ვერტმფრენის ავარიის სარჩელი
ვინ აგებს პასუხს Heli-skiing-ის დროს მომხდარ უბედურ შემთხვევაზე?
პასუხისმგებლობა ჩვეულებრივ ეკისრება ვერტმფრენის ოპერატორ კომპანიას, მიუხედავად იმისა, მოაწერეთ თუ არა ხელი პასუხისმგებლობის მოხსნის (waiver) დოკუმენტს.
სავალდებულოა თუ არა ვერტმფრენის დაზღვევა?
დიახ, საქართველოში კომერციული ვერტმფრენების ოპერატორები ვალდებულნი არიან დააზღვიონ მგზავრები და მესამე პირთა წინაშე პასუხისმგებლობა.
შეიძლება თუ არა მწარმოებლის წინააღმდეგ ჩივილი?
თუ გამოძიება დაადგენს, რომ ავარია გამოიწვია ქარხნულმა წუნმა ან დიზაინის ხარვეზმა, შესაძლებელია მწარმოებლის წინააღმდეგ სარჩელის შეტანა (Product Liability).
რა ხდება, თუ პილოტი დაიღუპა?
პილოტის გარდაცვალება არ ათავისუფლებს ავიაკომპანიას/ოპერატორს პასუხისმგებლობისგან. სამოქალაქო პასუხისმგებლობა მაინც კომპანიას ეკისრება.
ვერტმფრენის ექსპლუატაცია საქართველოში სულ უფრო პოპულარული ხდება, განსაკუთრებით მაღალმთიან რეგიონებში ტურიზმის (Heli-skiing), სამაშველო ოპერაციებისა და კერძო გადაადგილების მიზნით. თუმცა, ვერტმფრენი, როგორც სატრანსპორტო საშუალება, დაკავშირებულია მომეტებულ საფრთხესთან. ვერტმფრენის ავარიები ხშირად იწვევს მძიმე ფიზიკურ დაზიანებებს, ფატალურ შედეგებს ან მასშტაბურ მატერიალურ ზარალს. ასეთ შემთხვევებში სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხი უკიდურესად კომპლექსურია და მოითხოვს სპეციალიზებულ ცოდნას საავიაციო უსაფრთხოების, დაზღვევისა და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის სფეროებში.
რას მოიცავს ვერტმფრენის ავარიის სარჩელები?
სპეციალიზებული იურისტები მუშაობენ დაზარალებულებთან და მათ ოჯახებთან, რათა მიიღონ სამართლიანი ანაზღაურება. მომსახურება მოიცავს:
• პირადი დაზიანების სარჩელები: მგზავრების ან მესამე პირების მიერ მიღებული ფიზიკური დაზიანებების (მათ შორის მკურნალობის, რეაბილიტაციისა და შრომისუნარიანობის დაკარგვის) ანაზღაურება.
• სიცოცხლის მოსპობა (Wrongful Death): დაღუპულის ოჯახის წევრებისთვის კომპენსაციის მოთხოვნა მარჩენალის დაკარგვისა და მორალური ზიანისთვის.
• მესამე პირთა ქონებრივი ზიანი: კომპენსაცია იმ შემთხვევაში, თუ ვერტმფრენი ჩამოვარდა დასახლებულ პუნქტში ან დააზიანა სხვისი ქონება (სახლები, ინფრასტრუქტურა).
• სადაზღვევო დავები: დავა სადაზღვევო კომპანიებთან, რომლებიც ხშირად ცდილობენ უარი თქვან ანაზღაურებაზე პილოტის შეცდომის ან ტექნიკური რეგლამენტის დარღვევის მიზეზით.
გავრცელებული სიტუაციები და რისკები
საქართველოს რეალობაში ვერტმფრენის ინციდენტები ხშირად უკავშირდება:
• Heli-skiing ტურები: გუდაურსა და სვანეთში ტურისტული ფრენების დროს მომხდარი ინციდენტები, სადაც ხშირად რთული მეტეოროლოგიური პირობებია.
• სამშენებლო და სამონტაჟო სამუშაოები: ტვირთის გადაზიდვისას მომხდარი ავარიები, რამაც შეიძლება დააზიანოს მიწაზე მყოფი პერსონალი.
• ტექნიკური გაუმართაობა: ვერტმფრენის არასათანადო ტექნიკური მომსახურება, რაზეც პასუხისმგებლობა ეკისრება ოპერატორს ან ტექნიკურ პროვაიდერს.
ვერტმფრენის ავარიებთან დაკავშირებული პასუხისმგებლობა რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით, რომელიც საჰაერო ხომალდს განიხილავს როგორც "მომეტებული საფრთხის წყაროს". ეს ნიშნავს, რომ მფლობელი/ოპერატორი პასუხისმგებელია ზიანზე ბრალის მიუხედავად (მკაცრი პასუხისმგებლობა), გარდა ფორс-მაჟორისა. ასევე მოქმედებს საქართველოს საჰაერო კოდექსი და სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს წესები ავარიების მოკვლევის შესახებ. სავალდებულოა მგზავრთა და მესამე პირთა პასუხისმგებლობის დაზღვევა, რაც ანაზღაურების ძირითადი წყაროა.
სამართლებრივი პროცესი რთული და ხანგრძლივია:
1. მოკვლევა: სამოქალაქო ავიაციის მოკვლევის ბიუროს დასკვნის ანალიზი ავარიის მიზეზების (პილოტის შეცდომა, ტექნიკური წუნი) დასადგენად.
2. პასუხისმგებელი პირის იდენტიფიცირება: განსაზღვრა, ვის უნდა წაეყენოს სარჩელი - ოპერატორს, მწარმოებელს (თუ ქარხნული წუნია) თუ ტექნიკურ პერსონალს.
3. ზარალის გაანგარიშება: ფინანსური და მორალური ზიანის ზუსტი კალკულაცია ექსპერტების ჩართულობით.
4. სასამართლო დავა: ინტერესების წარმოდგენა სასამართლოში ან მოლაპარაკება სადაზღვევო კომპანიასთან.
ვერტმფრენის ავარიის საქმეები მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ, არამედ ტექნიკურ ცოდნას და თანაგრძნობას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ავიაკატასტროფების სფეროში და შეუძლიათ წინ აღუდგნენ დიდ სადაზღვევო კომპანიებსა და კორპორაციებს. ჩვენი მიზანია დაზარალებულთათვის მაქსიმალური კომპენსაციის მოპოვება და სამართლიანობის აღდგენა ამ უმძიმეს მომენტში.