საჰაერო ოპერატორის სერტიფიკატი
რა ღირს AOC-ის აღება საქართველოში?
სახელმწიფო მოსაკრებელი დამოკიდებულია საჰაერო ხომალდის წონაზე და ტიპზე. ამას ემატება იურიდიული და ტექნიკური კონსულტაციის ხარჯები, რაც ინდივიდუალურია.
რამდენი ხანი სჭირდება სერტიფიკატის მიღებას?
ოფიციალურად პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს 90 დღემდე, თუმცა პრაქტიკაში დოკუმენტაციის მომზადებას და ხარვეზების გასწორებას ხშირად 4-6 თვე სჭირდება.
რა ძირითადი პოზიციებია სავალდებულო ავიაკომპანიაში?
აუცილებელია გყავდეთ პასუხისმგებელი ხელმძღვანელი (Accountable Manager), ფრენების მენეჯერი, ტექნიკური მენეჯერი, ეკიპაჟების ტრენინგის მენეჯერი და უსაფრთხოების მენეჯერი.
შეუძლია თუ არა AOC-ის მფლობელს ფრენა ევროპაში?
დიახ, ქართული AOC აღიარებულია საერთაშორისო დონეზე, თუმცა ევროპაში რეგულარული ფრენებისთვის დამატებით საჭიროა EASA-ს მესამე ქვეყნის ოპერატორის (TCO) ავტორიზაცია.
საჰაერო ოპერატორის სერტიფიკატი (AOC): ავიაკომპანიის სერტიფიცირების გზამკვლევი
საჰაერო ოპერატორის სერტიფიკატი (Air Operator Certificate - AOC) არის უმთავრესი დოკუმენტი, რომელიც ანიჭებს კომპანიას უფლებას, განახორციელოს კომერციული საჰაერო გადაყვანა-გადაზიდვა. ეს არის ავიაკომპანიის "დაბადების მოწმობა", რომლის გარეშეც ოპერირება შეუძლებელია. AOC-ის მოპოვება საქართველოში რთული, მრავალეტაპიანი და ტექნიკურად დატვირთული პროცესია, რომელიც მოითხოვს მკაცრ შესაბამისობას სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს (GCAA) მოთხოვნებთან და საერთაშორისო სტანდარტებთან. სერტიფიკატი ადასტურებს, რომ ოპერატორს გააჩნია საჭირო პერსონალი, აქტივები და სისტემები ფრენების უსაფრთხოდ შესასრულებლად.
ეს სერვისი განკუთვნილია დამწყები ავიაკომპანიებისთვის (სტარტაპებისთვის), არსებული ოპერატორებისთვის, რომლებსაც სურთ სერტიფიკატის განახლება ან გაფართოება, და უცხოური ავიაკომპანიებისთვის, რომლებიც გეგმავენ საქართველოში შვილობილი კომპანიის დაფუძნებას. კვალიფიციური იურიდიული მხარდაჭერა ამ პროცესში კრიტიკულია, რადგან ნებისმიერმა შეცდომამ დოკუმენტაციაში შეიძლება გამოიწვიოს პროცესის თვეებით გაჭიანურება და მნიშვნელოვანი ფინანსური ზარალი.
რას მოიცავს AOC სერტიფიცირების მომსახურება?
AOC-ის მოპოვებაზე სპეციალიზებული იურისტები და კონსულტანტები კლიენტს სთავაზობენ სრულ მომსახურებას, რომელიც ფარავს სერტიფიცირების ხუთივე ფაზას:
• წინასწარი განაცხადის მომზადება: ბიზნეს-გეგმის, ფინანსური მდგრადობის დასაბუთებისა და მმართველობითი სტრუქტურის ჩამოყალიბება.
• სახელმძღვანელოების შემუშავება: სავალდებულო დოკუმენტაციის მომზადება: ფრენის ექსპლუატაციის სახელმძღვანელო (OM), ტექნიკური მომსახურების მართვის სახელმძღვანელო (CAME), უსაფრთხოების მართვის სისტემა (SMS).
• საკვანძო პერსონალის შერჩევა: დახმარება პასუხისმგებელი ხელმძღვანელების (Accountable Manager, Flight Operations Manager და ა.შ.) დამტკიცების პროცესში.
• დოკუმენტური აუდიტი: შიდა შემოწმება სააგენტოში განაცხადის შეტანამდე, რათა გამოირიცხოს შეუსაბამობები.
