საერთაშორისო საზღვაო კონვენციები წარმოადგენს გლობალური საზღვაო სამართლის ხერხემალს, რომელიც არეგულირებს ნაოსნობის უსაფრთხოებას, გარემოს დაცვას, მეზღვაურთა უფლებებსა და კომერციულ ურთიერთობებს. საქართველო, როგორც საზღვაო ქვეყანა და საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციის (IMO) წევრი, ვალდებულია დაიცვას და აღასრულოს ის ძირითადი კონვენციები, რომლებზეც მიერთებულია. ეს სფერო მოიცავს კომპლექსურ რეგულაციებს, რომლებიც გავლენას ახდენს გემთმფლობელებზე, პორტებზე, საკრუინგო კომპანიებსა და მეზღვაურებზე. საერთაშორისო საზღვაო კონვენციებთან შესაბამისობა კრიტიკულია ქართული დროშის ქვეშ მცურავი გემებისთვის და საქართველოს პორტებში შემოსული უცხოური გემებისთვის, რათა თავიდან იქნეს აცილებული გემების დაკავება, ჯარიმები და კომერციული ზარალი.
რას მოიცავს საზღვაო კონვენციებთან დაკავშირებული მომსახურება?
იურიდიული მომსახურება ამ მიმართულებით გულისხმობს კონსულტაციას და პრაქტიკულ დახმარებას საერთაშორისო სტანდარტების იმპლემენტაციაში. სპეციალისტები მუშაობენ შემდეგი ძირითადი კონვენციების ჭრილში:
- SOLAS (კონვენცია ზღვაზე სიცოცხლის უსაფრთხოების შესახებ): გემის ტექნიკური უსაფრთხოების, აღჭურვილობისა და კონსტრუქციის სტანდარტების დაცვის მონიტორინგი და სერტიფიცირების პროცესში სამართლებრივი მხარდაჭერა.
- MARPOL (კონვენცია გემებიდან დაბინძურების აღკვეთის შესახებ): გარემოსდაცვითი რეგულაციების შესრულება, ნარჩენების მართვის გეგმების შედგენა და დავების წარმოება ზღვის დაბინძურების ბრალდებებზე.
- STCW (კონვენცია მეზღვაურთა მომზადების შესახებ): მეზღვაურთა სერტიფიცირების, დიპლომირებისა და კომპეტენციის დადასტურების სამართლებრივი ასპექტები, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საკრუინგო კომპანიებისთვის.
- MLC (საზღვაო შრომის კონვენცია): მეზღვაურთა შრომითი უფლებების, ხელფასების, რეპატრიაციისა და სოციალური დაცვის საკითხების რეგულირება.
- ბალასტური წყლების მართვის კონვენცია (BWM): ბალასტური წყლების მართვის სისტემების დანერგვასთან დაკავშირებული მარეგულირებელი მოთხოვნების დაცვა.
პრაქტიკაში საერთაშორისო კონვენციების დარღვევა ან არასწორი ინტერპრეტაცია იწვევს სერიოზულ პრობლემებს:
- გემის დაკავება (Port State Control): საქართველოს ან უცხოურ პორტში გემის დაკავება SOLAS-ის ან MARPOL-ის დარღვევების გამო. იურისტის ჩართულობა საჭიროა გემის სწრაფად გასათავისუფლებლად და ჯარიმების შესამცირებლად.
- ნავთობის დაღვრა: პორტის აკვატორიაში ნავთობის ჩაღვრის შედეგად დაკისრებული უზარმაზარი ჯარიმები და სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა, რაც მოითხოვს დაცვას საერთაშორისო კონვენციების (CLC/Fund Conventions) საფუძველზე.
- მეზღვაურთა ხელფასების დავა: MLC კონვენციის დარღვევა გემთმფლობელის მიერ, როდესაც ეკიპაჟი ითხოვს კუთვნილ ანაზღაურებას და რეპატრიაციას.
- სერტიფიცირების პრობლემები: გემისთვის კლასის ან კონვენციური სერტიფიკატების შეჩერება საკლასიფიკაციო საზოგადოების მიერ, რაც მოითხოვს სამართლებრივ რეაგირებას.
საქართველოში საერთაშორისო კონვენციების იმპლემენტაცია ხდება საქართველოს საზღვაო კოდექსის, "საზღვაო სივრცის შესახებ" საქართველოს კანონისა და საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს ნორმატიული აქტების მეშვეობით. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, რატიფიცირებულ საერთაშორისო ხელშეკრულებებს (როგორიცაა SOLAS, MARPOL, MLC) აქვს უპირატესი იურიდიული ძალა შიდა კანონმდებლობასთან მიმართებით. თუმცა, აღსრულების მექანიზმები და ადმინისტრაციული სანქციები გაწერილია საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში და გარემოსდაცვით კანონმდებლობაში. გემების რეგისტრაციისა და დროშის კონტროლის საკითხებს ზედამხედველობს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სსიპ საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო.
საერთაშორისო საზღვაო კონვენციებთან დაკავშირებული მომსახურება მოიცავს:
- აუდიტი და შეფასება: გემთმფლობელის ან ოპერატორის საქმიანობის შესაბამისობის შემოწმება საერთაშორისო კონვენციებთან.
- დოკუმენტაციის მომზადება: სავალდებულო ჟურნალების, გეგმების (მაგ. SOPEP) და პროცედურული დოკუმენტების სამართლებრივი გამართვა.
- წარმომადგენლობა: კლიენტის ინტერესების დაცვა საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოში, ნავსადგურის სახელმწიფო კონტროლის (PSC) ინსპექტორებთან და სასამართლოში.
- დავების მოგვარება: საერთაშორისო საზღვაო დავებში მონაწილეობა და მედიაცია, განსაკუთრებით უცხოურ კონტრაგენტებთან.
- ტრენინგი და კონსულტაცია: პერსონალის ინფორმირება ახალი რეგულაციებისა და საკანონმდებლო ცვლილებების შესახებ.
საერთაშორისო საზღვაო სამართალი ვიწრო და სპეციფიკური დარგია, რომელიც მოითხოვს არა მხოლოდ ქართული კანონმდებლობის, არამედ გლობალური კონვენციების ღრმა ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას კვალიფიციურ საზღვაო იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება IMO-ს რეგულაციებთან და საზღვაო ინდუსტრიის გამოწვევებთან მუშაობაში. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ შეძლებთ იპოვოთ ექსპერტები, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი გემებისა და ბიზნესის შეუფერხებელ ოპერირებას საერთაშორისო წყლებში.