საადმირალო (საზღვაო) დავები
რა საფუძვლით შეიძლება გემის დაპატიმრება საქართველოში?
გემის დაპატიმრება შესაძლებელია მხოლოდ "საზღვაო მოთხოვნის" (Maritime Claim) საფუძველზე, როგორიცაა ტვირთის დაზიანება, ეკიპაჟის ხელფასი, პორტის გადასახადები, შეჯახება და სხვა, რაც გაწერილია საზღვაო კოდექსში.
შეიძლება თუ არა გემის გათავისუფლება ფულის გადახდის გარეშე?
გემის გათავისუფლება შესაძლებელია სათანადო ალტერნატიული უზრუნველყოფის წარდგენით, როგორიცაა საბანკო გარანტია ან P&I კლუბის საგარანტიო წერილი (Letter of Undertaking).
რამდენად სწრაფად ხდება გემის დაპატიმრება?
სწორი იურიდიული მომზადების შემთხვევაში, სასამართლო განჩინების მიღება და კაპიტნის ინფორმირება შესაძლებელია 24-48 საათის განმავლობაში, ზოგჯერ უფრო სწრაფადაც.
ვინ იხდის გემის დგომის ხარჯებს დაპატიმრების დროს?
თავდაპირველად ხარჯები ეკისრება გემთმფლობელს, თუმცა იძულებითი გაყიდვის შემთხვევაში, პორტის და ეკიპაჟის ხარჯები პრიორიტეტულად იფარება აუქციონის თანხიდან.
საადმირალო (საზღვაო) დავები (Admiralty Litigation) წარმოადგენს სამოქალაქო სამართალწარმოების უაღრესად სპეციალიზებულ სფეროს, რომელიც ეხება გემებთან, ნაოსნობასა და საზღვაო ვაჭრობასთან დაკავშირებულ კონფლიქტებს. ჩვეულებრივი სასამართლო დავებისგან განსხვავებით, საადმირალო პროცესები ხასიათდება სპეციფიკური პროცედურებით, როგორიცაა გემის დაპატიმრება (Arrest of Ship) სარჩელის უზრუნველყოფის მიზნით, საზღვაო გირავნობის (Maritime Lien) აღსრულება და საერთაშორისო იურისდიქციის საკითხები. საქართველოს პორტებში (ფოთი, ბათუმი) გემების ინტენსიური მიმოსვლის გამო, ხშირია დავები მომწოდებლებს, ეკიპაჟს, ტვირთმფლობელებსა და გემთმფლობელებს შორის, რაც მოითხოვს სწრაფ და ეფექტურ იურიდიულ რეაგირებას.
რას მოიცავს საადმირალო დავების მომსახურება?
საადმირალო ლიტიგაციის სპეციალისტები უზრუნველყოფენ კლიენტების ინტერესების დაცვას სასამართლოსა და არბიტრაჟში შემდეგ საკითხებზე:
• გემის დაპატიმრება და გათავისუფლება: ვალდებულების შესრულების უზრუნველსაყოფად გემის დაკავება (Arrest in rem) ან დაკავებული გემის გათავისუფლება ფულადი გარანტიის (P&I Club Letter of Undertaking) სანაცვლოდ.
• საზღვაო მოთხოვნები: დავები, რომლებიც გამომდინარეობს გემების შეჯახებიდან, ტვირთის დაზიანებიდან, გადარჩენის (Salvage) ოპერაციებიდან და ბუქსირების ხელშეკრულებებიდან.
• ეკიპაჟის მოთხოვნები: მეზღვაურთა ხელფასების დავალიანებისა და ჯანმრთელობის დაზიანების ანაზღაურების მოთხოვნები, რომლებსაც პრივილეგირებული საზღვაო მოთხოვნის სტატუსი აქვთ.
• მომწოდებელთა დავები: გემისთვის მიწოდებული საწვავის (Bunkers), წყლის, სურსათისა და მომსახურების საფასურის გადაუხდელობა.
• იძულებითი აუქციონი: სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულება გემის იძულებითი გაყიდვის გზით ვალების დასაფარად.
საადმირალო დავები ხშირად წარმოიშობა კრიტიკულ სიტუაციებში:
• საწვავის დავალიანება: გემი შემოვიდა ფოთის პორტში, მაგრამ ბუნკერის მომწოდებელმა დააყადაღა იგი წინა პორტში გადაუხდელი საწვავის გამო. გემთმფლობელს სჭირდება სასწრაფო იურიდიული დახმარება გემის გასათავისუფლებლად.
• შეჯახება აკვატორიაში: მანევრირებისას ორი გემი შეეჯახა ერთმანეთს. საჭიროა ზარალის შეფასება, პასუხისმგებლობის განსაზღვრა და სარჩელის შეტანა.
• ტვირთის დაზიანება: ტვირთმფლობელმა აღმოაჩინა, რომ ტვირთი დაზიანებულია ზღვის წყლით. მას სჭირდება გემის დაკავება ზარალის ანაზღაურების გარანტიისთვის, სანამ გემი დატოვებს საქართველოს ტერიტორიულ წყლებს.
• მიტოვებული ეკიპაჟი: გემთმფლობელი გაკოტრდა და ეკიპაჟი მიატოვა პორტში უხელფასოდ. იურისტებმა უნდა აღძრან საქმე გემის გაყიდვისა და ხელფასების ამოღების მიზნით.
საადმირალო დავები საქართველოში რეგულირდება საქართველოს საზღვაო კოდექსით და საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით. გემის დაპატიმრების საკითხებში საქართველო მიჰყვება 1952 წლის გემების დაპატიმრების შესახებ საერთაშორისო კონვენციის პრინციპებს (თუმცა პირდაპირ რატიფიცირებული არ აქვს, შიდა კანონმდებლობა ასახავს მის სულისკვეთებას). საზღვაო კოდექსი განსაზღვრავს "საზღვაო მოთხოვნების" ჩამონათვალს, რომელთა საფუძველზეც შესაძლებელია გემის დაპატიმრება. სასამართლოში საქმის წარმოებისას ხშირად გამოიყენება უცხოური სამართლის (ძირითადად ინგლისური) ნორმებიც, თუ მხარეებს კონტრაქტში ასეთი არჩევანი აქვთ გაკეთებული.
ლიტიგაციის პროცესი მოიცავს:
1. სარჩელის უზრუნველყოფა: სასამართლოსთვის მიმართვა გემის დაპატიმრების შუამდგომლობით (ხშირად ex parte - მოპასუხის დაუსწრებლად).
2. დაპატიმრების აღსრულება: საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოსა და ნავსადგურის კაპიტნის ინფორმირება გემის გასვლის აკრძალვის შესახებ.
3. არსებითი განხილვა: დავის განხილვა სასამართლოში, მტკიცებულებების (გემის ჟურნალები, ექსპერტიზა) წარდგენა.
4. მორიგება ან აღსრულება: საქმის დასრულება მორიგებით (გარანტიის წარმოდგენა) ან გემის აუქციონზე გაყიდვით.
საადმირალო დავები მოითხოვს მყისიერ რეაგირებას — გემმა შეიძლება დატოვოს პორტი რამდენიმე საათში და თქვენი მოთხოვნა დაუცველი დარჩეს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას სპეციალიზებულ საზღვაო ადვოკატებზე, რომლებმაც იციან პორტის კაპიტანთან და სასამართლოსთან ოპერატიული მუშაობის სპეციფიკა. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იპოვით პროფესიონალებს, რომლებიც ეფექტურად დაიცავენ თქვენს ინტერესებს რთულ საზღვაო დავებში.