აქტივების მოძიება და დაბრუნება საზღვარგარეთ
როგორ მოვძებნო მოვალის გადამალული ქონება უცხოეთში?
აქტივების მოძიება მოითხოვს საერთაშორისო ფინანსურ გამოძიებას. ჩვენ ვთანამშრომლობთ კერძო გამომძიებლებთან და უცხოელ იურისტებთან, რათა დავადგინოთ საბანკო ანგარიშები, უძრავი ქონება და ბიზნეს წილები სხვადასხვა იურისდიქციაში, მათ შორის ოფშორულ ზონებში.
შესაძლებელია თუ არა ქონების დაყადაღება საზღვარგარეთ?
დიახ, შესაძლებელია. ჩვენ ვიყენებთ ისეთ სამართლებრივ ინსტრუმენტებს, როგორიცაა „მსოფლიო ყადაღის ორდერი“ (Worldwide Freezing Order), რომელიც კრძალავს მოვალის აქტივების განკარგვას ნებისმიერ ქვეყანაში სასამართლო პროცესის დასრულებამდე.
რას ნიშნავს „კორპორატიული ფარდის გარღვევა“?
ეს არის სამართლებრივი მექანიზმი, რომელიც საშუალებას გვაძლევს დავაკისროთ პასუხისმგებლობა კომპანიის რეალურ მფლობელს (ბენეფიციარს), მიუხედავად იმისა, რომ ქონება ფორმალურად ფიქტიურ კომპანიაზეა გაფორმებული. ეს ეფექტურია თაღლითური სქემების წინააღმდეგ.
როგორ აღვასრულო ქართული სასამართლოს გადაწყვეტილება სხვა ქვეყანაში?
ქართული გადაწყვეტილების აღსრულება უცხოეთში მოითხოვს იქაური სასამართლოს მიერ მის ცნობას (Exequatur). ჩვენ ვამზადებთ საჭირო დოკუმენტაციას და ვუზრუნველყოფთ ადგილობრივი ადვოკატების ჩართულობას პროცესის წარმატებით დასასრულებლად.
სასამართლო დავის მოგება მხოლოდ ნახევარი გამარჯვებაა; მთავარი გამოწვევა ხშირად გადაწყვეტილების აღსრულება და აქტივების რეალური დაბრუნებაა. არაკეთილსინდისიერი მოვალეები ხშირად ცდილობენ ქონების დამალვას საზღვარგარეთ: ოფშორულ ზონებში, ტრასტებში ან ნათესავების სახელზე. აქტივების მოძიება და დაბრუნება (Asset Recovery) არის კომპლექსური სამართლებრივი პროცესი, რომელიც აერთიანებს ფინანსურ გამოძიებას, საერთაშორისო ლიტიგაციას და სააღსრულებო ღონისძიებებს. ეს სერვისი კრიტიკულია კრედიტორებისთვის, დაზარალებული ინვესტორებისთვის და კომპანიებისთვის, რომლებსაც თაღლითობის შედეგად მიადგათ ზიანი.
პროცესი მოითხოვს კოორდინირებულ მუშაობას სხვადასხვა იურისდიქციაში. მაგალითად, შესაძლოა საჭირო გახდეს ყადაღის დადება ლონდონში, ინფორმაციის გამოთხოვა კვიპროსიდან და გაკოტრების საქმის წარმოება საქართველოში. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები თანამშრომლობენ უცხოელ იურისტებთან და კერძო გამომძიებლებთან, რათა მიაკვლიონ გადამალულ აქტივებს, გაარღვიონ „კორპორატიული ფარდა“ (Piercing the Corporate Veil) და დაუბრუნონ კლიენტს კუთვნილი თანხები. ეს სერვისი ასევე მოიცავს თაღლითობის მსხვერპლთა ინტერესების დაცვას და გაკოტრების პროცესების მართვას ტრანსსასაზღვრო ელემენტებით.
რას მოიცავს აქტივების მოძიებისა და დაბრუნების სერვისი?
