აქვს თუ არა უფლება პორტის კაპიტანს დააკავოს გემი?
დიახ, პორტის კაპიტანს აქვს უფლება დააკავოს გემი, თუ ის საფრთხეს უქმნის ნაოსნობის უსაფრთხოებას ან გარემოს, ასევე ჯარიმის უზრუნველყოფის მიზნით.
როგორ გავასაჩივრო პორტის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილება?
გასაჩივრება ხდება ჯერ ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში (საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო), შემდეგ კი სასამართლოში.
რა დოკუმენტებია საჭირო პორტში შესვლის ნებართვისთვის?
საჭიროა გემის სერტიფიკატები, ეკიპაჟის სიები, ტვირთის დოკუმენტაცია და სხვა ფორმები, რომლებსაც აგენტი წარადგენს.
ეხმარება თუ არა იურისტი ლიცენზიის მიღებაში?
დიახ, იურისტი ამზადებს განაცხადს და თანმხლებ დოკუმენტაციას, რაც ზრდის ლიცენზიის დროულად მიღების შანსს.
პორტის ადმინისტრაციასთან (Port Authority) ურთიერთობა საზღვაო სამართლის ერთ-ერთი ყველაზე სპეციფიკური და რთული ნაწილია. საქართველოში პორტის ადმინისტრაციული ფუნქციები გადანაწილებულია სახელმწიფო უწყებებსა (მაგ. საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო) და კერძო ოპერატორებს (მაგ. APM Terminals Poti, Batumi International Container Terminal) შორის. ამ სტრუქტურებთან ეფექტური კომუნიკაცია, ნებართვების მიღება და ადმინისტრაციული დავების მართვა მოითხოვს პროცედურების ღრმა ცოდნას. ეს სერვისი გულისხმობს კლიენტის ინტერესების წარმოდგენას პორტის ადმინისტრაციისა და სახელმწიფო ზედამხედველობის ორგანოების წინაშე, რათა უზრუნველყოფილი იყოს გემებისა და ტვირთების შეუფერხებელი მოძრაობა და დაცული იყოს ბიზნესის კანონიერი უფლებები.
რას მოიცავს პორტის ადმინისტრაციასთან ურთიერთობის სერვისი?
მომსახურება ფარავს ყველა სახის ადმინისტრაციულ და სამართლებრივ ურთიერთობას პორტის მმართველ რგოლებთან. ძირითადი მიმართულებებია:
• ლიცენზიები და ნებართვები: პორტში საქმიანობისთვის საჭირო ლიცენზირების პროცესის მართვა, მათ შორის აგენტირების, ბუნკირების ან სხვა დამხმარე მომსახურების ნებართვების მოპოვება.
• ადმინისტრაციული წარმოება: წარმომადგენლობა პორტის ზედამხედველობის სამსახურში ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეებზე (ჯარიმები, გაფრთხილებები).
• გემის დაკავება და გათავისუფლება: იურიდიული დახმარება გემის დაკავების (Arrest/Detention) შემთხვევაში, მოლაპარაკებები ადმინისტრაციასთან და გემის გათავისუფლების პროცედურების (მაგ. საბანკო გარანტიის წარდგენა) უზრუნველყოფა.
• პორტის წესების ინტერპრეტაცია: კონსულტაცია პორტის სპეციფიკურ შიდა განაწესებთან დაკავშირებით და მათი პრაქტიკული იმპლემენტაცია.
• დავების მოგვარება: პორტის ადმინისტრაციის უკანონო ქმედებების ან გადაწყვეტილებების გასაჩივრება ზემდგომ ორგანოში ან სასამართლოში.
პორტის ადმინისტრაციასთან დაკავშირებული საკითხები ხშირად კრიზისულ ხასიათს ატარებს:
• გემის ადმინისტრაციული დაკავება: როდესაც პორტის კაპიტანი აკავებს გემს ტექნიკური გაუმართავობის ან გარემოს დაცვითი დარღვევის გამო.
• ტვირთის გატანის შეფერხება: როდესაც პორტის ოპერატორი უსაფუძვლოდ აყოვნებს ტვირთს საბუთების ხარვეზის ან დავალიანების მიზეზით.
• ინფრასტრუქტურის გამოყენების შეზღუდვა: დავები ნავმისადგომის ან ამწეების გამოყოფის რიგითობასთან დაკავშირებით, რაც იწვევს გემის მოცდენას.
• შესვლის/გასვლის ნებართვები: პრობლემები გემის ფორმალობებთან (Free Pratique) დაკავშირებით, რაც აფერხებს პორტში შესვლას.
• ავარიული სიტუაციები: პორტის აკვატორიაში მომხდარი შეჯახების ან დაზიანების გამოძიებაში მონაწილეობა და ინტერესების დაცვა ადმინისტრაციის წინაშე.
პორტის ადმინისტრაციის უფლებამოსილებები და მუშაობის წესი რეგულირდება საქართველოს საზღვაო კოდექსით და საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით. ეს უკანასკნელი განსაზღვრავს ადმინისტრაციული წარმოების წესებს და მოქალაქეთა უფლებებს სახელმწიფო ორგანოებთან ურთიერთობისას. ასევე მნიშვნელოვანია კანონი "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ".
პორტის კაპიტნის სამსახური (Harbour Master), რომელიც პასუხისმგებელია ნაოსნობის უსაფრთხოებაზე, მოქმედებს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს დებულების საფუძველზე. ნებისმიერი ადმინისტრაციული აქტი, რომელსაც გამოსცემს პორტის ხელისუფლება, ექვემდებარება გასაჩივრებას კანონით დადგენილი წესით.
იურისტი პირველ რიგში შეისწავლის ადმინისტრაციული ორგანოს მოქმედების კანონიერებას. თუ საქმე ეხება ნებართვის მიღებას, სპეციალისტები მოამზადებენ სრულ დოკუმენტაციას, რათა თავიდან აიცილოთ ბიუროკრატიული შეფერხებები. დავის შემთხვევაში, იურისტი უზრუნველყოფს ოფიციალურ კომუნიკაციას, საჩივრის მომზადებას და საჭიროების შემთხვევაში, სასამართლოში სარჩელის შეტანას. მთავარი მიზანია დროის დაზოგვა და ადმინისტრაციული ბარიერების სწრაფი გადალახვა.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები კარგად იცნობენ საქართველოს საზღვაო ადმინისტრაციულ სისტემას "შიგნიდან". მათ აქვთ გამოცდილება როგორც მარეგულირებელ ორგანოებთან, ისე კერძო პორტის ოპერატორებთან ურთიერთობაში. პორტის ადმინისტრაციასთან დავა ან მოლაპარაკება მოითხოვს დიპლომატიას და კანონის ზედმიწევნით ცოდნას. იპოვეთ თქვენი ინტერესების დამცველი Legal.ge-ზე და მართეთ ადმინისტრაციული პროცესები პროფესიონალების დახმარებით.