უცხოელი პედაგოგების ლეგალიზაცია და ბინადრობის ნებართვის მიღება საქართველოში მოითხოვს სპეციფიკურ მიდგომას, რომელიც განსხვავდება სტანდარტული შრომითი მიგრაციისგან. საგანმანათლებლო დაწესებულებები (სკოლები, უნივერსიტეტები, ენის ცენტრები) ხშირად იწვევენ უცხოენოვან კადრებს სწავლების ხარისხის ასამაღლებლად. სახელმწიფო ხელს უწყობს ამ პროცესს და საგანმანათლებლო სექტორისთვის დაწესებული აქვს შეღავათიანი ფინანსური კრიტერიუმები. თუმცა, პარალელურად არსებობს მკაცრი მოთხოვნები პედაგოგის კვალიფიკაციის აღიარებასთან დაკავშირებით, განსაკუთრებით ავტორიზებულ საგანმანათლებლო პროგრამებში ჩართვისას. Legal.ge გთავაზობთ კომპლექსურ იურიდიულ მომსახურებას როგორც საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის, ისე ინდივიდუალური პედაგოგებისთვის, რათა მათი საქმიანობა საქართველოში იყოს სრულად ლეგალური და შეუფერხებელი.
ჩვენი სერვისი ფარავს უცხოელი მასწავლებლის ლეგალიზაციის სრულ ციკლს:
- კვალიფიკაციის აღიარება: უცხოური დიპლომისა და კვალიფიკაციის აღიარების პროცედურის მართვა განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში, რაც აუცილებელია ფორმალურ განათლებაში ჩართვისთვის.
- შრომითი ხელშეკრულების მომზადება: სპეციფიკური კონტრაქტის შედგენა, რომელიც ითვალისწინებს საგანმანათლებლო სექტორის თავისებურებებს (საათობრივი დატვირთვა, აკადემიური წელი) და საიმიგრაციო მოთხოვნებს.
- ფინანსური დოკუმენტაციის აუდიტი: სკოლის ან უნივერსიტეტის ბრუნვის დოკუმენტების მომზადება (შეგახსენებთ, რომ საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის მოქმედებს შეღავათიანი ზღვარი - 35,000 ლარი თითოეულ უცხოელზე).
- ვიზა და ბინადრობა: D1 კატეგორიის ვიზის (შრომითი) და შემდგომში შრომითი ბინადრობის ნებართვის მოპოვება.
- საგანმანათლებლო რესურსცენტრთან ურთიერთობა: საჭიროების შემთხვევაში, ადგილობრივ რესურსცენტრებში რეგისტრაციის პროცესის მხარდაჭერა.
პედაგოგების ლეგალიზაცია აქტუალურია მრავალი მიმართულებით:
- უცხო ენის მასწავლებლები: მშობლიური ენის მატარებელი (Native Speaker) პედაგოგები, რომლებიც ასწავლიან ინგლისურს, გერმანულს ან სხვა ენებს კერძო სკოლებში.
- უნივერსიტეტის პროფესორები: მოწვეული ლექტორები, რომლებიც კითხულობენ სალექციო კურსებს საერთაშორისო პროგრამებზე.
- საერთაშორისო სკოლების პერსონალი: IB (International Baccalaureate) ან სხვა საერთაშორისო პროგრამების ავტორიზებული სკოლების უცხოელი მასწავლებლები.
- სპორტისა და ხელოვნების ინსტრუქტორები: უცხოელი მწვრთნელები ან ხელოვნების პედაგოგები, რომლებიც დასაქმებულნი არიან სპეციალიზებულ სასწავლებლებში.
პედაგოგების შრომითი მიგრაცია რეგულირდება „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონით და „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონით. მნიშვნელოვანი შეღავათი დაწესებულია საქართველოს მთავრობის დადგენილებით №280: საგანმანათლებლო დაწესებულებებს მოეთხოვებათ მხოლოდ 35,000 ლარის წლიური ბრუნვა თითოეულ უცხოელ დასაქმებულზე, ნაცვლად სტანდარტული 50,000 ლარისა. ეს ხელს უწყობს განათლების ინტერნაციონალიზაციას. თუმცა, აკადემიურ თანამდებობებზე დასაქმებისთვის აუცილებელია დიპლომის ნამდვილობის დადასტურება, რასაც განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს.
პროცესი იწყება პედაგოგის კვალიფიკაციის შემოწმებით და დიპლომის თარგმნა-აპოსტილით. შემდეგ ხდება დიპლომის აღიარება (თუ საჭიროა). პარალელურად ფორმდება შრომითი ხელშეკრულება, სადაც ხელფასი უნდა აკმაყოფილებდეს საარსებო მინიმუმის ხუთმაგ ოდენობას. სკოლა გასცემს ცნობას ბრუნვის შესახებ. იურისტი ავსებს განაცხადს და ტვირთავს დოკუმენტებს სააგენტოს პორტალზე. ბინადრობის მოწმობის გაცემა ჩვეულებრივ ხდება 30 დღის ვადაში.
საგანმანათლებლო სფეროს სპეციფიკა მოითხოვს არა მხოლოდ საიმიგრაციო, არამედ საგანმანათლებლო სამართლის ცოდნას. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ გაუგებრობები კვალიფიკაციის აღიარების პროცესში, რაც ხშირად ხდება ბინადრობის შეფერხების მიზეზი. ჩვენ ვუზრუნველყოფთ, რომ თქვენი სკოლის ან უნივერსიტეტის HR პროცესები იყოს გამართული და კანონთან შესაბამისი.