ნატურალიზაციის განაცხადის მომზადება და წარდგენა არის საქართველოს მოქალაქეობის მოპოვების პროცესის ყველაზე მნიშვნელოვანი და ტექნიკურად რთული ეტაპი. საქართველოს მოქალაქეობა არ გაიცემა ავტომატურად უცხოელებზე მხოლოდ ქვეყანაში ყოფნის გამო; ეს არის სამართლებრივი პრივილეგია, რომლის მისაღებადაც აუცილებელია მკაცრად განსაზღვრული პროცედურების გავლა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოსთვის (სსგს) უზადო დოკუმენტაციის წარდგენა. ნატურალიზაციის განაცხადი მოიცავს არა მხოლოდ ანკეტის შევსებას, არამედ მთელი რიგი იურიდიული ფაქტების დამადასტურებელი საბუთების შეგროვებას, მათ ლეგალიზაციასა და ქართულ ენაზე თარგმნას. ნებისმიერი უზუსტობა, ინფორმაციის არასრულად მიწოდება ან პროცედურული დარღვევა ხშირად ხდება მოქალაქეობის მინიჭებაზე უარის თქმის საფუძველი, რაც განმცხადებელს აიძულებს, თავიდან დაიწყოს ხანგრძლივი და დამღლელი პროცესი ან გაასაჩივროს გადაწყვეტილება სასამართლოში.
ეს სერვისი ფარავს ნატურალიზაციის პროცესის სრულ ადმინისტრაციულ და სამართლებრივ მხარდაჭერას. კვალიფიციური იურისტები დაგეხმარებიან განაცხადის ტიპის სწორად შერჩევაში, იქნება ეს ჩვეულებრივი წესით, გამარტივებული წესით, საგამონაკლისო წესით თუ მოქალაქეობის აღდგენის წესით მინიჭება. მომსახურება მოიცავს: თქვენი მდგომარეობის შესაბამისობის დადგენას კანონმდებლობასთან; საჭირო დოკუმენტების ნუსხის განსაზღვრასა და მათ მოპოვებაში დახმარებას (მაგალითად, ცნობები უცხო ქვეყნიდან, ნასამართლეობის ცნობები, შემოსავლის დამადასტურებელი დოკუმენტები); უცხოენოვანი დოკუმენტების თარგმნასა და ნოტარიულად დამოწმებას; სამოტივაციო წერილების (განსაკუთრებით საგამონაკლისო წესის დროს) და სარეკომენდაციო წერილების მომზადებას; სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოში ვიზიტის დაგეგმვასა და თანხლებას; და რაც მთავარია, მოქალაქეობის კომისიასთან გასაუბრებისთვის მოსამზადებელ კონსულტაციებს.
რეალურ ცხოვრებაში ნატურალიზაციის განაცხადის სერვისი ესაჭიროებათ სხვადასხვა კატეგორიის პირებს. მაგალითად, წარმოიდგინეთ უცხო ქვეყნის მოქალაქე, რომელიც უკვე 10 წელია კანონიერად ცხოვრობს საქართველოში, აქვს ბინადრობის ნებართვა და სურს ჩვეულებრივი წესით მოქალაქეობის მიღება, თუმცა უჭირს იმის მტკიცება, რომ ბოლო წლებში ქვეყანა არ დაუტოვებია კანონით დადგენილზე მეტი ვადით. მეორე გავრცელებული სცენარია საქართველოს მოქალაქის მეუღლე, რომელსაც სურს გამარტივებული წესით მოქალაქეობის მიღება, მაგრამ ესაჭიროება ქორწინების ნამდვილობისა და საქართველოში თანაცხოვრების ფაქტის დამადასტურებელი მტკიცებულებების შეგროვება. ასევე ხშირია ინვესტორების შემთხვევები, რომლებსაც საგამონაკლისო წესით სურთ მოქალაქეობა სახელმწიფო ინტერესებიდან გამომდინარე და სჭირდებათ ძლიერი არგუმენტაცია თავიანთი წვლილის დასადასტურებლად. დამატებით, ხშირია ეთნიკური ქართველების მომართვა, რომლებსაც სურთ დაიბრუნონ ან მიიღონ ისტორიული სამშობლოს მოქალაქეობა.
საქართველოში ნატურალიზაციის პროცესი რეგულირდება „საქართველოს ორგანული კანონით საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ და მოქალაქეობის საკითხთა კომისიის დებულებით. ორგანული კანონი მკაფიოდ განსაზღვრავს იმ კრიტერიუმებს, რომლებსაც უნდა აკმაყოფილებდეს პირი: სახელმწიფო ენის, ისტორიისა და სამართლის საფუძვლების ცოდნა, საქართველოში კანონიერი და უწყვეტი ცხოვრება (ვადები განსხვავდება კატეგორიების მიხედვით), და კანონიერი შემოსავლის წყაროს ან უძრავი ქონების ფლობა. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა უსაფრთხოების შემოწმებას, რომელსაც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ატარებს. სწორად შედგენილი განაცხადი და სრულყოფილი დოკუმენტაცია ამცირებს ბიუროკრატიული შეფერხებების რისკს და კომისიას უქმნის ნათელ წარმოდგენას განმცხადებლის კეთილსინდისიერებაზე.
პროცესი იწყება იურისტთან კონსულტაციით, სადაც ფასდება თქვენი შანსები და ირჩევა სტრატეგია. შემდეგ ეტაპზე ხდება დოკუმენტების მობილიზება და მათი სამართლებრივი გამართვა (აპოსტილი, ლეგალიზაცია). მესამე ეტაპია განცხადების რეგისტრაცია იუსტიციის სახლში ან სააგენტოში, რასაც მოჰყვება ტესტირება ენასა და ისტორიაში (გარდა გამონაკლისებისა). წარმატებული ტესტირების შემდეგ, საქმეს განიხილავს მოქალაქეობის კომისიის წევრები, რომლებიც გასაუბრებაზე იწვევენ განმცხადებელს (საჭიროების შემთხვევაში). საბოლოო გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს პრეზიდენტი კომისიის დასკვნის საფუძველზე, რის შემდეგაც გამოიცემა ბრძანებულება მოქალაქეობის მინიჭების შესახებ.
Legal.ge არის თქვენი სანდო პარტნიორი ამ რთულ პროცესში. ჩვენი პლატფორმა გაკავშირებთ გამოცდილ საიმიგრაციო იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ ნატურალიზაციის საქმეებზე მუშაობის მრავალწლიანი პრაქტიკა. ჩვენთან რეგისტრირებული სპეციალისტები დეტალურად იცნობენ სააგენტოს შიდა რეგულაციებსა და პრაქტიკას, რაც მნიშვნელოვნად ზრდის თქვენი განაცხადის დაკმაყოფილების შანსს. იპოვეთ კვალიფიციური იურისტი Legal.ge-ზე და გაამარტივეთ თქვენი გზა საქართველოს მოქალაქეობისკენ.