ბიუროკრატიით, თუმცა საიმიგრაციო პროცედურები მოითხოვს ზუსტ დაგეგმვას. ჩვენი სერვისი მოიცავს ბინადრობის ნებართვის მიღებას ინვესტიციის საფუძველზე, კომპანიის რეგისტრაციას, დასაქმების ვიზებს უცხოელი პერსონალისთვის და მოქალაქეობის მიღების სტრატეგიებს. კვალიფიციური იურისტი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ბიზნეს საქმიანობა სრულ შესაბამისობაში იყოს საქართველოს საიმიგრაციო და საგადასახადო კანონმდებლობასთან, რაც თავიდან აგაცილებთ სავიზო პრობლემებს და დეპორტაციის რისკს.
რას მოიცავს ბიზნეს იმიგრაციის სერვისი?
მომსახურება ფარავს ბიზნესის რელოკაციისა და ლეგალიზაციის სრულ ციკლს:
- საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა: დოკუმენტაციის მომზადება ინვესტორის მუდმივი ან მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვის მისაღებად (300,000 USD ინვესტიციის ან 300,000 GEL ბრუნვის საფუძველზე).
- შრომითი ბინადრობა (D1 ვიზა): კომპანიის უცხოელი დირექტორებისა და თანამშრომლებისთვის შრომითი ბინადრობის ნებართვის მოპოვება.
- კომპანიის რეგისტრაცია და სტრუქტურირება: შპს-ს ან სს-ს რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში, წესდების მომზადება და იურიდიული მისამართის უზრუნველყოფა.
- საგადასახადო რეზიდენტობა: კონსულტაცია „High Net Worth Individual“ სტატუსის მოპოვებაზე, რაც საშემოსავლო გადასახადისგან გათავისუფლების საშუალებას იძლევა უცხოურ შემოსავალზე.
- ოჯახის გაერთიანება: ინვესტორის ან დასაქმებულის ოჯახის წევრებისთვის ბინადრობის ნებართვის მიღება.
ბიზნეს იმიგრაცია აუცილებელია შემდეგი სცენარების დროს:
- IT კომპანიის რელოკაცია: საერთაშორისო IT კომპანიას სურს ოფისის გახსნა საქართველოში და „საერთაშორისო კომპანიის“ სტატუსის მიღება (5% საშემოსავლო). საჭიროა პერსონალის მასობრივი ლეგალიზაცია.
- უძრავი ქონების ინვესტიცია: უცხოელმა შეიძინა კომერციული ფართი. მას სურს მიიღოს საინვესტიციო ბინადრობა. იურისტი აფასებს ქონებას და ამზადებს აუდიტორულ დასკვნას.
- სტარტაპის დაფუძნება: უცხოელი მეწარმე აფუძნებს სტარტაპს. მას სჭირდება შრომითი ბინადრობა, რათა ლეგალურად მართოს კომპანია და გახსნას საბანკო ანგარიში.
- ვიზის უარყოფა: კომპანიის დირექტორს უარი უთხრეს ბინადრობაზე. საჭიროა სასამართლოში გასაჩივრება და უარის მიზეზების გაბათილება.
ბიზნეს იმიგრაცია რეგულირდება „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონით და „მეწარმეთა შესახებ“ კანონით. ინვესტიციების ნაწილში მოქმედებს „ინვესტიციების ხელშეწყობისა და გარანტიების შესახებ“ კანონი. ბინადრობის ნებართვებს გასცემს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო (სსგს). იურისტი უზრუნველყოფს ყველა პროცედურის დაცვას.
- სტრატეგიას: კლიენტის მიზნებისთვის შესაფერისი იმიგრაციის გზის (ინვესტიცია vs შრომა) შერჩევა.
- დოკუმენტაციას: განაცხადის, ბიზნეს გეგმისა და ფინანსური დოკუმენტების მომზადება.
- წარმომადგენლობას: იუსტიციის სახლში და სახელმწიფო უწყებებში კლიენტის ინტერესების დაცვა.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას საიმიგრაციო და კორპორატიულ იურისტებზე. ბიზნესის დაწყება უცხო ქვეყანაში რთულია, მაგრამ ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ ფოკუსირება მოახდინოთ ბიზნესის ზრდაზე, ხოლო ბიუროკრატიას ჩვენ მოვაგვარებთ.