• აქტივების მოძიება (Asset Tracing): ფინანსური ნაკადების კვლევა, უძრავი ქონების, საბანკო ანგარიშებისა და ბიზნეს წილების გამოვლენა სხვადასხვა ქვეყანაში.
• დროებითი ღონისძიებები (Interim Measures): აქტივების დაყადაღება და გაყინვა სასამართლო პროცესის დასრულებამდე (მაგ. „Mareva Injunction“ ინგლისური სამართლის იურისდიქციებში).
• კორპორატიული ფარდის გარღვევა: სამართლებრივი ქმედებები ფიქტიური კომპანიების წინააღმდეგ, რათა პასუხისმგებლობა დაეკისროს რეალურ ბენეფიციარ მესაკუთრეს.
• ტრანსსასაზღვრო გაკოტრება: გადახდისუუნარობის საქმის წარმოება, როდესაც მოვალის აქტივები განთავსებულია რამდენიმე ქვეყანაში.
• გადაწყვეტილების აღსრულება: უცხოური სასამართლო გადაწყვეტილებების ცნობა და იძულებითი აღსრულება ადგილობრივი კანონმდებლობის შესაბამისად.
• თაღლითობის გამოძიება: მტკიცებულებების შეგროვება თაღლითური სქემების გამოსავლენად და სამოქალაქო ან სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყება.
ტიპური სცენარია, როდესაც მსხვილი მოვალე იღებს სესხს ბანკისგან, შემდეგ კი თანხებს გადარიცხავს ოფშორულ კომპანიაში და აცხადებს გაკოტრებას. კრედიტორს სჭირდება ამ „გადამალული“ ფულის კვალის პოვნა და დაბრუნება. მეორე სცენარია განქორწინება, სადაც ერთ-ერთი მეუღლე ცდილობს საერთო ქონების დამალვას საზღვარგარეთ შექმნილ ტრასტებში. მესამე შემთხვევაა კორპორატიული თაღლითობა, როდესაც დირექტორი იპარავს კომპანიის აქტივებს და გარბის ქვეყნიდან. ყველა ამ შემთხვევაში საჭიროა სწრაფი და აგრესიული სამართლებრივი მოქმედება საერთაშორისო მასშტაბით.
აქტივების დაბრუნების პროცესი ეყრდნობა „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონს და სამოქალაქო საპროცესო კოდექსს (განსაკუთრებით, უზრუნველყოფის ღონისძიებების ნაწილში). გადახდისუუნარობის შემთხვევაში გამოიყენება კანონი „რეაბილიტაციისა და კრედიტორთა კოლექტიური დაკმაყოფილების შესახებ“, რომელიც ითვალისწინებს ტრანსსასაზღვრო გადახდისუუნარობის ელემენტებს (UNCITRAL-ის მოდელის მიხედვით). სისხლისსამართლებრივი გზით აქტივების დაბრუნებას არეგულირებს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი და საერთაშორისო ხელშეკრულებები სამართლებრივი ურთიერთდახმარების შესახებ.
პროცესი იწყება წინასწარი მოკვლევით (Pre-litigation investigation) აქტივების ადგილმდებარეობის დასადგენად. შემდეგ იურისტები მიმართავენ სასამართლოს აქტივების დაუყოვნებლივ დაყადაღების მოთხოვნით, რათა მოვალემ ვერ მოასწროს მათი გატანა. პარალელურად მიმდინარეობს ძირითადი დავა ვალის დადასტურების ან ზიანის ანაზღაურების თაობაზე. საბოლოო ეტაპია აღსრულება, რაც შეიძლება გულისხმობდეს ქონების იძულებით აუქციონზე გაყიდვას უცხო ქვეყანაში.
აქტივების საერთაშორისო მოძიება მოითხოვს სპეციფიკურ კონტაქტებს და გამოცდილებას. ჩვეულებრივი იურისტი ხშირად უძლურია ოფშორული სქემების წინაშე. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ წვდომა საერთაშორისო საგამოძიებო ქსელებზე და შეუძლიათ აწარმოონ რთული ტრანსსასაზღვრო ლიტიგაცია თქვენი ფულის დასაბრუნებლად.