დისკრიმინაციული მოპყრობის წინააღმდეგ დავები მიმართულია თანასწორობის ფუნდამენტური უფლების დასაცავად. საქართველოში კანონმდებლობა კრძალავს დისკრიმინაციას ნებისმიერი ნიშნით, იქნება ეს რასა, კანის ფერი, ენა, სქესი, ასაკი, მოქალაქეობა, წარმოშობა, ქონებრივი მდგომარეობა, რელიგია თუ სხვა. მიუხედავად ამისა, დისკრიმინაცია ხშირად ფარული და რთულად დასამტკიცებელია. ის შეიძლება გამოვლინდეს სამსახურში აყვანაზე უარის თქმაში, უთანასწორო ანაზღაურებაში, მომსახურების გაწევაზე უარში ან საჯარო სივრცეში შევიწროებაში. დისკრიმინაციის მსხვერპლს სჭირდება კვალიფიციური იურიდიული დახმარება, რათა შეაგროვოს მტკიცებულებები და დაადასტუროს, რომ მის მიმართ განსხვავებული მოპყრობა განპირობებული იყო სწორედ დაცული ნიშნით.
დისკრიმინაციული დავები ხასიათდება სპეციფიკური საპროცესო წესით — მტკიცების ტვირთის განაწილებით. თუ მოსარჩელე წარმოადგენს ფაქტებს, რომლებიც ქმნის დისკრიმინაციის ვარაუდს, მოპასუხემ უნდა ამტკიცოს, რომ დისკრიმინაციას ადგილი არ ჰქონია. ეს მექანიზმი აადვილებს მსხვერპლის უფლებების დაცვას, თუმცა მოითხოვს სტრატეგიულ მიდგომას. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები გეხმარებიან დისკრიმინაციის ფაქტების იდენტიფიცირებაში, საჩივრების მომზადებასა და სასამართლოში წარმომადგენლობაში მორალური და მატერიალური ზიანის ანაზღაურების მიზნით.
რას მოიცავს დისკრიმინაციული დავების სერვისი?
- შრომითი დისკრიმინაცია: დავები სამსახურში აყვანაზე უარის, დაწინაურების შეზღუდვის, უთანასწორო ხელფასის ან სამსახურიდან გათავისუფლების გამო (მაგ. ორსულობის ან ასაკის ნიშნით).
- დისკრიმინაცია მომსახურების სფეროში: რეაგირება ბანკების, მაღაზიების ან სხვა დაწესებულებების მიერ მომსახურებაზე უარის თქმაზე ეთნიკური, რელიგიური ან სხვა ნიშნით.
- სექსუალური შევიწროება: სამართლებრივი დაცვა სამუშაო ადგილზე ან საჯარო სივრცეში არასასურველი სექსუალური ხასიათის ქცევისგან.
- შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებები: დავები გონივრული მისადაგების (ადაპტირებული გარემოს) არარსებობის გამო საჯარო თუ კერძო ობიექტებში.
- წარმომადგენლობა სახალხო დამცველთან: განცხადების შეტანა და საქმის წარმოება სახალხო დამცველის აპარატში დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენის მიზნით.
- ზიანის ანაზღაურება: სასამართლო დავა დისკრიმინაციით მიყენებული მორალური და მატერიალური ზიანის კომპენსაციისთვის.
გავრცელებული სცენარია, როდესაც დამსაქმებელი უარს ეუბნება ქალს სამსახურში აყვანაზე იმ მოტივით, რომ მას მცირეწლოვანი შვილები ჰყავს, მაშინ როცა მამაკაც კანდიდატს იგივე კითხვებს არ უსვამენ. ეს პირდაპირი დისკრიმინაციაა. მეორე სცენარია ეტლით მოსარგებლე პირი, რომელიც ვერ შედის ბანკის ფილიალში პანდუსის არარსებობის გამო; ეს არის „გონივრული მისადაგების“ პრინციპის დარღვევა. მესამე შემთხვევაა ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი, რომელსაც უარს ეუბნებიან ბინის მიქირავებაზე მისი წარმოშობის გამო. ყველა ამ შემთხვევაში შესაძლებელია სამართლებრივი რეაგირება.
მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს კანონი „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“, რომელიც კრძალავს დისკრიმინაციას საჯარო და კერძო სფეროში. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს შრომის კოდექსი, რომელიც არეგულირებს დისკრიმინაციას დასაქმების ადგილზე. სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი ადგენს მტკიცების ტვირთის განაწილების სპეციალურ წესს დისკრიმინაციულ დავებზე. სახალხო დამცველს მინიჭებული აქვს ზედამხედველობის ფუნქცია და შეუძლია გამოსცეს რეკომენდაცია ან მიმართოს სასამართლოს „სასამართლოს მეგობრის“ (Amicus Curiae) სტატუსით.
პროცესი იწყება მტკიცებულებების (ე.წ. „შედარების ტესტის“ მასალების) შეგროვებით. იურისტი აფასებს, არსებობს თუ არა დისკრიმინაციის „პრიმა ფაციე“ (ერთი შეხედვით) მტკიცებულება. შემდეგ შესაძლებელია მიმართვა სახალხო დამცველისთვის, რაც უფრო სწრაფი და უფასო მექანიზმია, ან პირდაპირ სასამართლოში სარჩელის შეტანა. სასამართლოში მთავარი მიზანია დისკრიმინაციის ფაქტის აღიარება და ზიანის ანაზღაურება. პროცესი შეიძლება მოიცავდეს მოწმეთა დაკითხვას და სტატისტიკური მონაცემების ანალიზს.
დისკრიმინაციული დავები იურიდიულად რთულია და მოითხოვს მგრძნობიარე მიდგომას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ანტიდისკრიმინაციულ სამართალში და წარმატებული პრეცედენტები სასამართლოში. ისინი დაგეხმარებიან, აღადგინოთ თქვენი ღირსება და დაიცვათ თანასწორობის უფლება.