საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა (Business Investment Visa) არის საქართველოს მთავრობის მიერ შეთავაზებული პროგრამა, რომელიც უცხოელ ინვესტორებს და მათ ოჯახის წევრებს აძლევს უფლებას მიიღონ მუდმივი ან გრძელვადიანი ცხოვრების უფლება ეკონომიკაში მნიშვნელოვანი წვლილის შეტანის სანაცვლოდ. ეს არის ყველაზე პრესტიჟული და სტაბილური საიმიგრაციო სტატუსი, რომელიც საბოლოოდ შეიძლება გახდეს მოქალაქეობის მიღების საფუძველი. პროგრამა მოიცავს ორ ძირითად გზას: უძრავი ქონების შეძენას ან პირდაპირ ინვესტიციას ბიზნესში. ინვესტიციების მოცულობა და პირობები მკაცრად რეგულირდება კანონით, ამიტომ კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა აუცილებელია აუდიტორული შეფასების, ფულის წარმომავლობის დადასტურებისა და განაცხადის სწორად წარდგენისთვის.
რას მოიცავს საინვესტიციო ბინადრობის სერვისი?
ჩვენი მომსახურება უზრუნველყოფს საინვესტიციო პროცესის სრულ სამართლებრივ თანხლებას:
- საინვესტიციო ბინადრობა (300,000 აშშ დოლარი): მუდმივი ბინადრობის მოპოვება 300,000 აშშ დოლარის ინვესტიციით ბიზნესში ან უძრავ ქონებაში (5 წლის შემდეგ).
- მოკლევადიანი ბინადრობა (100,000 აშშ დოლარი): 1-წლიანი განახლებადი ბინადრობის მიღება 100,000 აშშ დოლარის ღირებულების უძრავი ქონების შეძენის საფუძველზე.
- აუდიტორული შეფასება: ლიცენზირებული აუდიტორის მიერ ინვესტიციის ან უძრავი ქონების ღირებულების ოფიციალური შეფასების ორგანიზება.
- ბრუნვის დადასტურება: ბიზნეს ინვესტიციის შემთხვევაში, კომპანიის წლიური ბრუნვის დადასტურების მონიტორინგი (რაც აუცილებელია ბინადრობის შესანარჩუნებლად).
- საოჯახო განაცხადები: ინვესტორის მეუღლის, არასრულწლოვანი შვილების და შრომისუუნარო მშობლებისთვის ბინადრობის მიღება.
ინვესტორები ხშირად აწყდებიან შემდეგ საკითხებს:
- ქონების შეფასება: ინვესტორმა იყიდა ბინა 105,000 დოლარად, მაგრამ აუდიტორმა შეაფასა 95,000-ად. ბინადრობაზე უარი ეთქვა. იურისტი ეხმარება რისკების წინასწარ შეფასებაში.
- ბრუნვის შეუსრულებლობა: საინვესტიციო ბინადრობის მქონე პირმა ვერ აჩვენა კანონით მოთხოვნილი ბრუნვა. საჭიროა ალტერნატიული გზების ძიება სტატუსის შესანარჩუნებლად.
- უძრავი ქონების გაყიდვა: ინვესტორმა გაყიდა ბინა, რაზეც იყო მიბმული ბინადრობა. კანონით სტატუსი უქმდება. იურისტი ეხმარება ახალი ქონების დროულად ჩანაცვლებაში (Substitution).
- ფულის წარმომავლობა: ბანკი ითხოვს საინვესტიციო თანხის ლეგალურობის დამადასტურებელ საბუთებს.
საინვესტიციო ვიზები რეგულირდება „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონის მე-19 მუხლით. ინვესტიციის ცნება განმარტებულია „საინვესტიციო საქმიანობის ხელშეწყობისა და გარანტიების შესახებ“ კანონით. გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს აუდიტორულ დასკვნას, რომელიც უნდა გაიცეს აკრედიტებული შემფასებლის მიერ.
- Due Diligence: საინვესტიციო ობიექტის (კომპანია ან უძრავი ქონება) სამართლებრივი შემოწმება.
- ტრანზაქციას: ნასყიდობის ხელშეკრულების გაფორმება და თანხის გადარიცხვის მონიტორინგი.
- ლეგალიზაციას: სსგს-ში განაცხადის შეტანა და ბინადრობის ბარათის მიღება.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ მსხვილ უცხოელ ინვესტორებთან მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება. საინვესტიციო ბინადრობა არის გზა საქართველოს მოქალაქეობისკენ. ჩვენ დაგეხმარებით, რომ ეს გზა იყოს უსაფრთხო და კანონიერი.