დღგ-ის გადამხდელად რეგისტრაცია არის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პროცედურა საქართველოს საგადასახადო სისტემაში, რომელიც პირდაპირ გავლენას ახდენს ბიზნესის ფინანსურ ნაკადებსა და ვალდებულებებზე. კანონმდებლობის მიხედვით, დღგ-ის რეგისტრაცია შეიძლება იყოს სავალდებულო ან ნებაყოფლობითი. სავალდებულო რეგისტრაცია დგება მაშინ, როდესაც ეკონომიკური საქმიანობის ფარგლებში განხორციელებული დღგ-ით დასაბეგრი ოპერაციების საერთო თანხა ნებისმიერი უწყვეტი 12 კალენდარული თვის განმავლობაში აღემატება 100,000 ლარს. ამ ზღვარის გადალახვის მომენტის დაფიქსირება კრიტიკულია, რადგან დაგვიანებული რეგისტრაცია იწვევს მნიშვნელოვან ჯარიმებს და საურავებს. ნებაყოფლობითი რეგისტრაცია კი ხშირად სტრატეგიული გადაწყვეტილებაა — მაგალითად, როდესაც კომპანიას სურს ისარგებლოს დღგ-ის ჩათვლის უფლებით (განსაკუთრებით იმპორტიორებისთვის ან ექსპორტიორებისთვის) ან როდესაც მისი ძირითადი კლიენტები თავად არიან დღგ-ის გადამხდელები.
რას მოიცავს დღგ-ის რეგისტრაციის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ რეგისტრაციის პროცესის სრულ მართვას და შემდგომ მხარდაჭერას. მომსახურება მოიცავს:
- ბრუნვის ანალიზს: კომპანიის ფინანსური მონაცემების შესწავლას იმის დასადგენად, გადალახა თუ არა ბიზნესმა 100,000-ლარიანი ზღვარი და ზუსტად როდის დადგა რეგისტრაციის ვალდებულება.
- ელექტრონულ რეგისტრაციას: განაცხადის მომზადებასა და წარდგენას შემოსავლების სამსახურის პორტალზე (RS.ge), ყველა საჭირო ველის სწორად შევსებით.
- საგადასახადო კონსულტაციას: კლიენტის ინფორმირებას დღგ-ის გადამხდელის უფლებებისა და ვალდებულებების შესახებ (დეკლარირების ვადები, ჩათვლის წესები).
- საბუღალტრო პროგრამის გამართვას: ბუღალტრულ სისტემაში დღგ-ის აღრიცხვის პარამეტრების გასწორებას რეგისტრაციის მომენტიდან.
- უკუდაბეგვრის საკითხებს: არარეზიდენტებთან ურთიერთობისას დღგ-ის რეგისტრაციის სპეციფიკის განმარტებას (უკუდაბეგვრის დღგ-ის ვალდებულება რეგისტრაციის გარეშეც შეიძლება წარმოიშვას).
პრაქტიკაში ხშირია შეცდომები რეგისტრაციის ვადებთან დაკავშირებით. მაგალითად, მეწარმეს ჰგონია, რომ 100,000-ლარიანი ზღვარი ითვლება კალენდარული წლის (იანვარი-დეკემბერი) მიხედვით. სინამდვილეში, კანონი ითვალისწინებს "ნებისმიერ უწყვეტ 12 თვეს" (მაგ. მარტიდან მომდევნო წლის თებერვლამდე). ამ ნიუანსის უგულებელყოფა იწვევს ავტომატურ დაჯარიმებას. მეორე სცენარია "დაკავშირებული პირები": თუ ფიზიკურ პირს აქვს რამდენიმე შპს და ისინი ეწევიან ერთგვაროვან საქმიანობას, საგადასახადო ორგანომ შეიძლება მათი ბრუნვები გააერთიანოს და დააკისროს დღგ-ის რეგისტრაციის ვალდებულება რეტროაქტიულად. მესამე სცენარია იმპორტიორები, რომლებიც ნებაყოფლობით რეგისტრირდებიან საქმიანობის დაწყებისთანავე, რათა საბაჟოზე გადახდილი დღგ ჩაითვალონ და არ დაკარგონ ეს თანხა.
დღგ-ის რეგისტრაცია რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 156-ე და 165-ე მუხლებით. 165-ე მუხლი ადგენს სავალდებულო რეგისტრაციის პირობებს: პირი ვალდებულია მიმართოს საგადასახადო ორგანოს რეგისტრაციისთვის ოპერაციების საერთო თანხის 100,000 ლარზე გადაჭარბების მომენტიდან არაუგვიანეს 2 სამუშაო დღისა. რეგისტრაციის თარიღად ითვლება მომდევნო დღე. ასევე მნიშვნელოვანია ფინანსთა მინისტრის ბრძანება „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს რეგისტრაციის ტექნიკურ პროცედურებს.
Legal.ge-ზე სპეციალისტის დაქირავებისას, პირველი ნაბიჯია "ბრუნვის ისტორიის" შემოწმება. სპეციალისტი ითვლის ბოლო 12 თვის შემოსავლებს. თუ ვალდებულება დამდგარია, დაუყოვნებლივ ივსება ელექტრონული განაცხადი RS.ge-ზე. თუ რეგისტრაცია ნებაყოფლობითია, სპეციალისტი აანალიზებს, რამდენად მომგებიანია ეს ნაბიჯი (მაგ. თუ კლიენტები ფიზიკური პირები არიან, დღგ ზრდის ფასს და ამცირებს კონკურენტუნარიანობას). რეგისტრაციის დასრულების შემდეგ, სპეციალისტი აყენებს ელექტრონული ფაქტურების გამოწერის სერვისს და ატარებს მოკლე ტრენინგს დეკლარირების შესახებ.
დღგ-ის რეგისტრაციის მომენტის გამორჩენა ბიზნესისთვის ძვირადღირებული შეცდომაა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას კვალიფიციურ ბუღალტრებსა და საგადასახადო კონსულტანტებზე, რომლებიც მუდმივ მონიტორინგს გაუწევენ თქვენს ბრუნვას და დროულად მიგითითებენ რეგისტრაციის აუცილებლობაზე. ჩვენი პლატფორმის ექსპერტები დაგეხმარებიან მიიღოთ ინფორმირებული გადაწყვეტილება ნებაყოფლობით რეგისტრაციაზე და თავიდან აიცილოთ საგადასახადო რისკები.