საბანკო ლიცენზიის განაცხადები
რა კაპიტალია საჭირო ბანკის გასახსნელად?
მინიმალური ფულადი საწესდებო კაპიტალი შეადგენს 50,000,000 (ორმოცდაათი მილიონი) ლარს.
რა არის ციფრული ბანკის ლიცენზია?
ეს არის ლიცენზია ბანკებისთვის, რომლებსაც არ აქვთ ფიზიკური ფილიალები და ემსახურებიან კლიენტებს ციფრული არხებით. მათთვის მოქმედებს კაპიტალის შევსების საშეღავათო გრაფიკი.
რამდენ ხანს გრძელდება ლიცენზიის მიღება?
კანონით 3 თვე, თუმცა პრაქტიკაში პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს 6-დან 12 თვემდე, განაცხადის სირთულის მიხედვით.
ვის ამოწმებს ეროვნული ბანკი?
სებ-ი ამოწმებს ბანკის დამფუძნებლებს (ბენეფიციარ მესაკუთრეებს) და ტოპ-მენეჯმენტს (დირექტორატს, სამეთვალყურეო საბჭოს).
საბანკო ლიცენზიის მოპოვება საქართველოში არის ერთ-ერთი ყველაზე რთული, შრომატევადი და მაღალრეგულირებადი პროცესი. საქართველოს ეროვნული ბანკი (სებ) აწესებს უმაღლეს სტანდარტებს საბანკო სექტორში შესვლის მსურველებისთვის, რათა უზრუნველყოს ფინანსური სისტემის მდგრადობა. ლიცენზიის მიღება არ გულისხმობს მხოლოდ განაცხადის შევსებას; ეს არის მრავალეტაპიანი პროცესი, რომელიც მოიცავს ბიზნეს მოდელის, კაპიტალის წარმომავლობის, მმართველი გუნდის კვალიფიკაციისა და IT ინფრასტრუქტურის დეტალურ შემოწმებას. ბოლო პერიოდში დაინერგა „ციფრული ბანკის“ ლიცენზირების მოდელიც, რამაც გახსნა შესაძლებლობები ფინტექ კომპანიებისთვის. ეს სერვისი გულისხმობს სრულ იურიდიულ და საკონსულტაციო მხარდაჭერას ლიცენზიის მაძიებლებისთვის, დაწყებული მოსამზადებელი სამუშაოებიდან, დამთავრებული საბოლოო ლიცენზიის მიღებამდე.
რას მოიცავს საბანკო ლიცენზიის განაცხადების სერვისი?
ჩვენი პლატფორმის საბანკო სამართლის ექსპერტები გთავაზობენ მომსახურების სრულ პაკეტს:
• წინასწარი კონსულტაცია და სტრუქტურირება: ბიზნეს მოდელის შეფასება, ლიცენზიის ტიპის შერჩევა (ტრადიციული vs ციფრული) და კორპორაციული სტრუქტურის გამართვა.
• დოკუმენტაციის მომზადება: სადამფუძნებლო დოკუმენტების, ბიზნეს გეგმის, სტრატეგიული განვითარების გეგმის და შიდა პოლიტიკების (საკრედიტო, რისკების, AML) მომზადება.
• „Fit and Proper“ ტესტები: ადმინისტრატორებისა და მნიშვნელოვანი წილის მფლობელი აქციონერების შესაბამისობის კრიტერიუმებთან შემოწმება და დოკუმენტური დასაბუთება.
• კაპიტალის დადასტურება: საწესდებო კაპიტალის (მინიმუმ 50 მლნ ლარი) და მისი წარმომავლობის კანონიერების დადასტურება.
• ეროვნულ ბანკთან კომუნიკაცია: წარმომადგენლობა სებ-ში განაცხადის განხილვის ყველა ეტაპზე, კითხვებზე პასუხის გაცემა და ხარვეზების აღმოფხვრა.
საბანკო ლიცენზირების პროცესში კლიენტები ხშირად აწყდებიან შემდეგ გამოწვევებს:
• ციფრული ბანკის შექმნა: ტექნოლოგიურ სტარტაპს სურს საბანკო ლიცენზიის მიღება. სირთულე მდგომარეობს არა მხოლოდ კაპიტალში, არამედ რთული IT ინფრასტრუქტურისა და კიბერუსაფრთხოების სტანდარტების დაკმაყოფილებაში.
• უცხოელი ინვესტორის შემოსვლა: უცხოურ საბანკო ჯგუფს სურს შვილობილი ბანკის გახსნა საქართველოში. საჭიროა საერთაშორისო დოკუმენტაციის ლეგალიზაცია და მფლობელობის გამჭვირვალე სტრუქტურის ჩვენება.
• ადმინისტრატორების დამტკიცება: სებ-მა შეიძლება უარი თქვას დირექტორის დანიშვნაზე არასაკმარისი გამოცდილების ან წარსული რეპუტაციული პრობლემების გამო.
• კაპიტალის წარმომავლობა: ინვესტორი ვერ ახერხებს თანხების ლეგალური წარმომავლობის დამაჯერებლად დემონსტრირებას, რაც ლიცენზიაზე უარის თქმის საფუძველი ხდება.
საბანკო ლიცენზირება რეგულირდება „კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონით და ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებით „კომერციული ბანკების ლიცენზირების წესის დამტკიცების შესახებ“. ციფრული ბანკებისთვის მოქმედებს „ციფრული ბანკის ლიცენზირების პრინციპები“, რაც ითვალისწინებს ეტაპობრივ ლიცენზირებას. კანონმდებლობა ადგენს მინიმალური საწესდებო კაპიტალის ოდენობას (50 მილიონი ლარი), მოთხოვნებს მმართველ ორგანოსა და საოპერაციო ინფრასტრუქტურაზე. ეროვნული ბანკი უფლებამოსილია გააგრძელოს განხილვის ვადა ან მოითხოვოს დამატებითი ინფორმაცია ნებისმიერ ეტაპზე.
პროცესი იყოფა რამდენიმე ეტაპად: 1. მოსამზადებელი ეტაპი (აუდიტი, სტრუქტურირება) - 2-3 თვე; 2. განაცხადის შეტანა და განხილვა - კანონით 3 თვე, მაგრამ პრაქტიკაში 6-12 თვე; 3. წინასწარი თანხმობა ან პირობითი ლიცენზია; 4. საბოლოო ლიცენზიის მიღება და ოპერირების დაწყება. იურისტი კოორდინაციას უწევს აუდიტორებს, ბიზნეს კონსულტანტებსა და დამფუძნებლებს, რათა შეიქმნას ერთიანი, დამაჯერებელი სალიცენზიო პაკეტი.
საბანკო ლიცენზიის მიღება არის უმაღლესი პილოტაჟი კორპორაციულ სამართალში. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ უშუალო გამოცდილება მარეგულირებელთან ურთიერთობაში და იციან, რას აქცევს ყურადღებას ეროვნული ბანკი. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, გაიაროთ ეს რთული გზა შეცდომების გარეშე და წარმატებით შეხვიდეთ საქართველოს საფინანსო ბაზარზე.