საქართველო არის ღია და ლიბერალური ბაზარი უცხოელი ინვესტორებისთვის, სადაც უძრავი ქონების შეძენის პროცედურები არის მარტივი, გამჭვირვალე და სწრაფი. გარდა სასოფლო-სამეურნეო მიწისა, უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს აქვთ სრული უფლება, შეიძინონ ნებისმიერი ტიპის უძრავი ქონება: ბინები, კომერციული ფართები, არასასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთები და სასტუმრო კომპლექსები. ქონების შეძენა არა მხოლოდ კარგი ინვესტიციაა, არამედ შეიძლება გახდეს ბინადრობის ნებართვის მიღების საფუძველი (თუ ქონების ღირებულება აღემატება 100,000 აშშ დოლარს). თუმცა, სიმარტივის მიუხედავად, ტრანზაქცია მოითხოვს სწორ სამართლებრივ გაფორმებას, რათა დაცული იყოს მყიდველის ინტერესები, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება მშენებარე ბინებს ან დისტანციურ ყიდვას.
ეს სერვისი ფარავს უძრავი ქონების შესყიდვის ტრანზაქციის სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას. მომსახურება მოიცავს: ნასყიდობის ხელშეკრულების მომზადებას (ორენოვანი, მყიდველისთვის გასაგებ ენაზე); დეველოპერებთან მოლაპარაკებას და მათი სტანდარტული ხელშეკრულებების კორექტირებას მყიდველის სასარგებლოდ; ტრანზაქციის რეგისტრაციას საჯარო რეესტრში; ფულადი ანგარიშსწორების უსაფრთხო მექანიზმების (მაგ. ესქრო ანგარიშის) გამოყენებას; და დისტანციური შეძენის შემთხვევაში, მინდობილობით წარმომადგენლობას. იურისტები ასევე უზრუნველყოფენ ქონების შეფასებას აუდიტორების მეშვეობით, რათა დადგინდეს მისი რეალური საბაზრო ღირებულება ბინადრობის ნებართვის მიზნებისთვის.
რეალურ ცხოვრებაში ეს სერვისი ესაჭიროებათ როგორც ექსპატებს, ისე დისტანციურ ინვესტორებს. მაგალითად, ევროპელ ინვესტორს სურს იყიდოს ბინა ბათუმში გაქირავების მიზნით. მას სჭირდება გარანტია, რომ დეველოპერი ნამდვილად ფლობს მიწას და მშენებლობის ნებართვა წესრიგშია. მეორე სცენარი: უცხოელი ყიდულობს ბინას „მეორად ბაზარზე“ ფიზიკური პირისგან. აქ რისკები მაღალია (იპოთეკა, ყადაღა, მესაკუთრის ოჯახის წევრების პრეტენზიები), და იურისტის ჩართულობა უზრუნველყოფს „სუფთა“ ტიტულის გადაცემას. მესამე შემთხვევა: ინვესტორი ყიდულობს კომერციულ ფართს თბილისში, რათა გახსნას რესტორანი – აქ მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ საკუთრების, არამედ კომუნიკაციების და ექსპლუატაციაში მიღების საკითხების შემოწმება.
პროცესი რეგულირდება „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით“ და „საჯარო რეესტრის შესახებ“ კანონით. უცხოელისთვის ქონების შესაძენად საჭიროა მხოლოდ მოქმედი პასპორტი. ნასყიდობის ხელშეკრულება ფორმდება წერილობით და რეგისტრირდება საჯარო რეესტრში. საკუთრების უფლება წარმოიშობა მხოლოდ რეესტრში რეგისტრაციის მომენტიდან და არა ფულის გადახდის ან ხელშეკრულების ხელმოწერის მომენტიდან. ბინადრობის ნებართვის მისაღებად კი აუცილებელია სერტიფიცირებული შემფასებლის დასკვნა, რომ ქონების ღირებულება აღემატება კანონით დადგენილ მინიმუმს.
პროცესი იწყება ობიექტის შერჩევით და მისი სამართლებრივი აუდიტით. შემდეგ მზადდება წინასწარი ან ძირითადი ნასყიდობის ხელშეკრულება. ხელმოწერა ხდება იუსტიციის სახლში ან ნოტარიუსთან. თუ მყიდველი არ ფლობს ქართულ ენას, აუცილებელია თარჯიმნის მონაწილეობა. საბუთების ჩაბარების შემდეგ, 1-4 დღეში მყიდველი იღებს ამონაწერს, სადაც ის ფიქსირდება მესაკუთრედ. ამის შემდეგ შესაძლებელია ბინადრობის ნებართვის მოთხოვნა.
Legal.ge არის თქვენი სანდო პარტნიორი უძრავი ქონების ინვესტიციებში. ჩვენთან თანამშრომლობენ გამოცდილი იურისტები, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ინტერესებს დეველოპერებთან და კერძო გამყიდველებთან ურთიერთობაში. გაამარტივეთ ყიდვის პროცესი და უზრუნველყავით თქვენი ინვესტიციის დაცულობა Legal.ge-ს მეშვეობით.