ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალწარმოება არის უმაღლესი დონის იურიდიული პროცესი, რომელიც საშუალებას აძლევს ინდივიდებსა და ორგანიზაციებს, ეძიონ სამართალი ეროვნული საზღვრების მიღმა. როდესაც სახელმწიფო ვერ ან არ იცავს საკუთარი მოქალაქეების უფლებებს, ამოქმედდება საერთაშორისო მექანიზმები. ეს სერვისი ფოკუსირებულია არა მხოლოდ სტრასბურგის სასამართლოზე (ECHR), არამედ გაეროს სახელშეკრულებო ორგანოებზე (მაგ. ადამიანის უფლებათა კომიტეტი, წამების წინააღმდეგ კომიტეტი) და სხვა საერთაშორისო ტრიბუნალებზე. ეს არის რთული და ხანგრძლივი პროცესი, რომელიც მოითხოვს საერთაშორისო საჯარო სამართლის სპეციალიზებულ ცოდნას.
საერთაშორისო ლიტიგაცია არ არის მხოლოდ საჩივრის გაგზავნა; ეს არის სტრატეგიული ბრძოლა, რომელიც მოიცავს მტკიცებულებების შეგროვებას საერთაშორისო სტანდარტებით, პრეცედენტული სამართლის ანალიზს და კომუნიკაციას საერთაშორისო ინსტიტუტებთან. ხშირად, ეს დავები ეხება ისეთ სისტემურ პრობლემებს, როგორიცაა უმცირესობათა უფლებები, გარემოსდაცვითი სამართალი, შრომითი უფლებები და ბიზნესის გავლენა ადამიანის უფლებებზე. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები გთავაზობენ გლობალურ გამოცდილებას და მხარდაჭერას თქვენი უფლებების დასაცავად საერთაშორისო ასპარეზზე.
რას მოიცავს საერთაშორისო სამართალწარმოების სერვისი?
- გაეროს კომიტეტებში საჩივრის წარდგენა: ინდივიდუალური შეტყობინებების მომზადება გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტში (CCPR) ან ქალთა დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტში (CEDAW).
- სტრატეგიული ლიტიგაცია: ისეთი საქმეების წარმოება, რომლებსაც აქვთ პოტენციალი შეცვალონ კანონმდებლობა ან პრაქტიკა ქვეყანაში (Impact Litigation).
- საერთაშორისო სისხლის სამართალი: კონსულტაცია და წარმომადგენლობა დანაშაულებზე, რომლებიც ექვემდებარება საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს (ICC) იურისდიქციას (მაგ. ომის დანაშაულები).
- ბიზნესი და ადამიანის უფლებები: დავები ტრანსნაციონალური კორპორაციების წინააღმდეგ გარემოს ან შრომითი უფლებების დარღვევის გამო (მაგ. OECD-ის სახელმძღვანელო პრინციპების საფუძველზე).
- ექსპერტული დასკვნები: საერთაშორისო ექსპერტების ჩართვა და სამართლებრივი დასკვნების მომზადება საერთაშორისო ტრიბუნალებისთვის.
- რეპრეზენტაცია საერთაშორისო არბიტრაჟში: ადამიანის უფლებათა ასპექტების ინტეგრირება საინვესტიციო არბიტრაჟში.
ტიპური სცენარია, როდესაც დავა ეხება უფლებას, რომელიც არ არის დაცული ევროპული კონვენციით, მაგრამ დაცულია გაეროს პაქტით (მაგ. სოციალური უფლებები). ასეთ დროს ადვოკატი მიმართავს გაეროს შესაბამის კომიტეტს. მეორე სცენარია გარემოსდაცვითი დავა, სადაც მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტი არღვევს ადგილობრივი მოსახლეობის უფლებებს; აქ გამოიყენება ორჰუსის კონვენციის მექანიზმები. მესამე შემთხვევაა ომის დროს დაზარალებული მშვიდობიანი მოსახლეობის ინტერესების დაცვა ჰააგის სასამართლოში (ICC).
საქართველო არის გაეროს წევრი და რატიფიცირებული აქვს ძირითადი უფლებადაცვითი პაქტები (ICCPR, ICESCR). კონსტიტუცია აღიარებს საერთაშორისო ხელშეკრულებების უპირატესობას. საქართველოს მოქალაქეებს აქვთ უფლება გამოიყენონ გაეროს ინდივიდუალური საჩივრის მექანიზმები, თუ ამოწურულია შიდა საშუალებები. ასევე, საქართველო არის რომის სტატუტის წევრი, რაც აღიარებს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს იურისდიქციას.
პროცესი იწყება ფორუმის შერჩევით: სად ჯობია საჩივრის შეტანა — სტრასბურგში თუ გაეროში? (პარალელურად ორივეგან არ შეიძლება). იურისტი ამზადებს ვრცელ სამართლებრივ არგუმენტაციას, რომელიც ეფუძნება საერთაშორისო პრეცედენტებს. პროცესი ძირითადად წერილობითია. გაეროს კომიტეტების გადაწყვეტილებები (Views) არ არის პირდაპირ აღსრულებადი, როგორც სტრასბურგის, მაგრამ ქმნის მძლავრ პოლიტიკურ და სამართლებრივ წნეხს სახელმწიფოზე.
საერთაშორისო სამართალწარმოება არის ელიტური იურიდიული პრაქტიკა. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ წვდომა საერთაშორისო ქსელებზე და გამოცდილება გლობალურ ინსტიტუტებთან მუშაობაში. ისინი დაგეხმარებიან, გაიტანოთ თქვენი ხმა ქვეყნის ფარგლებს გარეთ და მიაღწიოთ სამართლიანობას უმაღლეს დონეზე.