შესავალი: კომერციული ავიაციის სტანდარტები
კომერციული საჰაერო ხომალდის რეგისტრაცია არის კომპლექსური მარეგულირებელი პროცესი, რომელიც განსხვავდება კერძო თვითმფრინავის რეგისტრაციისგან თავისი სიმკაცრითა და მოთხოვნებით. კომერციული ავიაცია მოიცავს მგზავრთა გადაყვანას, ტვირთის გადაზიდვასა და სხვა ფასიან საავიაციო სამუშაოებს. ამ შემთხვევაში, ხომალდის რეგისტრაცია მჭიდროდ არის დაკავშირებული ავიაკომპანიის „საჰაერო ხომალდის ექსპლუატანტის სერტიფიკატთან“ (AOC). საქართველოში მოქმედი ავიაკომპანიებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, რომ მათი ფლოტი აკმაყოფილებდეს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს (GCAA) და საერთაშორისო ორგანიზაციების (ICAO, EASA) უსაფრთხოების სტანდარტებს. რეგისტრაციის პროცესი მოიცავს არა მხოლოდ ბორტის ნომრის მინიჭებას, არამედ საექსპლუატაციო სპეციფიკაციების დამტკიცებას, ტექნიკური მომსახურების პროგრამის შეთანხმებასა და ეკიპაჟის კვალიფიკაციის დადასტურებას. ეს სერვისი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი კომერციული ლაინერი ლეგალურად აფრინდეს და განახორციელოს რეისები.
რას მოიცავს კომერციული რეგისტრაციის მომსახურება?
მომსახურება ფარავს ტექნიკურ და სამართლებრივ ასპექტებს, რომლებიც აუცილებელია ხომალდის კომერციულ ექსპლუატაციაში ჩასაშვებად. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- რეგისტრაციის განაცხადის მართვას: დოკუმენტაციის სრული პაკეტის მომზადებას სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოსთვის, AOC-ში ცვლილებების შეტანის ჩათვლით.
- ლიზინგის ხელშეკრულებების (Dry/Wet Lease) რეგისტრაციას: საოპერაციო ლიზინგის რთული სქემების სამართლებრივ გაფორმებას და რეგისტრირებას.
- ტექნიკური დოკუმენტაციის აუდიტს: ხომალდის ტექნიკური ჟურნალების, რემონტის ისტორიისა და მოდიფიკაციების შესაბამისობის შემოწმებას ქართულ რეგულაციებთან.
- რადიო სადგურის ლიცენზიის მოპოვებას: კომუნიკაციების კომისიიდან ხომალდის რადიო აღჭურვილობის გამოყენების ნებართვის მიღებას.
- დაზღვევის პოლისის შემოწმებას: მგზავრთა, ტვირთისა და მესამე პირთა წინაშე პასუხისმგებლობის დაზღვევის შესაბამისობის დადასტურებას ევროპულ სტანდარტებთან (EC 785/2004).
- ხმაურის სერტიფიკატის მიღებას: ხომალდის ხმაურის დონის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის დამადასტურებელი დოკუმენტის მოპოვებას.
ხშირი სცენარია ახალი ავიაკომპანიის შექმნა (Start-up): მათ სჭირდებათ მინიმუმ ერთი ხომალდის რეგისტრაცია, რათა მიიღონ AOC. იურისტები და ტექნიკური კონსულტანტები მუშაობენ სინქრონულად, რათა რეგისტრაცია და სერტიფიცირება მოხდეს პარალელურ რეჟიმში. მეორე სცენარია ფლოტის გაფართოება: არსებულ ავიაკომპანიას შემოჰყავს ახალი ტიპის ხომალდი (მაგ. Airbus A320-ის შემდეგ Boeing 737). ეს მოითხოვს არა მარტო რეგისტრაციას, არამედ საექსპლუატაციო სპეციფიკაციების განახლებას. მესამე შემთხვევაა „სველი ლიზინგი“ (Wet Lease): ქართულ ავიაკომპანიას სეზონურად სჭირდება დამატებითი ხომალდი ეკიპაჟით უცხოეთიდან. ამ დროს ხდება დროებითი დაშვების ან რეგისტრაციის სპეციალური პროცედურების გავლა.
კომერციული ხომალდების რეგისტრაცია მკაცრად რეგულირდება საქართველოს საჰაერო კოდექსით და სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს დირექტორის ბრძანებებით (განსაკუთრებით, „საჰაერო ხომალდის ექსპლუატანტის სერტიფიცირების წესებით“). საქართველო აღიარებს EASA-ს (ევროპის საავიაციო უსაფრთხოების სააგენტო) სტანდარტებს, რაც ნიშნავს, რომ კომერციული ხომალდი უნდა აკმაყოფილებდეს ევროპულ უსაფრთხოების ნორმებს. გარდა ამისა, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი არეგულირებს საჰაერო გადაყვანა-გადაზიდვის ნებართვებს. საერთაშორისო ფრენებისთვის აუცილებელია ICAO-ს დანართების (Annexes) მოთხოვნების დაცვა.
პროცესი: რეგისტრაციის ეტაპები
პროცესი იწყება განზრახვის ოქმის (Letter of Intent) წარდგენით სააგენტოში. შემდეგ ავიაკომპანია წარადგენს ხომალდის დოკუმენტაციას და ლიზინგის ხელშეკრულებას. სააგენტო ნიშნავს ინსპექტორებს, რომლებიც ამოწმებენ ხომალდს (Airworthiness Review). პარალელურად, იურისტები აგვარებენ საბაჟო და საგადასახადო საკითხებს (იმპორტის დღგ-ს გადახდა ან დროებითი შემოტანა). წარმატებული ინსპექტირების შემდეგ გაიცემა რეგისტრაციის მოწმობა და ვარგისიანობის სერტიფიკატი. ბოლო ეტაპზე ხომალდი შეჰყავთ ავიაკომპანიის AOC-ის დანართში, რის შემდეგაც მას შეუძლია კომერციული რეისების შესრულება.
კომერციული ხომალდის რეგისტრაცია არ არის მხოლოდ ქაღალდების შევსება; ეს არის მრავალშრიანი პროცესი, რომელიც მოითხოვს იურიდიულ, ტექნიკურ და ოპერაციულ ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც უმუშავიათ წამყვან ავიაკომპანიებთან და იციან, როგორ აირიდონ თავიდან ბიუროკრატიული შეფერხებები. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი ხომალდი დროულად ჩადგეს მწყობრში და დაიწყოს შემოსავლის მოტანა. ენდეთ პროფესიონალებს, რათა თქვენი ბიზნესი აფრინდეს.