შიდა კორპორატიული გადაყვანა (ტრანსფერი) წარმოადგენს სპეციალიზებულ იურიდიულ პროცესს, რომლის მეშვეობითაც საერთაშორისო კომპანიებს შეუძლიათ თავიანთი თანამშრომლები (მენეჯერები, სპეციალისტები, სტაჟიორები) დროებით გადმოიყვანონ საქართველოს ფილიალში ან შვილობილ კომპანიაში სამუშაოდ. ეს პროცესი განსხვავდება სტანდარტული ახალი თანამშრომლის აყვანისგან, რადგან იგი მოიცავს გლობალური მობილობის, საგადასახადო რეზიდენტობისა და კორპორატიული სამართლის საკითხებს. საქართველოს კანონმდებლობა ხელს უწყობს მაღალკვალიფიციური კადრების მოზიდვას, თუმცა შიდა ტრანსფერი მოითხოვს მკაცრ დოკუმენტურ დასაბუთებას კავშირის შესახებ უცხოურ სათაო ოფისსა და ქართულ სუბიექტს შორის. ამ სერვისის მიზანია უზრუნველყოს, რომ გლობალურმა კომპანიებმა შეუფერხებლად მართონ ადამიანური რესურსები საზღვრებს გარეთ, საქართველოს საიმიგრაციო და შრომითი კანონმდებლობის სრული დაცვით.
ჩვენი სერვისი შიდა კორპორატიული ტრანსფერის მიმართულებით არის ყოვლისმომცველი და მოიცავს:
- კორპორატიული სტრუქტურის ანალიზი: დოკუმენტური კავშირის დადასტურება სათაო ოფისსა და ქართულ წარმომადგენლობას/შვილობილ კომპანიას შორის.
- მივლინების/ტრანსფერის გაფორმება: სამართლებრივი დოკუმენტაციის მომზადება (მივლინების ბრძანება, მომსახურების ხელშეკრულება), რომელიც განსაზღვრავს თანამშრომლის სტატუსს საქართველოში.
- D1 ვიზა და ბინადრობა: სპეციალიზებული D1 ვიზის მოპოვება შიდა კორპორატიული გადაყვანის საფუძველზე, რაც ხშირად გამარტივებულ რეჟიმს გულისხმობს კვალიფიციური კადრებისთვის.
- საგადასახადო დაგეგმარება: ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების გამოყენება და თანამშრომლის საგადასახადო რეზიდენტობის განსაზღვრა.
- ოჯახის რელოკაცია: გადაყვანილი თანამშრომლის მეუღლისა და შვილებისთვის ვიზებისა და ბინადრობის ნებართვების უზრუნველყოფა.
- სოციალური დაცვა: საქართველოს საპენსიო სქემაში მონაწილეობის ვალდებულების ანალიზი უცხოელი თანამშრომლისთვის.
შიდა კორპორატიული ტრანსფერი აქტუალურია შემდეგ სიტუაციებში: მაგალითად, გერმანული საწარმოო კომპანია ხსნის ქარხანას ქუთაისში და გზავნის მთავარ ინჟინერს 2 წლით საწარმოო პროცესის გასამართად. მეორე შემთხვევა: ამერიკული IT კორპორაცია ახდენს თბილისის ოფისის გაფართოებას და გზავნის რეგიონულ მენეჯერს გუნდის ხელმძღვანელად. მესამე: საერთაშორისო ბანკი ახდენს თანამშრომლების როტაციას გამოცდილების გაზიარების მიზნით. მეოთხე: აუდიტორული კომპანია გზავნის კონსულტანტს დროებითი პროექტისთვის საქართველოში 6 თვით.
სამართლებრივი რეგულაციები: „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონი D1 კატეგორიას ითვალისწინებს შრომითი საქმიანობისთვის. შიდა ტრანსფერის დროს მნიშვნელოვანია „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი, რომელიც არეგულირებს ფილიალის სტატუსს. ასევე, გადამწყვეტია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი და საერთაშორისო შეთანხმებები ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ, რადგან თანამშრომელი შეიძლება რჩებოდეს უცხოური კომპანიის სახელფასო უწყისში, მაგრამ ფიზიკურად მუშაობდეს საქართველოში, რაც ქმნის საგადასახადო ვალდებულებებს (მუდმივი დაწესებულების რისკი).
პროცესი იწყება კორპორატიული გადაწყვეტილებით ტრანსფერის შესახებ. მზადდება მივლინების წერილი ან ადგილობრივი შრომითი კონტრაქტი. აუცილებელია დადასტურდეს, რომ პირი ნამდვილად მუშაობდა სათაო კომპანიაში (ჩვეულებრივ მინიმუმ 6 თვე). შემდეგ ხდება სავიზო განაცხადის შეტანა. მნიშვნელოვანია იმის ჩვენება, რომ ეს არის კვალიფიციური კადრის გადაყვანა. ვიზის მიღების შემდეგ, პირი იღებს ბინადრობის ნებართვას. იურისტის როლია უზრუნველყოს, რომ ტრანსფერი არ იქნეს განხილული როგორც ახალი ვაკანსია, რომელიც საჭიროებს ადგილობრივი ბაზრის კვლევას (თუმცა რეგისტრაცია ბაზაში მაინც სავალდებულოა).
Legal.ge არის გლობალური ბიზნესის სანდო პარტნიორი. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან საერთაშორისო მობილობის რთული სქემების მართვაში, რათა თქვენმა კომპანიამ შეძლოს ტალანტების ეფექტურად გადანაწილება ყოველგვარი სამართლებრივი შეფერხების გარეშე. ჩვენ ვზრუნავთ თქვენი ბიზნესის უწყვეტობაზე.