საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართალი (IHL), ასევე ცნობილი როგორც შეიარაღებული კონფლიქტების სამართალი, არის ნორმათა ერთობლიობა, რომელიც მიზნად ისახავს ომის შედეგების შერბილებას ჰუმანიტარული მოსაზრებებიდან გამომდინარე. განსხვავებით ჟენევის კონვენციების ვიწრო შესაბამისობისგან, IHL კონსულტაცია მოიცავს უფრო ფართო სპექტრს: ჰააგის კონვენციებს ომის წარმოების მეთოდების შესახებ, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვას, კიბერომებს და თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებას კონფლიქტებში. საქართველოს გეოპოლიტიკური მდებარეობა და რეგიონული გამოწვევები (კონფლიქტები კავკასიასა და უკრაინაში) აქტუალურს ხდის IHL-ის ცოდნას არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის, მედიისთვის, დიპლომატიური კორპუსისა და იმ ბიზნესებისთვის, რომელთა საქმიანობა კვეთს კონფლიქტის ზონებს.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას აკადემიური და პრაქტიკული გამოცდილების მქონე ექსპერტებზე, რომლებიც უზრუნველყოფენ კომპლექსურ საკონსულტაციო მომსახურებას IHL-ის სფეროში. მომსახურება მოიცავს:
- ოპერატიული დაგეგმვის სამართლებრივი მხარდაჭერა: ჰუმანიტარული დახმარების მიწოდების ლოგისტიკური მარშრუტების დაგეგმვა საერთაშორისო სამართლის დაცვით, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ტვირთის და პერსონალის უსაფრთხოება.
- კულტურული ფასეულობების დაცვა: კონსულტაცია ჰააგის 1954 წლის კონვენციის შესაბამისად, კონფლიქტის დროს მუზეუმების, ძეგლებისა და არქივების დაცვის ვალდებულებებზე.
- კიბერ-ოპერაციების სამართლებრივი ანალიზი: თანამედროვე ჰიბრიდული ომების კონტექსტში, კიბერშეტევების კვალიფიკაცია IHL-ის ჭრილში და ციფრული ინფრასტრუქტურის დაცვის სტანდარტები.
- ჟურნალისტებისა და მედიის უსაფრთხოება: სამართლებრივი გზამკვლევების მომზადება კონფლიქტის ზონაში მომუშავე რეპორტიორებისთვის მათი სტატუსისა და უფლებების შესახებ.
- კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობა (CSR) კონფლიქტურ ზონებში: ბიზნესის ვალდებულებები ადამიანის უფლებებისა და IHL-ის პატივისცემის კუთხით მაღალი რისკის რეგიონებში ოპერირებისას.
IHL კონსულტაცია კრიტიკულია სხვადასხვა სცენარში. მაგალითად, საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი გეგმავს მედიკამენტების შეტანას ალყაში მოქცეულ ქალაქში; მათ სჭირდებათ ზუსტი სამართლებრივი არგუმენტაცია მოლაპარაკებებისთვის მეომარ მხარეებთან. სხვა შემთხვევაში, IT კომპანია, რომელიც ინახავს სახელმწიფო მონაცემებს, საჭიროებს ანალიზს, თუ რა დაცვით სარგებლობს მისი სერვერები კიბერშეტევის დროს საერთაშორისო სამართლის მიხედვით. ასევე, სამშენებლო კომპანია, რომელიც მუშაობს პოსტ-კონფლიქტურ ზონაში, უნდა იყოს ფრთხილად, რომ არ დააზიანოს კულტურული მემკვიდრეობა ან არ გამოიყენოს იძულებითი შრომა.
საქართველოში IHL-ის ნორმები ინტეგრირებულია ეროვნულ კანონმდებლობაში. „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი“ (თავი XXXVII) სრულად ასახავს რომის სტატუტის (ICC) დებულებებს კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებისა და აგრესიის შესახებ. „კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ“ კანონი ითვალისწინებს საგანგებო სიტუაციებში ძეგლთა დაცვის მექანიზმებს. გარდა ამისა, „საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოსთან საქართველოს თანამშრომლობის შესახებ“ კანონი არეგულირებს სახელმწიფოს ვალდებულებებს საერთაშორისო მართლმსაჯულების წინაშე.
საკონსულტაციო პროცესი იწყება სიტუაციური ანალიზით. ექსპერტი აფასებს კონკრეტულ კონფლიქტს ან სიტუაციას (საერთაშორისო თუ არასაერთაშორისო შეიარაღებული კონფლიქტი), რადგან სამართლებრივი რეჟიმები განსხვავებულია. შემდეგ მზადდება სამართლებრივი დასკვნა (Legal Opinion) და რეკომენდაციები. ეს მომსახურება განსაკუთრებით ღირებულია პრევენციული ხასიათით — ის ეხმარება ორგანიზაციებს თავიდან აიცილონ უნებლიე ჩართულობა დარღვევებში.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით პროფესიონალებს, რომლებსაც აქვთ IHL-ის სფეროში მუშაობის საერთაშორისო გამოცდილება. გლობალური არასტაბილურობის ფონზე, საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის ცოდნა არის არა მხოლოდ აკადემიური ინტერესი, არამედ პრაქტიკული აუცილებლობა უსაფრთხო და პასუხისმგებლიანი საქმიანობისთვის.