შესავალი: შვეულმფრენების ოპერირების სამართლებრივი ასპექტები
საქართველოში, მისი რთული რელიეფიდან გამომდინარე, შვეულმფრენების (ვერტმფრენების) გამოყენება სულ უფრო აქტუალური ხდება. ტურიზმი (Heli-skiing), სამედიცინო ევაკუაცია, სასაზღვრო პატრულირება თუ კერძო გადაადგილება — ყველა ეს სფერო მოითხოვს საჰაერო ხომალდის გამართულ იურიდიულ სტატუსს. ვერტმფრენის რეგისტრაცია (Helicopter Registration) არის პროცესი, რომელიც ამტკიცებს მის ვარგისიანობას ფრენისთვის და ანიჭებს ეროვნულ კუთვნილებას. განსხვავებით თვითმფრინავებისგან, ვერტმფრენებს აქვთ ექსპლუატაციის სპეციფიკური პირობები (დაბალ სიმაღლეზე ფრენა, დასახლებულ პუნქტებში დაჯდომა), რაც დამატებით მარეგულირებელ მოთხოვნებს აჩენს. რეგისტრაციის პროცესი უზრუნველყოფს, რომ შვეულმფრენი აკმაყოფილებდეს უსაფრთხოების ნორმებს და მისი მფლობელი დაცული იყოს სამართლებრივი პასუხისმგებლობის კუთხით.
რას მოიცავს ვერტმფრენის რეგისტრაციის მომსახურება?
მომსახურება მორგებულია როგორც კერძო მფლობელების, ისე კომერციული ოპერატორების საჭიროებებზე. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- დოკუმენტაციის სრულ მომზადებას: მწარმოებლის სერტიფიკატების, ნასყიდობის ხელშეკრულებებისა და საექსპორტო სერტიფიკატების შეგროვებას და ლეგალიზაციას.
- იმპორტისა და განბაჟების მხარდაჭერას: ვერტმფრენის საქართველოში შემოყვანის საბაჟო პროცედურების მართვას (მათ შორის, დროებითი შემოყვანა ტურისტული სეზონისთვის).
- ტექნიკურ ინსპექტირებას: სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ინსპექტორებთან ვიზიტის ორგანიზებას ხომალდის მდგომარეობის შესამოწმებლად.
- ვერტოდრომების (Heliports) რეგისტრაციას: თუ მფლობელს სურს საკუთარი ასაფრენ-დასაფრენი მოედნის მოწყობა, მისი სერტიფიცირების პროცესში დახმარებას.
- ავიასამუშაოების ნებართვას: სპეციალური ნებართვების მოპოვებას ისეთი სამუშაოებისთვის, როგორიცაა აეროფოტოგადაღება ან პატრულირება.
- სადაზღვევო პაკეტის შერჩევას: ვერტმფრენებისთვის სპეციფიკური სადაზღვევო მოთხოვნების დაკმაყოფილებას.
ყველაზე გავრცელებული სცენარია ზამთრის კურორტებზე (გუდაური, მესტია) „Heli-skiing“ ოპერაციები. უცხოურ ან ქართულ კომპანიებს სეზონურად შემოჰყავთ ვერტმფრენები. იურისტები უზრუნველყოფენ დროებით რეგისტრაციას ან აღიარებას, რათა მათ შეძლონ კომერციული საქმიანობა მოკლე ვადით. მეორე სცენარია კერძო ბიზნესმენის მიერ ვერტმფრენის შეძენა სწრაფი გადაადგილებისთვის. მას სჭირდება არა მხოლოდ რეგისტრაცია, არამედ კვალიფიციური პილოტის დაქირავება და ტექნიკური მომსახურების კონტრაქტის გაფორმება, რაშიც კონსულტანტი ეხმარება. მესამე შემთხვევაა აგრო-ავიაცია: ვერტმფრენის გამოყენება მინდვრების შესაწამლად, რაც მოითხოვს სპეციფიკურ კატეგორიაში (სპეციალური დანიშნულების ავიაცია) რეგისტრაციას.
ვერტმფრენების რეგისტრაცია ეფუძნება საქართველოს საჰაერო კოდექსს და სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ნორმატიულ აქტებს. ტექნიკური მოთხოვნები ჰარმონიზებულია ევროპულ EASA-ს რეგულაციებთან (მაგ. Part-27 და Part-29 მბრუნავფრთიანი ხომალდებისთვის). განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ხმაურის სერტიფიკატს და გარემოსდაცვით ნორმებს. კომერციული გამოყენებისას აუცილებელია AOC-ის ქონა, ხოლო კერძო გამოყენებისას (General Aviation) პროცედურები ოდნავ გამარტივებულია, თუმცა უსაფრთხოების სტანდარტები კვლავ მაღალია.
პროცესი: როგორ არეგისტრირებენ ვერტმფრენს?
პროცესი იწყება ხომალდის იდენტიფიკაციით და საბუთების შემოწმებით. მფლობელმა უნდა წარმოადგინოს დოკუმენტი, რომ ვერტმფრენი არ არის რეგისტრირებული სხვა ქვეყანაში (ან მოხსნილია რეგისტრაციიდან). შემდეგ ხდება ფიზიკური დათვალიერება: მოწმდება როტორები, ძრავა და ავიონიკა. თუ ხომალდი აკმაყოფილებს სააგენტოს მოთხოვნებს, გაიცემა სარეგისტრაციო ნომერი. მნიშვნელოვანია ასევე საბორტო ჟურნალების (Logbooks) სწორი წარმოება. რეგისტრაციის შემდეგ, მფლობელი ვალდებულია პერიოდულად გაიაროს ტექნიკური ინსპექტირება ვარგისიანობის შესანარჩუნებლად.
ვერტმფრენის რეგისტრაცია სპეციფიკურ ტექნიკურ ცოდნას მოითხოვს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები კარგად იცნობენ მბრუნავფრთიანი ავიაციის ნიუანსებს და აქვთ მჭიდრო კავშირი მარეგულირებელთან. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი ვერტმფრენი იყოს ლეგალური, დაზღვეული და მზად ფრენისთვის, იქნება ეს მთის მწვერვალებზე თუ ქალაქის თავზე. ენდეთ გამოცდილებას და იფრინეთ მშვიდად.