დღგ-ის ზედმეტობის დაბრუნება (VAT Refund) არის ერთ-ერთი ყველაზე მიმზიდველი, მაგრამ ამავდროულად კომპლექსური პროცესი ბიზნესისთვის. საქართველოში მოქმედებს დღგ-ის ავტომატური დაბრუნების სისტემა, რომელიც 2019 წლიდან ამოქმედდა. ამ სისტემის მიხედვით, თუ კომპანიას უგროვდება ზედმეტობა (მაგალითად, ექსპორტის ან დიდი ინვესტიციების გამო, როდესაც გადახდილი დღგ აღემატება დარიცხულს), ეს თანხა ავტომატურად აისახება "დასაბრუნებელ ბარათზე". თუმცა, "ავტომატური" არ ნიშნავს მომენტალურს ან გარანტირებულს. თანხის რეალურად საბანკო ანგარიშზე მიღება მოითხოვს სპეციალური მოთხოვნის გაგზავნას RS.ge-დან. გარკვეულ შემთხვევებში, განსაკუთრებით დიდი თანხების ან ახალი კომპანიების შემთხვევაში, მოთხოვნა ააქტიურებს რისკების მართვის სისტემას, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს კამერალური ან გასვლითი საგადასახადო შემოწმება. ზედმეტობის დაბრუნება არის ბიზნესის ლიკვიდობის გაზრდის საუკეთესო გზა, რადგან ეს არის თქვენი კანონიერი ფული, რომელიც "გაყინულია" სახელმწიფოს ანგარიშზე.
რას მოიცავს დღგ-ის დაბრუნების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გეხმარებიან თანხის უსაფრთხოდ და სწრაფად მიღებაში. მომსახურება მოიცავს:
- ზედმეტობის ანალიზს: დაბრუნებამდე ზედმეტობის წარმოშობის წყაროების შესწავლას (საიდან გაჩნდა თანხა? არის თუ არა ყველა ინვოისი წესრიგში?) რისკების გამოსარიცხად.
- მოთხოვნის მომზადებას: ელექტრონული მოთხოვნის ფორმირებას RS.ge-ზე, თანხის საბანკო ანგარიშზე გადმოსატანად.
- საგადასახადო კომუნიკაციას: შემოსავლების სამსახურის მიერ დამატებითი ინფორმაციის მოთხოვნის შემთხვევაში, პასუხების მომზადებასა და დოკუმენტაციის წარდგენას.
- ხარვეზების აღმოფხვრას: თუ სისტემა აღმოაჩენს შეუსაბამობას (მაგ. დეკლარაციასა და ფაქტურებს შორის), ამ ხარვეზის იდენტიფიცირებას და გასწორებას.
- აუდიტის თანხლებას: თუ დაბრუნების მოთხოვნამ გამოიწვია შემოწმება, აუდიტორებთან მუშაობას, რათა დადასტურდეს ზედმეტობის სისწორე.
ყველაზე ხშირი სცენარია ექსპორტიორები: კომპანიას გააქვს პროდუქცია ექსპორტზე (0% დღგ), ხოლო ნედლეულს ყიდულობს ადგილობრივად (18% დღგ). შედეგად, მას მუდმივად უგროვდება დასაბრუნებელი თანხა. მეორე სცენარია ინვესტიცია: ახალმა ქარხანამ შეიძინა ძვირადღირებული დანადგარები და გადაიხადა იმპორტის დღგ, მაგრამ პროდუქციის გაყიდვა ჯერ არ დაუწყია. მას აქვს დიდი ზედმეტობა, რომლის დაბრუნებაც სჭირდება სესხის დასაფარად. მესამე, სარისკო სცენარი: კომპანია ითხოვს დაბრუნებას, მაგრამ აღმოჩნდება, რომ ერთ-ერთი მომწოდებელი, რომლისგანაც დღგ ჩაითვალა, არის ფიქტიური ("უსაქონლო"). ამ შემთხვევაში, დაბრუნების ნაცვლად, კომპანია იღებს ჯარიმას და ჩათვლის გაუქმებას. სწორედ ამიტომ არის აუცილებელი წინასწარი შემოწმება.
დღგ-ის დაბრუნების პროცედურა რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 63-ე მუხლით ("გადასახადის ზედმეტად გადახდილი თანხის დაბრუნება") და ფინანსთა მინისტრის ბრძანებით „გადასახადის ზედმეტად გადახდილი თანხის დაბრუნების წესის შესახებ“. სისტემა მუშაობს რისკების შეფასების ავტომატურ ალგორითმზე. თუ სისტემა კომპანიას მიანიჭებს "მწვანე კორიდორს", თანხა ბრუნდება ავტომატურად. "ყვითელი" და "წითელი" კორიდორები მოითხოვს დამატებით შესწავლას ან შემოწმებას. თანხის დაბრუნება ხდება მოთხოვნის წარდგენიდან არაუგვიანეს 1 თვის ვადაში (თუ შემოწმება არ დაინიშნა).
Legal.ge-ზე სპეციალისტის დაქირავებისას, პირველი ნაბიჯია "პირადი აღრიცხვის ბარათის" შესწავლა RS.ge-ზე. სპეციალისტი ამოწმებს, არის თუ არა ზედმეტობა აღიარებული სისტემის მიერ. მეორე ეტაპზე ხდება ბოლო პერიოდის დეკლარაციების სწრაფი გადახედვა. თუ ყველაფერი წესრიგშია, იგზავნება ელექტრონული მოთხოვნა. თუ სისტემა აჩერებს დაბრუნებას, სპეციალისტი უკავშირდება საგადასახადო ოფიცერს და არკვევს მიზეზს. პროცესი სრულდება, როდესაც თანხა აისახება თქვენს საბანკო ანგარიშზე ან მოხდება მისი გადატანა სხვა გადასახადების (მაგ. მოგების გადასახადის) დასაფარად.
ფულის დაბრუნება სასიამოვნო პროცესია, მაგრამ რისკებს შეიცავს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებმაც იციან, როგორ მუშაობს დაბრუნების ალგორითმი. ისინი დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ ზედმეტი ყურადღება საგადასახადო ორგანოს მხრიდან და უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი კუთვნილი თანხა სწრაფად და უსაფრთხოდ დაბრუნდეს ბიზნესში.