ოჯახური იმიგრაციის მომსახურება წარმოადგენს კომპლექსურ იურიდიულ სერვისს, რომელიც სცილდება უბრალო ბინადრობის ნებართვის მიღებას და მოიცავს ოჯახის საქართველოში გადმოსახლების სრულ სამართლებრივ მენეჯმენტს. როდესაც ოჯახი იღებს გადაწყვეტილებას საცხოვრებელი ადგილის შეცვლის შესახებ, წარმოიშობა უამრავი სამართლებრივი საკითხი: დაწყებული საიმიგრაციო ვიზებიდან (D კატეგორია), გაგრძელებული ბინადრობის უფლებით, და დამთავრებული ბავშვების სკოლაში რეგისტრაციით, ჯანდაცვის სისტემაში ჩართვითა და საბოლოოდ მოქალაქეობის მიღებით. ეს არის ჰოლისტიკური მიდგომა, სადაც იურისტი მოქმედებს როგორც ოჯახის მრჩეველი ყველა ბიუროკრატიულ და სამართლებრივ საკითხში, რათა უზრუნველყოს გლუვი და უსაფრთხო ტრანზიცია ახალ გარემოში.
ეს სერვისი ფარავს ოჯახის საიმიგრაციო სტრატეგიის დაგეგმვასა და აღსრულებას. მომსახურება მოიცავს: ოჯახის თითოეული წევრისთვის შესაბამისი ვიზის ან ბინადრობის კატეგორიის შერჩევას; უცხოეთში გაცემული სამოქალაქო აქტების (ქორწინება, დაბადება, შვილად აყვანა) აღიარებასა და ლეგალიზაციას საქართველოში; არასრულწლოვანთა სამართლებრივი სტატუსის მოწესრიგებას; მეურვეობისა და მზრუნველობის საკითხების გადაწყვეტას (საჭიროების შემთხვევაში); დახმარებას სკოლებსა და ბაღებში რეგისტრაციისთვის საჭირო დოკუმენტაციის მომზადებაში; და კონსულტაციებს ორმაგი მოქალაქეობისა და საგადასახადო რეზიდენტობის საკითხებზე ოჯახის კონტექსტში. სპეციალისტები ასევე ეხმარებიან შერეულ ოჯახებს (სადაც მეუღლეები სხვადასხვა ქვეყნის მოქალაქეები არიან) ბავშვების მოქალაქეობის განსაზღვრაში.
რეალურ ცხოვრებაში ოჯახური იმიგრაციის სერვისები ესაჭიროებათ დიდ ოჯახებს, რომლებიც ახორციელებენ სრულ რელოკაციას (მაგალითად, IT სპეციალისტები ან ინვესტორები). ხშირია შემთხვევა, როდესაც ოჯახს ჰყავს ნაშვილები ბავშვი და საჭიროა შვილად აყვანის ფაქტის სამართლებრივი აღიარება საქართველოში საიმიგრაციო მიზნებისთვის. ასევე, რთული სცენარია, როდესაც ოჯახი გადმოდის საცხოვრებლად, მაგრამ ერთი მშობელი რჩება სამშობლოში – აქ დგება არასრულწლოვანის საზღვარზე გადაყვანისა და წარმომადგენლობის ნებართვების საკითხი. სერვისი ასევე აქტუალურია რეპატრიანტებისთვის, რომლებიც ბრუნდებიან საქართველოში შთამომავლებით და სურთ მათი სწრაფი ინტეგრაცია.
ოჯახური იმიგრაციის სამართლებრივი ჩარჩო მოიცავს „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონს, „სამოქალაქო კოდექსს“ (საოჯახო სამართლის ნაწილი) და განათლებისა და ჯანდაცვის სფეროს რეგულაციებს. მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ საიმიგრაციო კანონმდებლობის ცოდნა, არამედ საერთაშორისო კერძო სამართლის ნორმების გათვალისწინებაც, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება ბავშვთა უფლებებს, მეურვეობას და ქონებრივ ურთიერთობებს მეუღლეებს შორის სხვადასხვა იურისდიქციაში. იურისტები უზრუნველყოფენ, რომ ყველა პროცედურა შესაბამისობაში იყოს როგორც საქართველოს კანონმდებლობასთან, ასევე საერთაშორისო კონვენციებთან.
პროცესი იწყება ოჯახის საჭიროებების რუკის შედგენით. იურისტი აანალიზებს თითოეული წევრის სტატუსს და ადგენს სამოქმედო გეგმას. პირველ ეტაპზე ხდება ვიზების (D კატეგორია) მოპოვება საკონსულოებში. საქართველოში ჩამოსვლის შემდეგ იწყება ბინადრობის ნებართვების პროცესი. პარალელურად, მიმდინარეობს ბავშვების დოკუმენტაციის თარგმნა და ნოტარიული დამოწმება სკოლისთვის. გრძელვადიან პერსპექტივაში, იურისტი მართავს ბინადრობის ვადების კონტროლს და ამზადებს ნიადაგს მუდმივი ცხოვრების ან მოქალაქეობის მოპოვებისთვის.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც აერთიანებს საოჯახო იმიგრაციის ექსპერტებს. ჩვენ გვესმის, რომ ოჯახის გადაადგილება დიდ სტრესთან არის დაკავშირებული და ჩვენი მიზანია ამ პროცესის მაქსიმალურად გამარტივება. ჩვენთან იპოვით იურისტებს, რომლებიც იზრუნებენ თქვენი ოჯახის მშვიდ და კანონიერ ცხოვრებაზე საქართველოში. ენდეთ Legal.ge-ს სპეციალისტებს და აქციეთ საქართველო თქვენი ოჯახის ახალ, უსაფრთხო სახლად.