• საჩვენებელი ფრენის ორგანიზება: იურიდიული და ადმინისტრაციული მხარდაჭერა საჩვენებელი ფრენის დროს, რომელიც სერტიფიცირების საბოლოო ეტაპია.
• ოპერაციული სპეციფიკაციების ცვლილება: არსებულ სერტიფიკატში ცვლილებების შეტანა (ახალი ტიპის ხომალდის ან ახალი მარშრუტების დამატება).
AOC-თან დაკავშირებული იურიდიული დახმარება აუცილებელია შემდეგი სცენარების დროს:
• ახალი ავიაკომპანიის შექმნა: ინვესტორები აფუძნებენ ჩარტერულ ავიაკომპანიას და სჭირდებათ სრული იურიდიული თანხლება „ნულიდან“ სერტიფიკატის მიღებამდე.
• ფლოტის გაფართოება: ავიაკომპანია ამატებს განსხვავებული ტიპის საჰაერო ხომალდს (მაგ. Airbus-ის შემდეგ Boeing-ს), რაც მოითხოვს სახელმძღვანელოების გადახედვას და სერტიფიკატის განახლებას.
• სერტიფიკატის შეჩერება: უსაფრთხოების აუდიტის შედეგად სააგენტომ შეუჩერა კომპანიას AOC, და საჭიროა სასწრაფო რეაგირება ხარვეზების გამოსასწორებლად და უფლების აღსადგენად.
• უცხოური AOC-ის ვალიდაცია: უცხოურ კომპანიას სურს შეასრულოს სპეციფიკური სამუშაოები საქართველოში და სჭირდება მისი სერტიფიკატის აღიარება ადგილობრივი მარეგულირებლის მიერ.
• შერწყმა და გაერთიანება: ორი ავიაკომპანიის შერწყმისას საჭიროა სერტიფიკატების კონსოლიდაცია და ახალი სტრუქტურის დამტკიცება.
AOC-ის გაცემის სამართლებრივი საფუძველია საქართველოს საჰაერო კოდექსი და სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს დირექტორის ბრძანებები, კერძოდ „საჰაერო ხომალდის ექსპლუატანტის სერტიფიცირების წესი“. ეს წესი ეფუძნება ICAO-ს სტანდარტებს და ევროპულ რეგულაციებს (EASA AIR OPS). ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს ზოგად ადმინისტრაციულ ჩარჩოს. ფინანსური შემოწმების ნაწილში გამოიყენება ბუღალტრული აღრიცხვის საერთაშორისო სტანდარტები. უსაფრთხოების მართვის ნაწილში მოქმედებს „ფრენის უსაფრთხოების მართვის სისტემის წესი“.
AOC-ის მოპოვების პროცესი ხანგრძლივია (საშუალოდ 3-6 თვე). იურისტი/კონსულტანტი მუშაობს როგორც პროექტის მენეჯერი. პირველ ეტაპზე ხდება წინასწარი შეხვედრა სააგენტოსთან (Pre-application meeting), სადაც იურისტი წარადგენს განზრახულობათა დეკლარაციას. შემდეგი და ყველაზე შრომატევადი ეტაპია დოკუმენტაციის მომზადება — ასობით გვერდიანი სახელმძღვანელოების დაწერა ტექნიკურ ექსპერტებთან ერთად. იურისტი უზრუნველყოფს ამ დოკუმენტების სამართლებრივ გამართულობას. განაცხადის წარდგენის შემდეგ იურისტი მართავს კომუნიკაციას სააგენტოს ინსპექტორებთან, პასუხობს შენიშვნებს და კოორდინაციას უწევს ხარვეზების აღმოფხვრას. საბოლოოდ, წარმატებული საჩვენებელი ფრენის შემდეგ, იურისტი იბარებს სერტიფიკატს.
საჰაერო ოპერატორის სერტიფიკატის მოპოვება არის ერთ-ერთი ყველაზე რთული ბიუროკრატიული პროცედურა ბიზნესში. შეცდომებმა შეიძლება გამოიწვიოს უზარმაზარი ფინანსური დანაკარგი ავიაკომპანიის გაშვების დაგვიანების გამო. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იმ იშვიათ ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ AOC-ის მოპოვების რეალური პრაქტიკული გამოცდილება საქართველოში. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, გაიაროთ ეს რთული გზა მინიმალური სტრესით და გარანტირებული ხარისხით. დაიწყეთ თქვენი ავიაკომპანიის ისტორია Legal.ge-სთან ერთად.