მშობლების ჩამოყვანა საქართველოში და მათთვის ბინადრობის უფლების მოპოვება რთული სამართლებრივი პროცედურაა, რომელიც განსხვავდება არასრულწლოვანი შვილების ან მეუღლის ჩამოყვანისგან. საქართველოს საიმიგრაციო კანონმდებლობა განასხვავებს მშობლების კატეგორიას იმის მიხედვით, თუ ვისთან ერთიანდებიან ისინი: საქართველოს მოქალაქესთან თუ უცხოელ რეზიდენტთან. უცხოელი რეზიდენტებისთვის, მშობლებისთვის ბინადრობის ნებართვის (ოჯახის გაერთიანების) მოთხოვნა, როგორც წესი, შესაძლებელია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მშობელი არის ასაკოვანი, შრომისუუნარო ან დამოკიდებული პირი, რომელიც საჭიროებს მუდმივ მზრუნველობას. საქართველოს მოქალაქეებს კი აქვთ უფრო ფართო უფლებები, მოიწვიონ თავიანთი უცხოელი მშობლები. ეს პროცესი მოითხოვს დეტალურ იურიდიულ დასაბუთებას და მტკიცებულებების წარდგენას, რათა დადასტურდეს სახელმწიფოს წინაშე, რომ მშობელი არ გახდება სოციალური ტვირთი და მისი რჩენა უზრუნველყოფილია.
ეს სერვისი ფარავს მშობლების ლეგალიზაციის ყველა ასპექტს. მომსახურება მოიცავს: კვალიფიციურ კონსულტაციას იმის თაობაზე, თუ რომელი ტიპის ბინადრობის ნებართვაა (ან ვიზა) ყველაზე შესაფერისი კონკრეტულ შემთხვევაში; ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტების (დაბადების მოწმობა) მოპოვებასა და ლეგალიზაციას; მშობლის შრომისუუნარობის ან დამოკიდებულების დამადასტურებელი სამედიცინო და სოციალური დოკუმენტების მომზადებას (საჭიროების შემთხვევაში); სპონსორის (შვილის) ფინანსური მდგომარეობის შეფასებას და შესაბამისი ცნობების მომზადებას; და D4 კატეგორიის ვიზის პროცედურის მართვას, რაც ხშირად არის პირველი ნაბიჯი ქვეყანაში შემოსასვლელად. იურისტები ასევე ეხმარებიან ინვესტორებს, რომელთა საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა ავტომატურად ვრცელდება ოჯახის წევრებზე, მათ შორის დამოკიდებულ მშობლებზე.
რეალურ ცხოვრებაში მშობლების ჩამოყვანის საჭიროება ხშირად დგება მაშინ, როდესაც ემიგრანტი დასაქმდა საქართველოში, ფეხი მოიკიდა და სურს მარტოხელა დედის ან მამის გადმოყვანა საცხოვრებლად. ხშირია პრობლემა, როდესაც მშობელი ჯანმრთელია და არ არის საპენსიო ასაკის, რის გამოც სტანდარტული „ოჯახის გაერთიანება“ შეიძლება არ გავრცელდეს მასზე (თუ სპონსორი არ არის საქართველოს მოქალაქე). ასეთ დროს იურისტები ეძებენ ალტერნატიულ გზებს, მაგალითად, მშობლისთვის ინდივიდუალური საინვესტიციო ან ქონებრივი ბინადრობის ნებართვის გაფორმებას (უძრავი ქონების შეძენის გზით). ასევე, საქართველოს მოქალაქეობის მქონე პირების მშობლებისთვის შესაძლებელია მუდმივი ბინადრობის მოთხოვნა, რაც ცალკე პროცედურაა.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონს. კანონი განსაზღვრავს „ოჯახის წევრის“ ცნებას, რომელიც ბინადრობის ნებართვის მიზნებისთვის, გარკვეულ შემთხვევებში, მოიცავს მშობელსაც. აუცილებელია დადასტურდეს, რომ მშობელი იმყოფება შვილის კმაყოფაზე. საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვის (300,000 აშშ დოლარის ინვესტიცია) შემთხვევაში, მშობელი ავტომატურად სარგებლობს ბინადრობის უფლებით. დოკუმენტაციის კუთხით, კრიტიკულია აპოსტილით დამოწმებული დაბადების მოწმობა, რომელიც ადასტურებს, რომ სპონსორი ნამდვილად არის განმცხადებლის შვილი.
პროცესი იწყება სიტუაციის ანალიზით: რა სტატუსი აქვს შვილს და რა მდგომარეობაშია მშობელი. თუ სამართლებრივი საფუძველი არსებობს, მზადდება განაცხადი. მშობელი, რომელიც იმყოფება საზღვარგარეთ, ჯერ იღებს D4 ვიზას საკონსულოში (ელექტრონული განაცხადის საფუძველზე). საქართველოში ჩამოსვლის შემდეგ, 45 დღის განმავლობაში, შედის განაცხადი იუსტიციის სახლში ბინადრობის ნებართვაზე. თუ მშობელი უკვე საქართველოშია, მოწმდება მისი ლეგალური ყოფნის ვადა და სტატუსის შეცვლის შესაძლებლობა ქვეყნიდან გაუსვლელად.
Legal.ge გთავაზობთ გამოცდილი იურისტების დახმარებას ამ სენსიტიურ საკითხში. მშობლების ჩამოყვანა ხშირად ემოციურ და სოციალურ ფაქტორებთანაა დაკავშირებული და არასწორმა სამართლებრივმა ნაბიჯმა შეიძლება გამოიწვიოს უარი და ოჯახის დაშორება. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან ოპტიმალური გზის მოძიებაში, რათა თქვენმა მშობლებმა შეძლონ თქვენთან ერთად მშვიდად ცხოვრება საქართველოში.