საჰაერო მგზავრობისას შეფერხებები სამწუხარო რეალობაა, მაგრამ მგზავრებს უნდა ახსოვდეთ, რომ მათ კანონი იცავს. საქართველო, ევროკავშირთან ერთიანი საავიაციო სივრცის შეთანხმების ფარგლებში, დიდწილად იზიარებს ევროპულ სტანდარტებს მგზავრთა უფლებების დაცვის კუთხით. რეისის დაგვიანების პრეტენზიები (Flight Delay Claims) ეხება მგზავრის უფლებას, მიიღოს კომპენსაცია, მომსახურება და დახმარება ავიაკომპანიისგან ფრენის დაგვიანების, გაუქმების ან ჩასხდომაზე უარის თქმის შემთხვევაში. ბევრი მგზავრი არ იყენებს ამ უფლებას ინფორმაციის ნაკლებობის ან ბიუროკრატიული პროცედურების სირთულის გამო.
რას მოიცავს რეისის დაგვიანების პრეტენზიების მომსახურება?
ამ სფეროში სპეციალიზებული იურისტები და კომპანიები ეხმარებიან მგზავრებს ავიაკომპანიებისგან კუთვნილი კომპენსაციის მიღებაში. მომსახურება მოიცავს:
- საქმის შესწავლა და შეფასება: იმის დადგენა, ეკუთვნის თუ არა მგზავრს კომპენსაცია კონკრეტულ სიტუაციაში (მაგ. დაგვიანების ხანგრძლივობისა და მიზეზის მიხედვით).
- ოფიციალური პრეტენზიის მომზადება: ავიაკომპანიისთვის იურიდიულად გამართული საჩივრის (Claim) გაგზავნა შესაბამისი მტკიცებულებებით (ბილეთები, ჩასხდომის ტალონები, დაგვიანების დამადასტურებელი საბუთები).
- მოლაპარაკება ავიაკომპანიასთან: ავიაკომპანიის იურიდიულ დეპარტამენტთან კომუნიკაცია, რომელიც ხშირად ცდილობს პასუხისმგებლობის არიდებას "საგანგებო გარემოებების" მოშველიებით.
- საჩივარი მარეგულირებელთან: კომპენსაციაზე უარის შემთხვევაში, საჩივრის წარდგენა სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში ან მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესაბამის უწყებაში.
- სასამართლო წარმომადგენლობა: საჭიროების შემთხვევაში, სარჩელის შეტანა სასამართლოში კომპენსაციისა და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
კომპენსაციის მოთხოვნის უფლება დგება შემდეგ შემთხვევებში:
- ხანგრძლივი დაგვიანება: რეისი დაგვიანდა 3 საათზე მეტით დანიშნულების ადგილზე ჩასვლისას, და მიზეზი ავიაკომპანიის კონტროლს ექვემდებარებოდა (მაგ. ტექნიკური გაუმართაობა).
- რეისის გაუქმება: ავიაკომპანიამ გააუქმა რეისი გაფრენამდე 14 დღეზე ნაკლები ვადით ადრე და არ შესთავაზა ალტერნატიული მარშრუტი.
- ჩასხდომაზე უარი (Denied Boarding): მგზავრს უარი უთხრეს თვითმფრინავში ასვლაზე ადგილების ზედმეტი გაყიდვის (Overbooking) გამო, მიუხედავად იმისა, რომ მას ჰქონდა ვალიდური ბილეთი.
- დაგვიანებული გადაჯდომა: პირველი რეისის დაგვიანების გამო მგზავრმა ვერ მოასწრო გადაჯდომა მეორე რეისზე (თუ ბილეთი ერთიანი ჯავშანი იყო).
საქართველოში მგზავრთა უფლებები დაცულია საქართველოს საჰაერო კოდექსით და სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს დირექტორის ბრძანებით "საჰაერო გადაყვანისას მგზავრთა უფლებების დაცვის შესახებ". ეს რეგულაცია თითქმის იდენტურია ევროკავშირის Regulation (EC) No 261/2004-ისა. კანონმდებლობა განსაზღვრავს კომპენსაციის ოდენობას (250-დან 600 ევრომდე ეკვივალენტი ლარში), რომელიც დამოკიდებულია ფრენის მანძილზე. ასევე, კანონი ავალდებულებს ავიაკომპანიას, უზრუნველყოს მგზავრი საკვებით, სასმელით და სასტუმროთი ხანგრძლივი ლოდინის დროს.
კომპენსაციის მიღების პროცესი შემდეგია:
- დოკუმენტაციის შეგროვება: მგზავრი აგროვებს ბილეთს, ჩასხდომის ტალონს და ქვითრებს გაწეული ხარჯებისთვის (საკვები, სასტუმრო).
- უფლებამოსილების გადაცემა: კლიენტი აფორმებს ხელშეკრულებას იურისტთან ან სპეციალიზებულ კომპანიასთან ინტერესების წარმოდგენაზე.
- პრეტენზიის წარდგენა: იურისტი ამზადებს დასაბუთებულ პრეტენზიას და უგზავნის ავიაკომპანიას.
- შედეგი: ავიაკომპანია ან აკმაყოფილებს მოთხოვნას, ან იძლევა დასაბუთებულ უარს. უარის შემთხვევაში პროცესი გრძელდება მარეგულირებელთან ან სასამართლოში.
- ანაზღაურება: დადებითი შედეგის შემთხვევაში, კომპენსაცია ირიცხება მგზავრის ანგარიშზე (მომსახურების საკომისიოს გამოკლებით).
ავიაკომპანიები ხშირად იყენებენ რთულ იურიდიულ ტერმინოლოგიას და აჭიანურებენ პასუხებს, რათა თავი აარიდონ გადახდას. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებმაც იციან, როგორ აიძულონ ავიაკომპანიები შეასრულონ კანონით დაკისრებული ვალდებულებები. ჩვენს პლატფორმაზე რეგისტრირებული იურისტები დაგეხმარებიან თქვენი უფლებების ეფექტურად დაცვაში და მაქსიმალური კომპენსაციის მიღებაში ზედმეტი ნერვიულობის გარეშე. ნუ აჩუქებთ თქვენს კომპენსაციას ავიაკომპანიას — იმოქმედეთ Legal.ge-სთან ერთად.